
Ve čtvrtek 18. listopadu se v hotelu Artemis v Praze konal již 4. ročník Českého a slovenského obalového kongresu. Kromě tradičních řečníků vystoupily se svými příspěvky i nové tváře nejen z výrobní praxe.
Obal může nápoji prospět
Jak se chová povrch obalu ve styku s nápojem či olejem, vysvětlil Peter Šimko z Výskumného ústavu potravinárského v Bratislavě. Některé typy obalů mohou dokonce napravit škody napáchané špatným a dlouhým skladováním. Ne všechny však vykazují tyto pozitivní vlastnosti. Pracovníci ústavu při svém výzkumu vycházeli ze zjištění, že až 50 % cizorodých látek, které se dostanou do organismu člověka, pochází z potravin. Nezanedbatelná část těchto látek vzniká během skladování. Zaměřili se tedy na interakce mezi v tomto případě plastovým obalem a potravinou. Zatímco migrace z plastů do potravin byla dosud bedlivě sledována, migrace látek z potravin do plastu již tak rozpracována není. Pracovníci ústavu experimentálně ověřili, že například PE je schopen snižovat koncentraci benzo(a)pyrenu v potravině (v kapalné fázi). Během výzkumu byla použita i rovnice k určení závislosti času a koncentrace kontaminantu, jinými slovy: jak dlouho je třeba ponechat potravinu v interakci s obalem, aby kontaminant potravinu opustil a přešel do obalu.
Každý typ plastu samozřejmě přináší odlišné možnosti. PE umožňuje migraci kontaminantu do celé „tloušťky“ plastu. Na rozhraní kapaliny a povrchu obalu se neustále obnovuje nerovnováha pro difuzi, což umožňuje migraci dalších a dalších kontaminantů. Co se týče PET, pokusně byla naměřena nižší koncentrace polycyklických aromatických uhlovodíků v oleji v porovnání se stejným vzorkem ve skle. PET však neumožňuje migraci dovnitř stěny. Odehrává se pouze adsorpce na povrchu stěny obalu až do dosažení rovnováhy. PE se tak jeví v tomto směru účinnější, neboť dokáže pohltit vyšší koncentrace kontaminantů. Svou účinnost prokázal i v experimentu s kyselinou benzoovou. Tato látka se může za působení světla a současné přítomnosti kyseliny askorbové, tedy vitaminu C, která v tomto případě působí jako katalyzátor, přeměňovat na benzen, což je látka vysoce karcinogenní. I její koncentraci dokázal PE značně snížit.
Výsledky výzkumu lze využít v rámci nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 178/2002, které ukládá sledování rizik vyplývajících z konzumace potravin. Díky použité kinetické rovnici lze predikovat interakci cizorodé látky s obalem, její dobu a především její výsledek. Jsou výzvou i pro výzkumníky pracující na zvyšování bariérových vlastností plastů. Při vývoji nových typů obalů je třeba klást důraz na povrchové vlastnosti materiálu.
Obaly udržitelné
Kongres se nevyhnul ani otázce udržitelnosti. Zatímco Dagmar Lohrová podrobně popsala, jak se v tomto směru vypořádal s nároky evropské legislativy Plzeňský Prazdroj, Ali Barbare ze společnosti Bioplastics představil produkty, se kterými se o udržitelnost můžeme pokusit i my ostatní. Zatímco v září 2009 představila tato firma tzv. PETbag, letos přišla s shrink fólií z PET, jejíž vlastnosti odpovídají obdobným fóliím z PE. Je barevně potisknutelná, včetně vodou ředitelných barev, a jako ostatní výrobky firmy má neutrální uhlíkovou stopu. Jelikož CO2 neutrální výroba není možná, vyrovnává firma „účet“ opatřeními v logistice i v chování zaměstnanců (cestování vlakem místo letadlem apod.). Bioplasty v Německu podléhají třídění a jsou pro ně určeny zelené kontejnery. Posluchače zajímal možný osud materiálu z bioplastu v českém prostředí. Na dotaz z publika odpověděl přítomný zástupce společnosti EKO-KOM, že vzhledem k mizivé přítomnosti bioplastů na našem trhu si zavedení obdobného kontejneru a spuštění informační kampaně vyžádá ještě čas.
Obaly pod kontrolou
Evropská legislativa vyžaduje i vyhledatelnost produktů a dodavatelů materiálu na jejich výrobu. Jaké označovací systémy společnosti Markem-Imaje jsou na našem trhu dostupné, předvedl jednatel společnosti ONDRÁŠEK INK-JET SYSTÉM Pavel Ondrášek. Kromě inkoustových tiskáren malých znaků CIJ, termotransferových tiskáren a laserových tiskáren seznámil přítomné s piezoelektrickými voskovými tiskárnami pracujícími s patentovanou technologií voskového tisku. Tyto tiskárny jsou vybaveny zařízením, které si postaví potiskované krabice do optimální vzdálenosti, a jsou schopny značit rychlostí až 3 m/s.
Označování však představuje i širší pojem, který v sobě zahrnuje i povinné údaje uváděné na obalech potravin. Co obsahuje návrh nařízení, které letos v červnu prošlo v Evropském parlamentu prvním čte ním a které se snaží sjednotit požadavky na označování potravin, vysvětlil Martin Štěpánek z ministerstva zemědělství. Návrh se zabývá především povinnými údaji, jako je název potraviny, seznam složek, látka způsobující alergie nebo nesnášenlivost, množství potraviny, DMT nebo datum spotřeby, zvláštní podmínky uchování, obchodní jméno a sídlo výrobce nebo balírny či prodejce, země původu nebo provenience a nutriční označování. Dalším bodem je způsob uvedení povinných údajů. Navrhovaná minimální velikost písma je 1,2 mm, požadavkem je kontrast mezi tiskem a pozadím.
Každý obal se jednou stane odpadem. Nemizí tím ale z hledáčku kontrolních orgánů. I nakládání s odpady má svá pravidla. S politikou kontroly plnění povinností vyplývajících ze zákona o obalech seznámila přítomné výrobce a uživatele obalů Veronika Jarolímová z České inspekce životního prostředí. Odbor odpadů je jednou z pěti složek ČIŽP, která má k dispozici 658 zaměstnanců na celou republiku, z toho 80 aktivních inspektorů v terénu. Přitom zákon o obalech představuje desítky tisíc subjektů ke kontrole, zákon o chemických látkách a přípravcích další tisíce. Od roku 2006 neustále stoupá počet podaných podnětů. Zatímco počet kontrol je stabilní (kolem tří tisíc ročně), výše udělených pokut stoupá. Je to dáno nárůstem sankcionovaných závažnějších ohrožení životního prostředí. Problémem ČIŽP je skutečnost, že sedm inspektorů na kraj nemůže řešit podněty fyzických osob, ať už kvůli množství nebo i proto, že k tomu nemá mandát. Dalšími komplikacemi jsou mizení subjektů v konkurzu a nejednotný postoj krajů k budování skládek.
Trendy 2011
Co nejmenší spotřeba materiálů a energií a snadné nakládání s obalem po jeho použití je cílem každého výrobce. Řešením může být sekundární balení HI-CONE prezentované Jaroslavem Rousem. Kousek UV odbouratelného plastu drží pevně plech, plast i sklo v malých multipacích, podporuje komunikaci značky, neboť nezakrývá marketingově vypracovaný primární obal, a jeho LCA ukazuje, že dopad na životní prostředí je minimální.
Jak si lze vyhrát s návrhem primárního obalu, předvedl Vlastimil Dejl z firmy Fiala & Šebek Visual Communications. Dobrý návrh nejenže upoutá pozornost spotřebitele, ale může přinést i úsporu materiálu a usnadnit manipulaci ve výrobě. Jak lze zaujmout zákazníka a usnadnit manipulaci se zbožím prostřednictvím obalů shelf ready packaging, předv
edl Martin Hejl ze společnosti THIMM Packaging. Také Vlado Volek na závěr konference přispěl ukázkami obalů, které prezentují trend přechodu na balení do plastu, dokonce i u nápojů, které se tradičně pojí se sklem, ať už se jedná o plastové KEG sudy nebo pálenky v plastových lahvích.
Gabriela Karczubová