
Přepravní balení se více než kterýkoli jiný typ balení vyznačuje zvýšenou náročností na ochrannou a manipulační funkci. Velká rozdílnost přepravovaného zboží se odráží na výběru materiálu i typu konstrukce obalu. Segment přepravního balení využívá jak vratné, tak i nevratné obaly. V rámci úsporných změn, které s sebou přinesla především ekonomická krize, začaly mnohé firmy hledat levnější alternativy balení. V oblasti přepravního balení sypkých hmot, granulátu či drobnějších kusových polotovarů jsou stále častěji využívány lepenkové oktabíny.
U přepravních nestandardních obalů např. pro různé typy autodílů lze často obdivovat velmi náročné konstrukce především se sofistikovanou fixací. Jedná se tedy velmi často o vývojově nové typy nestandardních konstrukcí tzv. na míru. Většina oktabínů patří naopak mezi konstrukce standardizované podle katalogu FEFCO. Tento katalog, který řadí konstrukce standardních obalů do devíti klasifikačních skupin, nabízí některé vzory pro oktabíny ve skupině 3. Do této skupiny se obecně řadí krabice s víkem, tedy krabice, které se skládají ze dvou nebo více dílů. Vrchní díl (víko) je nasunut přes spodní díl (dno) nebo jsou oba díly nasunuty na tělo obalu. Oktabíny se vyznačují osmiúhelníkovým průřezem a vyrábějí se především z těžkých vícevrstvých vlnitých lepenek.
Boduje materiál a tvar
Oktabíny jsou prakticky výhradně spjaty s vlnitou lepenkou, jen v některých případech jsou vyráběny v kombinaci s plastem (víka). Vlnitá lepenka se pro tento typ konstrukce obalu, kde se klade větší důraz na jeho zatížení, jeví jako optimální materiál. Od ostatních lepenek se však neliší pouze svou charakteristickou konstrukcí a vlastnostmi, které jí dodává zvlněná vrstva. Ve srovnání s ostatními lepenkami má vzhledem k tloušťce nejnižší objemovou hmotnost, což se projevuje na nižší spotřebě materiálu i hmotnosti vzhledem ke srovnatelným řešením kartonážního obalu z plných lepenek. K dalším významným obalovým funkčním vlastnostem těchto krabic patří i velmi dobré tlumící vlastnosti a pružnost materiálu při poměrně velké stabilitě. K přednostem, které jsou ceněné zvláště v oblasti přepravního balení, patří i dobrá pevnost ve vzpěru (pevnost v tlaku na hranu). Stejnoměrná tloušťka a rovinatost usnadňují zpracování vlnité lepenky na konstrukčně variabilní škále strojů a zařízení při zpracování na obaly.
Další hlavní předností těchto typů obalů je jejich tvar. Vzhledem ke specifičnosti používání oktabínů (pro sypké hmoty, granuláty, PET preformy, pelety apod.) je u obalu důležité rozložení tlaku. Pochopitelně není problém na dané zatížení vyrobit konstrukčně méně náročný typ krabice čtvercového či obdélníkového průřezu. Po naplnění by však docházelo k určitým deformacím obalu (např. „vyboulení stěn“). Ani jakákoli konstrukce oktabínů ovšem není univerzální pro všechny typy produktů. Výrobcům PET preforem se při přepravě polotovarů k nápojářům-plničům nejvíce z hlediska rozložení zátěže osvědčují oktabíny typu 0352. V chemickém průmyslu při přepravě granulátů či prášků bývá často aplikován typ 0351.
Jak vyrobit oktabín
Výroba oktabínu probíhá standardním způsobem výroby těžké kartonáže, tedy od úpravy CAD konstrukce v příslušném programu (ArtiosCAD, IMPACTCAD, EngView Package Designer, Kasemake apod.). Tyto programy mají v modulu knihovny nahráno i množství konstrukčních vzorů. Vzhledem k propracovanosti katalogu je většina parametricky konstruovaných obalů právě z katalogu FEFCO. Přirozeně tedy nechybějí ani základní typy oktabínů. Vlastní výroba se provádí výsekem z planžety (horizontální lisy, rotační inlinery, slotry) nebo u větších rozměrů i na průmyslových boxmakerech. Nejčastěji používané oktabíny u nás jsou vyráběny z pětivrstvé vlnité lepenky. Z hlediska konstrukce, použitého materiálu a rozměrů se na trhu nejvíce používají oktabíny s nosností 1000 – 1250 kg. Na přání zákazníka lze oktabíny vyrobit i ze sedmivrstvé lepenky s větší nosností. Také je možné místo kartonu použít i tzv. komůrkový polypropylen (kartonplast). Výhodou pak je, že se obal stává ještě pevnějším s možností skladování na volném prostoru. Jedná se však o dražší variantu. V rámci kompromisu mezi cenou a požadavky na klimatickou zátěž mohou být oktabíny z vlnité lepenky opatřené plastovou stříškou. Ta pak chrání oktabín před nepřízní počasí při skladování venku.
Výšku oktabínu lze změnit podle požadavku zákazníka. Jako doplněk lze do oktabínu objednat i vnitřní vložku z PE, která se dodává jako rukáv. Další konstrukční variantou může být i integrace oktabínu přímo na paletě.
Výrobci domácí i zahraniční
Vzhledem ke stále se zvyšující poptávce se výrobou oktabínů zabývají prakticky všichni větší výrobci vlnité lepenky v ČR i v zahraničí. Vyrábí je SCA Packaging, Smurfit Kappa, Model Group a další. V ČR patří k tradičním výrobcům (nejen) oktabínů i Podorlická kartonážní s. r. o. Nespornou výhodou tohoto zpracovatele je jeho strojní vybavení, které mu umožňuje vyrábět obaly maximálních velikostí s rotačním a plošným tiskem do délky 4000 mm a šíře 1800 mm. Na zařízení Gopfert lze dokonce zpracovávat archy i do velikosti 6500 × 2500 mm! U pevných obalů lze navíc používat speciální kraftové pětivrstvé i sedmivrstvé vlnité lepenky, které mohou být i v úpravě voděodolného lepení.
Lepené, šité i samosvorné konstrukce oktabínů nabízí svým zákazníkům i firma Unipap, a. s. Také tento výrobce dokáže zpracovávat tří-, pěti- i sedmivrstvou lepenku. Vzhledem ke svému strojnímu vybavení dokáže zákazníkům v oblasti přepravního balení nabídnout i zpracování archu 2800 x 10 000 mm.
K tradičním výrobcům oktabínů ve světě patří i Walton Industrial Containers Ltd. Firma nabízí oktabíny pod obchodním názvem Walton Octobox především na sypké materiály, granuláty, prášky apod. Varianta WIC/3 Liquids je určena i pro přepravu tekutých produktů. Oktabín slouží jako sekundární obal.
Existuje i řada firem, které zprostředkovávají prodej tohoto typu obalu. Patří k nim i společnost CHEKOMA, s. r. o. Hlavní činností této firmy je prodej průmyslových obalů pro plastikářský průmysl. Jedná se tedy hlavně o big bagy a oktabíny. Výhodou pro zákazníky je, že firma zajišťuje dodávky nových, ale i použitých obalů.
Jana Žižková
Box 1:
Katalog FEFCO
V katalogu FEFCO si lze vybrat z typizovaných obalů, které vycházejí ze základních kritérií, požadavků a konstrukčního provedení lepenkových obalů, jež stanovila a doporučila Evropská federace výrobců vlnitých lepenek (FEFCO) a navazují na normy stanovené Asociací výrobců kartonáže (ASSCO) a ČSN. Při objednávce pak stačí uvést
pouze kód FEFCO a není nutné složitě popisovat tvar obalu.
Box 2:
Není oktabín jako oktabín
Mezi nejběžněji vyráběné oktabíny patří vzory 0350, 0351, a 0352. Vzor 0350 sestává z trupu a krátkého skládaného dna a víka, které je tvořeno osmiúhelníkem se spojovacími záložkami. Typ 0351 je tvořen z trupu, krátkého dna a víka, osmiúhelníkového tvaru se spojovacími záložkami na čtyřech stranách, ostatní strany jsou aretovány ve dně. Typ 0352 má trup, krátké dno a víko osmiúhelníkového tvaru s rozdílnou délkou/šířkou se spojovacími záložkami na čtyřech stranách. Čtyři rohy jsou aretovány ve dně.