
Obalový institut existuje téměř v každé evropské zemi. Někde jde o soukromé výdělečné či častěji nevýdělečné organizace, jinde o součást státních struktur či veřejnoprávní instituci s podporou ze státního rozpočtu. Většinou sdružují zejména firmy (od výrobců zboží přes dodavatele obalového materiálů a strojů až po tiskaře), některé stojí na individuálním členství obalových profesionálů.
Mezi hlavní aktivity těchto institutů patří informování, pořádání oborových soutěží, konferencí a seminářů, hájení zájmů oboru zejména vůči státu, návrhy legislativních změn a v neposlední řadě také posuzování, testování a certifikace obalů – některé instituty jsou v prvé řadě výzkumnými subjekty.
EPIC koordinuje národní aktivity
V roce 2002 se dvanáct z nich spojilo a vytvořilo EPIC – Evropské konsorcium obalářských institutů. Jeho členové zastupují dohromady kolem 2200 firem. EPIC se schází dvakrát ročně a nemá vlastní kancelář. Jeho prezidentem je Marco Sachet z italského III (Istituto Italiano Imballagio), tajemníkem Michael Nieuwesteeg z nizozemského NVC, u nás již dobře známý z konferencí asociace SYBA. Cílem EPIC je zejména koordinace aktivit národních institutů a rozvoj vzdělávacích a informačních aktivit. Na harmonizaci obalových kvalifikací začaly pracovat zejména tři z nich: španělský ITENE, nizozemský NVC a britský IOP. Obecně přitom vycházejí z tzv. evropského kvalifikačního rámce EQF a jeho osmistupňové škály vzdělání.
EPIC také podporuje setkání a výstavu Packaging Summit Europe, jež organizuje společnost Tarsus (jde zároveň o organizátora bruselského Labelexpa). V příštím roce proběhne dvoudenní Packaging Summit v nizozemském Amsterdamu. EPIC každým rokem vydává publikaci European Packaging Directory, z níž jsme čerpali informace pro tento text a která kromě popisu činnosti jednotlivých národních institutů obsahuje i přehledný rejstřík jejích účastnických firem rozdělený podle jmen i oborů činnosti.
Kdo, kde, o čem?
Mezi primárně výzkumné ústavy patří Rakouský výzkumný institut pro chemii a technologii OFI, zaměstnávající 140 lidí, sdružující 300 členských firem včetně zahraničních a využívající přes tisíc testovacích metod. Silné výzkumné zázemí má například i belgický institut BPI, který se specializuje mj. na potravinářské balení a obaly určené dětem.
Chorvatský institut balení a grafických umění IAT byl založen v roce 2001 v rámci společnosti Tectus. Loni získal právní subjektivitu a stal se členem EPIC. Sdružuje 19 firem a pořádá mj. výroční soutěž Cropak za nejlepší balení na chorvatském trhu. Vydává čtvrtletníky Ambalaža a CROprint a vydal již několik dalších publikací od obalářských didaktických hraček k ochraně životního prostředí přes přehled Kdo je kdo v grafickém umění a obalovém průmyslu v Chorvatsku až po univerzitní učebnici potravinářského balení. Jeho webový portál www.ambalaza.hr má kolem 10 000 návštěvníků měsíčně.
„Oscary“ za balení uděluje jednak francouzský obalový institut NewIFEC (do loňska IFEC), který rovněž klade velký důraz na luxusní balení a otázky jeho designu (Francie je v této oblasti vůdčí zemí) a jednak Italský obalový institut III. Jeho nedávným úspěchem je zřízení tříletého studia obalových technologií ve spolupráci s parmskou univerzitou.
Litevská obalová asociace LPA byla založena 1994 a o rok později vstoupila do WPO. Od roku 2007 je LPA členem EPIC. Sdružuje přes padesát členských společností a účastní se mj. mezinárodního projektu ETISPACK (Ekonomické a technologické vzdělání pro střední a malé firmy na poli balení a přidružených branží). Ve spolupráci s Kaunaskou technologickou univerzitou založila LPA Výbor pro standardizaci. Pořádá soutěž Nejlepší balení v Litvě, vydává časopis Pakuotojo kelrodis a podobně jako západní instituty je aktivní i v legislativě a konzultační činnosti. Spolupracuje zejména se švédským institutem STPF-Packforsk, německým obalovým institutem DVI, polským COBRO a britským IOP.
Nizozemské obalové centrum NVC, u nás dobře známé díky jeho spolupráci s českou obalovou asociací SYBA (rovněž členem EPIC), má přes 500 členů. Od roku 2006 spolupracuje s Twentskou univerzitou v nizozemském Eschende, kde byla zřízena katedra obalového designu a managementu. Pro studenty všech nizozemských univerzit pořádá NVC soutěž Packaging Gratuation Award za diplomovou práci, od loňska pořádá nový kurz o B2B balení a spolupracuje úzce s japonským obalovým institutem JPI na tzv. accessible (přístupném) designu.
Španělský institut ITENE byl založen v roce 1994 jako soukromé neziskové výzkumné centrum pro balení, dopravu a logistiku zboží se sídlem ve Valencii. Věnuje se mj. ekodesignu a odpadovému managementu, ERP systémům a využívání elektronické komunikace prostřednictvím GPS a GSM v balení, švýcarský obalový institut SVI v Bernu se zase výrazněji zaměřuje na tzv. holistické balení a pořádá výroční soutěž Swiss Star.
V roce 2005 se Institut balení ve Velké Británii, založený v roce 1947 jako zřejmě první profesionální asociace obalových technologů, změnil v obalovou divizi Institutu materiálů, minerálů a těžby (IOM3), sdružující 20 000 individuálních členů. Dnes nese název IOP: Obalová společnost. Mezi jeho nejznámější aktivity patří vydávání norem pro balení a obalové technologie BRC/IOP (již ve třetí verzi) a adresářové ročenky PackSource s 3500 britskými firmami. Vydává rovněž dvouměsíčník Packaging Professional, pořádá výroční soutěž Starpack Awards s více než třemi sty každoročními účastnickými obaly a výroční setkání Starpack Summit. IOP sídlí v Granthamu severně od Londýna.
České zájmové sdružení právnických osob SYBA je obalovou asociací, sdružující a prosazující zájmy subjektů činných v sektoru balení, obalů, obalových prostředků, balicích materiálů, balicích strojů a také zájmy výrobců baleného zboží týkající se balení.
SYBA byla založena v roce 1990 a její název vznikl zkrácením slov SYstémy BAlení. Asociace je otevřena pro všechny zájemce, zejména z řad výrobců a dodavatelů obalové techniky i baleného zboží.
V roce 2006 SYBA založila Obalový institut SYBA, s. r. o., na který přenesla část svých aktivit a jehož je stoprocentním vlastníkem. Obalový institut SYBA poskytuje řadu služeb jednak členům obalové asociace SYBA a jednak zájemcům z řad odborné veřejnosti z různých průmyslových a obchodních oborů. Asociace i institut úzce spolupracují jak s řadou profesních svazů a sdružení, tak se vzdělávacími institucemi a zkušebnami.
Zatímco zájmové sdružení se soustřeďuje na lobbing v oblasti legislativy, proexportní podporu a dotace na vybrané veletrhy, obalový institut se soustřeďuje na informační servis, konference a obalový kongres, školení a konzultace, semináře, technické normy, poradenství v oblasti balení a obalové ekologie. Organizuje také již tradiční prestižní národní soutěž o nejlepší obaly Obal roku a aktivně se účastní práce Technické normalizační komise TNK 78 – Obaly.
Obalová asociace SYBA (a potažmo Obalový institut SYBA) je členem mezinárodních organizací World Packaging Organisation (WPO), European Packaging Institutes Consortium (EPIC) a European Carton Makers Association (ECMA). Zasedá v porotě soutěže o nejlepší obaly světa WorldStars for Packaging, účastní se jednání pracovní skupiny WG12 pracující pod Comité
Européen de Normalisation (CEN) na přípravě evropské technické normy pro označování obalů léčiv slepeckým písmem (Braille).
František Tichý