
Po třech letech se na boloňském výstavišti konal další ročník veletrhu Pharmintech. Byly zde představeny novinky z oblasti farmacie, zdravé výživy, přírodní kosmetiky, péče o pleť a dietních přípravků. Nechyběly ani technologie a stroje pro farmaceutický průmysl, farmaceutické ingredience a obalový materiál. Během tří dnů konání veletrhu probíhalo na výstavišti i mnoho dalších doprovodných akcí, konferencí i seminářů.
Letošní Pharmintech, který se konal 12. až 14. května, byl organizován společností IPACK – IMA SpA. Na boloňském výstavišti se prezentovalo ve dvou halách 335 vystavovatelů, 35 % z nich bylo ze zahraničí. Kromě italských firem zde byli vystavovatelé z dalších 14 zemí. Večer před slavnostním otevřením výstaviště byl pro pozvané účastníky uspořádán galavečer s rautem v historické budově ze 13. století Palazzo Re Enzo v centru Boloně. Vlastní zahájení veletrhu otevírala konference, kde své příspěvky přednesli vedoucí představitelé evropského farmaceutického průmyslu. Role šéfa Pharmintechu se již podruhé ujal prezident Farmindustrie Sergio Dompé. Na konferenci se hovořilo především o specifikách, vývoji a vizích ve farmaceutickém průmyslu. Export ve farmacii v Itálii je 1,5x vyšší, než je průměrný export v ostatních průmyslových odvětvích. Silnou pozici farmaceutického průmyslu i v době celosvětové ekonomické krize okomentovali i další řečníci, včetně Guida Corbella, CEO společnosti IPACK-IMA SpA.
Italskému exportu se daří i dnes
I přes globální ekonomické problémy vykazuje export produktů farmaceutického průmyslu v Itálii nárůst o 2,3 %, zatímco celkový export u všech ostatních průmyslových odvětví vykazuje naopak výrazný pokles (-21,4 %). Ostatně slibné perspektivy ve výrobě i vývoji a především ve vývozu se ukazovaly již před počátkem ekonomické krize. Zatímco v letech 1999 – 2009 byl u ostatních průmyslových odvětví nárůst exportu 2, 2 %, ve farmacii bylo toto číslo více než trojnásobné (+7,5 %).
Suistanability & traceability
Celý veletrh potvrzoval dva hlavní trendy, na které se farmacie v posledních letech soustřeďuje. Jedná se především o stále skloňovanou udržitelnost produktů a jejich vysledovatelnost. Oba tyto vývojové trendy se pochopitelně netýkají pouze výroby ve farmacii, ale celého výrobně-logistického řetězce, tedy i balení. Vedle těchto centrálních idejí ve vývoji byl samotný veletrh zaměřen i na kvalitu designu, zefektivnění procesů a rozšiřování automatizace v celém výrobním procesu. Pro zajištění 100% bezpečnosti v procesu výroby a balení dochází neustále k dalším vývojovým tendencím v oblasti kontroly a vysledovatelnosti. V těchto oblastech se uplatňují především nové poznatky z oblasti nanotechnologií. Veletrh doprovázely dvě velice specifické akce – Setkání s budoucností (Meet the future) a Současné inovace ve farmacii (Innovation Corner). První byla zaměřena na univerzitní vzdělávání a vývoj v oblasti farmacie. V rámci tří exhibičních dnů 10 renomovaných italských univerzit (včetně té historicky nejstarší, tedy boloňské) prezentovalo technologické inovace zaměřené na výrobu a řízení. Fakulty farmaceutické i strojní dostaly v rámci veletrhu možnost ukázat nejen různé farmaceutické aplikace, ale především vysvětlit odborné veřejnosti svůj přínos pro výrobu a řízení.
TOP technologie byly prezentovány v rámci prostoru Innovation Conner. Během tohoto doprovodného programu se návštěvníci mohli seznámit s nejvyšší úrovní nových či inovativních řešení v současné farmaceutické výrobě.
Nechyběla live show
Na výstavišti se prezentovalo přes 300 firem, převážně italských, což bylo dáno nejen místem konání veletrhu, ale i faktem, že v produkci výrobních a balicích linek, strojů a zařízení pro farmacii patří italští výrobci ke světové špičce. Technologická zdokonalení se týkala tabletovacích, kapslovácích i blistrovacích strojů. V oblasti balení nechybělo dávkování, plnění do tub, označování, etiketování či potisk. Prakticky celý sortiment ve farmacii představovali na největších stáncích veletrhu dva lídři na světovém trhu, společnosti IMA SpA a Marchesini Group. Všechny typy zařízení, které obě společnosti prezentovaly, mohli návštěvníci zhlédnout v chodu. Vedle univerzálních strojů nechyběly ani integrované plně automatizované systémy.
Další informace z Pharmintechu přinese srpnové vydání SB.
Jana Žižková