
Nezbytnost, efektivnost a účinnost (a to i v reklamě), hlavně kolem toho se točily příspěvky jak zabalit a nabídnout potraviny a spotřební zboží. Na již tradičním setkání se sešlo v saské metropoli na Labi přes 170 odborníků z oblasti techniky, obchodu, výzkumu a odborného školství. V auditoriu bylo možné spatřit enormní množství studentů vysokých škol, které v Německu vychovávají odborníky v oborech obalů a obalových technologií (Lipsko, Drážďany, Dortmund, Hannover atd.). Jednání zahájil Winfried Batzke, ekonomický ředitel DVI e.V., který pozdravil plénum zasedání a vyzdvihl podporu všech sponzorů akce.
Efektivní roboty a kamery
Zástupce letošního hlavního sponzora, Malte Schlüter z firmy Lenze Automation GmbH, hovořil o efektivní koncepci balicích linek. Firma se zabývá především optimalizací výrobních procesů, automatizací pracovních úkonů strojních linek – v tomto případě adjustačních (balicích). Trh si dnes vyžaduje především náročná a přesná řešení v krátkých časových úsecích, tedy produkční systémy mimořádně výkonné, prakticky bezúdržbové a mimořádně flexibilní (přizpůsobivé) vůči změně požadavků zákazníků.
Podle Malta Schlütera bude trh s balicími stroji pod stále větším tlakem konstruovat a stavět
stroje s jednotlivými charakteristickými stavebními kameny (moduly) v dané branži (balení) a z těch nabízet zákazníkům účinnou sestavu, která splní jejich potřeby, a tím i očekávání ve vztahu k baleným produktům. Nabídne varianty, jak si mohou doplněním dalších modulů rozšířit možnosti balení dalších odlišných druhů výrobků. Takovéto koncipování rozvoje balicích procesů s pomocí výrobce balicích strojů může velmi efektivně pomoci výrobci baleného zboží pružně reagovat na požadavky současného vysoce konkurenčního trhu.
V návaznosti na tato sdělení pak předvedl Andreas Wolf z firmy Robomotion funkční příklady využití kamerových systémů při zajišťování kvalitativních parametrů v procesu balení. Robotizace nabízí řadu výhod, kterých lze dosáhnout i dodatečnou montáží modulů do balicích systémů a linek. Podle Andrease Wolfa představují vřazené robotické prvky v balicích linkách zaručení jistoty a bezpečnosti balicích zařízení i žádoucí zajištění vložených investic do strojních celků.
Jedna ze stěžejních informací zasedání s řadou názorných příkladů z provozní praxe byla předmětem přednášky zástupce druhého významného sponzora – firmy Vision & Control, Ingmara Jahra.
V centru procesních kroků balení na současných moderních balicích strojích a jednotkách je průmyslové zpracování s použitím obrazu. To umožňuje prakticky 100% kontrolu kvality, která je zajišťována vysoce výkonnými kamerami, kontrolní optikou a osvětlovacími soustavami. Ty pak, napojené na příslušný vyhodnocovací software, neúnavně sledují, vyhodnocují, rozpoznávají a správně se rozhodují v průběhu balicích kroků a procesů. Jejich spektrum a rozlišovací kvality jsou libovolně rozšiřitelné podle konkrétních případů. Zároveň jsou propojitelné s řízením strojních procesů, s komunikačními zařízeními a výrobním dokumentačním systémem. Zajišťují tak hladce i celkovou procesní kontrolu výrobních cyklů a výrobci zjednodušují snadnou dohledatelnost a evidenci průběhu výroby.
Elektrický pohon, carbon neutral packaging
Natalie Schmidt z Multivac Sepp Hagenmüller GmbH & Co. KG představila nově vyvinuté hlubokotažné balicí stroje s pohonem elektrickým místo pneumatického – tzv. e-koncept.
Tyto stroje nevyžadují žádné připojení na agregáty tlakového vzduchu ani na přípoj chladicí vody, což znamená téměř 20% úsporu těchto energií! Tlak vzduchu si vyrábí stroj sám a chladicí vodu využívá v uzavřeném chladicím okruhu. Tvarování probíhá pneumaticky – tlakem vzduchu, ne vakuem; proto jsou tato zařízení nesrovnatelně vhodnější i pro práci v čistých a sterilních prostorech, kde dříve bylo nutné odvádět pryč odsátý vzduch. Energetická úspora proti dříve nutnému strojnímu vybavení je mnohdy až 80 %. Celkově lze hovořit o 30% úspoře především díky odstranění potřeby přívodů tlakového vzduchu a chladicí vody.
Zájem vzbudila i přednáška Wolkera Weihnachta z Frauenhoferova institutu pro pevné látky a
ocel s názvem Snižování opotřebení a tření prostřednictvím povrstvení. Předvedl, jak nanesení jen několik µm silné vrstvy určité látky (speciálně ochranné vrstvy uhlíkatých sloučenin) výrazně pozitivně působí proti opotřebení a vůbec tření mechanických částí strojů a zařízení.
Lze tím dosáhnout nejen snížení opotřebení, ale i větší kluznosti do sebe zapadajících dílů, a tím
i vyloučení mazacích látek na bázi olejů. Tato technologie pozitivně přispívá k ekologii
i snížení hlučnosti provozu. Další využití je při ošetření břitů řezných nástrojů nánosem jemné vrstvy uhlíkatých sloučenin, které pak výrazně déle při řezání kloužou řezanou vrstvou a
neopotřebují se ani při řezání tak silně abrazivních materiálů, jako je např. papír. Používá se např.
již běžně při výrobě žiletkových břitů pro holení.
Emise CO2 v průmyslových výrobách jsou stále velmi sledované téma, a tak Ulrich Kreimeyer a Christoph Krombholz z LOESCH Verpackungstechnik GmbH nastínili koncept udržitelnosti ve výrobě balicích strojů a informovali společnost o tzv. carbon neutral packaging. Jeho podstata spočívá v tom, že pokud každá výroba nových hodnot nezbytně potřebuje energii, a tím způsobuje i značné emise CO2, jsou podporovány projekty ochrany životního prostředí, které takovéto zatížení kompenzují – např. novou cílenou výsadbou lesních porostů.
Druhou část informací věnovaných např. materiálům pro nezávadné balení potravin či tištěné elektronice přinese dubnové vydání Světa balení.