
Na pozvání brněnského zastoupení společnosti B&R automatizace (Bernecker + Rainer Industrie-Elektronik) jsme navštívili její „předinterpackovou“ tiskovou konferenci v Salcburku i výrobní centrálu v nedalekém Eggelsbergu. B&R je předním světovým výrobcem produktů pro řízení, kontrolu, bezpečnost a automatizaci průmyslových procesů a strojů včetně obalových.
Konference sama proběhla v salcburském hotelu Radisson Blu 22. března. Bylo zde kolem čtyř desítek novinářů z třiceti zemí, silné bylo zastoupení Asie – ta má ostatně již dnes na prodeji výrobků B&R stejný podíl jako americký kontinent a její podíl stále rychle stoupá. Setkání zahájil generální ředitel B&R Peter Gucher základními informacemi o společnosti.
Otevřené standardy
Z dalších vystoupení se podrobněji věnujme jen některým. O zvyšující se konkurenci ve strojním průmyslu mluvil Franz Enhuber, ředitel Akademie automatizace, která je součástí B&R. Podle něho stroje ztrácejí sériový charakter, ale koneční zákazníci jej stále očekávají. Propojením mechanických a elektronických dílů se softwarem se stroje stávají „mechanotronickými jednotkami“. Důležitá je jejich schopnost integrace do existujících struktur, modularita a multitasking, tedy schopnost plnění několika souběžných úkolů. Podle Enhubera jsou dnes inovace vedeny především vývojem softwaru. Hans Egermeier, obchodní manažer automatizačního softwaru B&R, přiblížil integrovaný firemní software Automation Studio. B&R jej vyvinula již v roce 1996 pro PLC programování, vizualizaci, pohybovou kontrolu stroje, CNC a robotů, bezpečnost (nástroj Safe Designer), síťové propojení a diagnostiku. Pro kontrolu pohybu strojů je využíván unikátní integrovaný koncept pro koordinované osy, CNC a robotiku, který může běžet na jediné CPU jednotce. Využívá otevřených řešení openPOWERLINK a openSAFETY. Mezinárodní organizace IEC schválila řešení openSAFETY jako světový standard. O trendech v kontrole pohybu strojů mluvil Alois Holzleitner, obchodní manažer řízení pohybu B&R. Řekl, že hardware je dnes daleko uniformnější než dříve, zatímco software se stále více diferencuje. Pro řízení pohybu vyrábí B&R AC-servopohony, DC-motory, krokové motory a frekvenční měniče.
Hosté OMAC a Nestlé
Aktivity organizace OMAC představil John Kowal, člen vedení OMAC. Ta se loni stala nezávislou organizací a 12. května bude mít na Interpacku tiskovou konferenci v konferenčním centru CCD, na níž představí zkušenosti firem Nestlé a Procter Gamble se standardem PackML, zaštiťovaným organizací pro automatizaci a řízení strojů OMAC. Bryan Griffen, vedoucí elektrického a automatizačního inženýrství ve společnosti Nestlé, řekl, že tato společnost se chce aktivněji než dříve podílet na zvyšování efektivnosti jí využívaných obalových strojů. Proto označila čtyři preferované dodavatele automatizační kontroly: firmy B&R, Siemens, Rockwell a ELAU. Nestlé se rovněž přihlásila k používání otevřeného softwarového jazyka pro komunikaci strojů PackML. Tento jazyk obsahuje informace například o zapínání a vypínání strojů, chybová hlášení či informace o rychlosti strojů. Firma bude také podporovat již zmíněný standard openSAFETY pro sladění bezpečnostních funkcí strojů. Účelem je snadné spojení obalových strojů i řídicího softwaru různých výrobců.
Výrobní areál B&R s tichým provozem
Exkurze do rozsáhlých výrobních prostor v Eggelsbergu, které loni a předloni prošly velkou stavební expanzí, překvapila mj. až extrémním tichem i v rozlehlých otevřených sálech pro softwarové inženýry a technickou podporu (výrazně hlučná ale není ani sama výroba, kde na osmi vysokorychlostních SMD linkách vyrábí B&R až 68 milionů součástek měsíčně). Tyto prostory jsou vybaveny technickou podlahou se stejnou nosností jako výrobní prostory, také dalším vybavením, takže mohou být použity i pro výrobu, což se zřejmě po dalších stavebních pracech v areálu stane. Velmi důkladná a několikastupňová je výstupní kontrola. Za zmínku stojí rovněž „síň slávy“ – podnikové muzeum s několika místnostmi a promítacím sálem.
Ekologie, úspornost, efektivita, modularita, flexibilita, integrovatelnost…
Z čistě obalového pohledu byla nejzajímavější prezentace Maurizia Tarozziho, globálního technologického manažera obalových řešení B&R, která 23. května po exkurzi do výrobního závodu celé setkání zakončila. Objem světového obalového průmyslu dnes činí 433 miliard USD. Pokud jde o jeho materiálové složení, papír a lepenka na něm mají 36% podíl, plasty 35%, následují sklo a kovy. Trendem je ekologické recyklovatelné a ekonomické balení. Balení je stále silněji vnímáno jako součást marketingu a budování značky (brandingu). Dalšími trendy jsou digitálně tištěné etikety a etikety s digitálními prvky, smart packaging a využití nanotechnologií. Až 40% podíl na všech obalech má balení potravin (175 miliard USD), kolem 18 % má podíl nápojový průmysl (80 miliard USD), následují léky, další výrobky „osobní péče“ a tabák. Do roku 2014 by měla poptávka po obalových strojích vzrůst o 4,7 % na 36 miliard USD. Mezi hlavní trendy patří růst poptávky v rozvojových zemích, čínský podíl na přírůstku poptávky bude 41 %. Pomaleji, ale rovněž výrazně, budou růst další asijské země jako Indie, Indonésie, Malajsie a Thajsko. Po období poklesu rovněž vzroste poptávka v USA, západní Evropě a Japonsku. Nejrychleji bude růst poptávka po etiketovacích, značicích strojích, plnicích a formovacích strojích. Tuto poptávku budou podněcovat zejména zvyšující se potřeby a nároky loďařů překládat a dopravovat bezpečně a vysledovatelně náklad, zejména v oblasti potravin, nápojů a léků. Plnicí a formovací stroje budou mít v roce 2014 téměř čtvrtinový podíl na poptávce po všech obalových strojích a budou tak představovat její největší segment. Bude se zvyšovat efektivita, produktivita, modularita a flexibilita strojů i jejich vzájemná integrovatelnost. Důležité bude rovněž snižování spotřeby energie. Výrobky B&R se vyznačují nízkou spotřebou energie a nízkými tepelnými ztrátami a podporují šetření energie její rekuperací. Maurizio Tarozzi uvedl příklad 9kW servopohonu dopravníku plničky jogurtů. Aplikací zařízení B&R lze ušetřit až 27 900 eur, což představuje 43 % nákladů na servopohon v průběhu jeho životního cyklu. Největší podíl na úsporách má rekuperace energie, kterou lze „vrátit“ až 4 kW, což představuje 24 000 eur. Menší náklady na chlazení pak ušetří 400 W, což představuje 1000 eur na investičních nákladech a 2400 eur na energii. Na infrastruktuře bude ušetřeno 500 eur.
Obalová sdružení a Interpack
B&R se rovněž spolupracuje s několika největšími mezinárodními obalovými sdruženími. Jde zejména o Institut výrobců obalových strojů PMMI s více než pěti sty členy, pořádající známý veletrh PACK EXPO v Los Angeles. Dále jde o Organizaci pro automatizaci a kontrolu strojů OMAC, rovněž se
zhruba pěti sty členy z řad konečných uživatelů, OEM výrobců, aplikátorů a integrátorů technologií. Podporuje rovněž univerzity. Z národních sdružení jde pak zejména o Sdružení výrobců obalových strojů v Itálii UCIMA, Institut obalových profesionálů IoPP a Mezinárodní společnost automatizace ISA, skrze kterou prosazuje B&R standardy S88 (modulární programování), S95 (komunikace MES) a S99 (kontrola bezpečnosti komunikace). Na Interpacku organizuje B&R 12. května setkání pod názvem Globální trendy na trhu baleného spotřebního zboží v Altes Kesselhaus se špičkovými obalovými vizionáři z Evropy, Severní Ameriky a Asie. Mluvit budou Bryan Griffen z Nestlé Corporate Engineering, Irshad Khan z Pactiv Corporation, Thomas Reiner ze společnosti Berndt & Partner a člen vedení organizace OMAC John Kowal. Další akce Interact@Interpack! představí zkušenosti konečných uživatelů z pohledu firem Nestlé, Procter & Gamble, Kraft Foods, M&M Mars, Kellogg’s, Pfizer a Coca-Cola.
Miroslav Dočkal
Box:
B&R a jeho zákazníci
B&R vznikla v roce 1979 v Eggelbergu. Loni firma uvedla na trh tři stovky nových či inovovaných výrobků. Má 2300 zaměstnanců, ve výzkumu je zaměstnána zhruba pětina z nich. Obrat firmy činí dnes 400 milionů eur, v roce 2014 má jít o 600 milionů eur. Loni firma vyrobila 130 000 kontrolerů (řadičů), 100 000 průmyslových PC a panelů a 120 000 systémů pohonu. Celkově šlo o 120 000 strojů s řídicími systémy od B&R. Evropa se na odbytu podílí dvěma třetinami, Asie 17 % a Amerika 16 %. B&R působí v šedesáti zemích světa. Na českém trhu působí B&R od roku 1997. Dceřiná společnost se sídlem v Brně má třicet zaměstnanců a patří mezi tři hlavní dodavatele pro OEM strojírenství i v automatizaci procesních technologií. Pobočky má v Plzni a Zábřehu na Moravě.
Dnes jsou na světě instalovány dva miliony systémů B&R, y toho čtvrtina v Asii. Z výrobců obalových strojů, kteří jsou zákazníky B&R, uveďme například společnosti IMA, Tetra Pak nebo Astro Vlašim. Z koncových výrobců obalů pak například Ferrero, Unilever, Pepsico, Philip Morris, Dr. Oetker a mnoho dalších. Integrovaná zařízení B&R pro kontrolu pohybu strojů využívají více než dvě stovky OEM výrobců strojů a zařízení pro obalový průmysl.