
Vláda minulý týden schválila návrh novely zákona o obalech, která mj. zavádí zálohování nápojových PET lahví a plechovek (psali jsme ZDE).
Ještě před samotným hlasováním ve vládě zálohování kritizovali některé organizace. Například Asociace českého tradičního obchodu (AČTO) publikovala 24. září stanovisko, ve kterém mj. stálo: „Případné zavedení systému povinného zálohování bude pro menší prodejny bezpochyby spojeno se zvýšenou administrativou, zvýšenými nároky na lidskou práci, investicemi do úpravy prodejen a řadou dalších kroků, jako například nutnými řešeními problémů spojených s hygienou. Například tato otázka bude obzvlášť palčivá pro malé prodejny, kde jeden prodavač nakládá s čerstvými potravinami a zároveň bude přebírat fakticky odpad v podobě PET lahví a neuzavíratelných plechovek.“
AČTO dále uvádí, že v případě zavedení povinného zálohování se budou muset do systému zapojit i menší obchody, protože jinak by ztratily zákazníky, kteří by podle asociace začali preferovat větší prodejny zapojené do systému. Maloobchodníci sdružení v AČTO dále konstatovali: „Je jistě pravdou, že malé obchody nebudou pořizovat stroje za statisíce, protože by takový krok nedával ekonomický smysl. To ale neznamená, že s případným přechodem na povinné zálohování nebudou spojeny žádné náklady a komplikace. Například malé prodejny ve starší zástavbě jednoduše nemají prostor pro stavební úpravy, díky kterým by odpad, kterým fakticky prázdné lahve a neuzavíratelné plechovky jsou, skladovaly odděleně od potravin.“
Firma Tomra, která je jedním z dodavatelů zálohomatů, ve své tiskové zprávě z 15. října uvádí, že zálohový systém přinese snížení množství pohozeného odpadu v přírodě a zvýší sběr a recyklaci.
„Návrh fungování českého zálohového systému stojí na úspěšných a prověřených základech, které známe z řady evropských zemí. Jedním z nich je možnost vracet zálohované obaly v široké síti sběrných míst, která bude reflektovat zažité lokální nákupní zvyklosti, čímž zajistí vysokou úroveň pohodlí pro běžné spotřebitele. Podobně zásadní roli hraje i vznik centrálního neziskového operátora, který bude systém efektivně spravovat jménem všech zainteresovaných subjektů ze strany výrobců, distributorů či obchodníků,“ tvrdí Anna Sapota, vicepresidentka public affairs pro východní a severní Evropu společnosti Tomra. AČTO namítá, že pro zákazníky není komfortní skladovat doma lahve a plechovky a pak je vracet s velkým nákupem.
Tomra připouští, že zálohování není všespásné. „Ve společnosti Tomra k nakládání s odpady přistupujeme holisticky, zálohový systém nestačí sám o sobě, je však jednou z důležitých součástí systémů v širší perspektivě. Spolu se separátním sběrem odpadu, který je v Česku na dobré úrovni, a jeho tříděním v rámci dobře nastaveného schématu rozšířené odpovědnosti výrobce, je zálohový systém dalším dílkem do pomyslné skládačky dobře fungujícího odpadového hospodářství,“ domnívá se Anna Sapota.
Text: Stanislav D. Břeň
Ilustrační foto: hub