
Identifikace zboží dnes představuje neodmyslitelnou součást logistiky. V naprosté většině případů se používá EAN kód, v němž jsou uloženy veškeré nezbytné informace o zboží. K vytištění EAN (čárového) kódu se používají speciální tiskárny, ke čtení pak různé druhy snímačů nebo ručních počítačů.
Čtení i ze 13 metrů
Snímače čárového kódu představují zařízení, které je určeno k přečtení a dekódování informací uložených v čárovém kódu. Čárový kód se skládá z tmavých čar a ze světlých mezer, které se čtou pomocí paprsku snímačů. Červené světlo paprsku je pohlcováno tmavými čárami a odráženo světlými mezerami. Snímač zjišťuje rozdíly v reflexi, které jsou převedeny v elektrické signály odpovídající šířce čar a mezer. Každá číslice či písmeno je zaznamenáno v čárovém kódu pomocí přesně definovaných šířek čar a mezer.
K jednodušším typům náleží CCD snímače postavené na využití digitální technologie. Ty snímají čárový kód pouze z bezprostřední blízkosti. Sofistikovanější technologií jsou vybaveny laserové snímače, jejichž paprsek dokáže číst čárové kódy na různé vzdálenosti – až do třinácti metrů. Odborníci upozorňují, že tzv. mnohasměrné laserové snímače pak díky speciální soustavě zrcadel (popř. rotujícím optickým hranolům s pohyblivou osou) dokáží rozmítat paprsek do několika různých směrů. To umožňuje položit snímaný kód pod snímač v jakékoliv orientaci. Důležitý parametr představuje mechanická odolnost snímačů. U některých typů laserových snímačů výrobci upozorňují na skutečnost, že přežijí bez úhony několikanásobný pád z výšky 1,8 m na betonovou podlahu. Většina laserových snímačů může pracovat při teplotách v rozmezí 0 °C až 40 °C. Existují však speciální snímače fungující i při teplotách -20 °C.
Snímače čárových kódů se vyrábějí ve stacionárním a mobilním provedení. Stacionární mají využití např. ve výrobě, kde mohou sledovat tok výrobků. Mobilní snímače představují ideálního pomocníka ve skladech. Personál pracující na příjmu zboží snímá informace, které jsou dále zpracovávány a usnadňují řadu procesů ve skladu – např. skladování nebo vychystávání. Pracovníci ve skladu mohou také kdykoli zjistit přesný stav zásob nebo např. snímat informace ze zboží určeného k expedici.
Počítače do „terénu“
V logistických provozech, ale také v průmyslu, rostou požadavky na kombinaci spojení snímání s mobilním zpracováním dat. K tomuto účelu se používají mobilní terminály, jinak též nazývané handheldy. Klasický přenosný terminál je napájen z dobíjitelného akumulátoru, má displej, klávesnici a je programovatelný. V závislosti na použitém softwaru se využívá k různým úkonům – ať už se jedná o inventury ve skladech, evidenci majetku, mobilní prodej atd. Přenos dat mezi terminálem a hostitelským systémem může být buď dávkový (off-line), nebo bezdrátový přes rádiovou síť (on-line). Nejčastěji se používají tzv. pistolové terminály, setkat se můžeme rovněž s počítači upevněnými na předloktí ruky nebo s terminály pro manipulační techniku.
„Ruční mobilní terminály jsou vlastně malé přenosné počítače. Pro vstup dat používají klávesnici nebo dotykový displej a integrovaný snímač čárového kódu. Může se jednat o snímač běžných 1D čárových kódů nebo tzv. imager – digitální snímač s možností čtení 2D čárových kódů,“ vysvětluje Jan Příhoda, vedoucí obchodního oddělení společnosti KODYS.
Komunikace mezi terminálem a nadřízeným systémem funguje bezdrátově prostřednictvím Wi-Fi sítě nebo dávkově, tj. přenosem dat přes komunikační základnu.
Další variantu představují mobilní terminály s dotykovým displejem. Vstup dat z fyzické klávesnice je nahrazen virtuální klávesnicí na dotykovém displeji. Tyto terminály jsou vhodné zejména pro aplikace mobilního prodeje, evidenci majetku nebo jako náhrada klasických PDA s možností snímání čárového kódu.
Terminály, které nosí operátor upevněné na předloktí, dovolují využívat obě ruce pro běžnou práci a výrazně tak zefektivnit práci skladníka. U těchto terminálů lze spojit technologie snímání čárového kódu a hlasové technologie a používají se nejčastěji k vychystávání zboží.
Terminály pro manipulační a vysokozdvižné vozíky jsou určené pro montáž na vozík. Řidič vozíku má díky tomu při práci k dispozici vždy aktuální data dostupná v terminálu on-line přes Wi-Fi bezdrátovou síť. Snímání čárového kódu se obvykle provádí externím ručním snímačem připojeným kabelem nebo bezdrátově. Vozíkové terminály jsou napájeny z akumulátoru vozíku, volitelně může být k dispozici i integrovaná UPS pro případ zálohy napájení.
Dodavatelé nabízejí pestrou škálu snímačů a ručních počítačů. Ke značkám, které se u nás prodávají, patří např. Motorola (dříve Symbol), HHP, Datalogic, Akerströms, Metrologic, Cipherlab, PSC, Toyota Denso.
Dvě technologie tisku
Tiskárny čárových kódů představují zařízení využívané k potisku etiket různých velikostí a typů. K tisku se používá thermo nebo thermotransferové technologie. Při thermo i thermotransferovém tisku je tisková hlava složená z řady bodů, které se při tisku střídavě zahřívají (princip práce faxu). Při thermotisku, využívaném hlavně v potravinářském průmyslu a přepravních firmách, dochází k využití teplotně citlivého papíru procházejího pod tiskovou hlavou. Ve chvíli, kdy se tiskový bod zahřeje na provozní teplotu, termopapír v místě, kde se tohoto bodu momentálně dotýká, zčerná.
Princip hermotransferového tisku je obdobný, avšak vlastní tisk je prováděn přes speciální barvicí pásku, která v místě, kde je zahřáta tiskovou hlavou, uvolní barvu na etiketu.
Většina thermotransferových tiskáren je schopna po přepnutí potiskovat i termopapír a tedy pracovat i jako termotiskárny. Thermotransferový tisk má oproti thermotisku řadu výhod. Patří sem např. delší garantovaná čitelnost, možnost tisknout na papír různé gramáže i povrchové úpravy, na barevné materiály nebo možnost potiskovat některé umělé hmoty.
Tiskárny EAN kódu představují relativně citlivá zařízení. Pokud snímače a ruční terminály vydrží méně šetrné zacházení a jsou schopny pracovat i teplotách hluboko pod bodem mrazu, pak v případě tisku musíte dbát na to, aby tiskárny nebyly umístěny do vlhkého, prašného nebo chladného prostředí.
„Současné tiskárny EAN kódu jsou určeny pouze pro tisk v normálním čistém prostředí. Některé značky např. varují obsluhu při poklesu teploty pod 5°C. Příliš chladné prostředí totiž snižuje teplotu tiskové hlavy, což má negativní vliv na kvalitu tisku,“ upozorňuje Otakar Kilies, obchodní zástupce společnosti Combitrading a vysvětluje, že etikety se zpravidla tisknou v kotoučích dopředu, mimo takové provozy. Ve výrobních linkách, kde není vhodné prostředí a je třeba provádět značení na zboží se pak používají tzv. mechanické aplikátory.
Potravinářské a technické provozy, které pracují v běžném prostředí a potřebují na etikety tisknout data z informačních systémů pak využívají aplikátory s integrovanou thermotransferovou tiskárnou propoj
enou s IS pomocí Ethernetové nebo WiFi sítě.
Nejpoužívanějšími značkami tiskáren jsou Zebra, Datamax, Citizen nebo např. Teak.
Kód vyražený do kovu
Průmyslové výrobní firmy začínají používat tzv. metodu přímého označování součástek (DPM – Direct Part Marking). Ta umožňuje identifikovat danou položku pomocí značky, která zůstane čitelná po celou dobu výrobního procesu nebo po celou dobu životnosti výrobku. Nejběžnější metodu označování představuje vyrážení značek (do kovu nebo např. do plastu), často se používá také vypalování laserovým paprskem, vlisy a vyleptávání.
„Přestože je tento způsob identifikace znám několik let, v České republice bylo její zavedení doposud považované za nákladnou záležitost,“ podotýká Jan Příhoda. „Dříve se dosahovalo jen průměrné míry čitelnosti, dnes je snímání daleko spolehlivější a flexibilnější, což umožňuje rozsáhlejší využití této technologie.“
DPM je modifikací čárového kódu Datamatrix. Kód, který není vytištěn na etiketě, ale je vyražen přímo do konkrétního výrobku, lze snímat ručním či stacionárním snímačem nebo ručním počítačem. Ke čtení se však používá odlišná optika než ke snímání běžných čárových kódů.
Dodavatelů technologií identifikace zboží u nás je celá řada. K nejdůležitějším patří např. D. H. S., Kodys, Combitrading, ESP holding, GABEN, BARCO, CODEWARE nebo např. BARTECH.
Odborníci uvádějí, že k hlavním výhodám čárových kódů patří rychlost identifikace zboží. Čárové kódy přinášejí možnost rychlého zaznamenání informací a zpětného přístupu k nim v jakékoli chvíli, což přináší obrovské úspory provozních nákladů. V jakémkoli okamžiku lze např. zjistit přesný stav zásob na skladě. Díky tomu mohou poskytovat přesné informace svým zákazníkům.
Další důležitou předností je přesnost. Při ručním zadávání dat dochází k častým chybám, ale při použití čárových kódů pro identifikaci se výskyt chyb téměř eliminuje. Přesné a nezaměnitelné značení a následná identifikace umožňují získat vždy odpovídající informace a data.
Václav Podstawka