
Ve dnech 13.–16. 3. proběhl na pražském výstavišti PVA v Letňanech 11. ročník strojírenského veletrhu FOR INDUSTRY, letos ve spojení s dalšími veletrhy FOR ELECTRON, FOR AUTOMATION, FOR ENERGO a FOR LOGISTIC. I když se nejedná o veletrh zaměřený přímo na obaláře či tiskaře, i oni mohli na veletrhu objevit leccos zajímavého.
3D tiskárny mají budoucnost
Již na loňském veletrhu se prezentovali různí dodavatelé 3D tiskáren. Na veletrhu nechyběli ani letos, dokonce bylo portfolio vystavovatelů rozšířeno o další technologické možnosti 3D tisku.
Výhodou 3D prototypových technologií je kontrola návrhů z hlediska tvaru a funkčnosti ještě před zahájením sériové výroby. Tím se zákonitě eliminují nákladné úpravy výrobních nástrojů a kromě jiného se také zkracuje doba potřebná pro uvedení na trh. 3D tiskárny pracují na různých principech a různými způsoby, proto se i jejich cena výrazně liší podle používané technologie. Existují jak levnější provedení, kde se cena pohybuje v několika desítkách tisíc, tak i nejdražší varianty, kde jsou ceny v desítkách milionů (někdy dokonce i mnohem více). Mezi nejdražší a nejdokonalejší varianty patří metoda DMLS (Direct Metal Laser Sintering). Jedná se o generativní technologii, jež vytváří výrobek po jednotlivých vrstvách. Libovolné geometrické tvary mohou být stavěny efektivně a rychle bez použití nástrojů či klasického obrábění. Nezbytným předpokladem jsou 3D CAD data dílu. V průběhu výroby je 3D CAD model rozdělen na vrstvy, pak technologie DMLS staví požadovanou geometrii vrstvu po vrstvě. Energie laseru taví kovový materiál v podobě jemného prášku (martenzitické či nerez oceli nebo směs bronzového prášku) pouze v oblasti geometrie dílu.
Na letošním veletrhu FOR INDUSTRY byly prezentovány i různé typy cenově dostupnějších metod. Konstrukčně se jedná o velice různorodé typy tiskáren využívajících rozdílné technologie i materiály. Dnešní 3D tiskárny využívají vedle kovového prášku především ABS plast, fotopolymery, vosky i písek.
4ISP, s. r. o., (většinový vlastník Fruth Innovative Technologien) je sice na českém trhu teprve od roku 2010, na veletrhu však prezentovala úplnou novinku z oblasti 3D tisku – tiskárnu Fabbster. Výhodou této tiskárny je, že si ji může pořídit téměř každý. Vedle příznivé ceny má i příznivé rozměry pro kancelářské, domácí či ateliérové prostředí – vejde se na každý jen trochu větší kancelářský stůl. Je dodávána včetně vlastního SW Netfabb a využívá nové technologie tisku SDM (stick deposition moulding). Materiál (PLA/ABS) do tiskárny je dodáván ve formě tyčinek s ozubením, které dobře zapadají do podavače v hlavě extrudéru. Začátek a konec tyčinky je opatřen zámkem, který dovoluje automatické napojení dalšího kusu.
3D tisk a umění
Rapid Prototyping, 3D modelování i 3D digitalizaci dat nabízela na veletrhu společnost MCAE Systems (Mechanical Computer Aided Engineering), která je jednou z mála společností v České republice, jejímž prostřednictvím jsou ve stěžejních oblastech průmyslu úspěšně aplikovány nejmodernější 3D digitální technologie na velmi vysoké úrovni.
Rapid Prototyping a Direct Digital Manufacturing jsou často nazývány technologiemi budoucnosti. Z této oblasti lze zákazníkům nabídnout nejen 3D tiskárny, ale i celé 3D výrobní systémy, vakuové licí systémy či termoforming. 3D výrobní systémy dokáží zhotovovat přesné, pevné a rozměrově stabilní výrobky z vysoce kvalitních plastových materiálů. Tato zařízení mají velký stavební prostor a vysoký výkon při stavbě dílů.
Fortus FDM zpracovává vysoce kvalitní materiály a využívá nejmodernější hardwarové i softwarové řešení. Nabízí vysoce sofistikovanou technologii, velký pracovní prostor a maximální průchodnost systému s ohledem na navazující technologie. Díly zhotovené výrobními systémy Fortus jsou o 30–300 % pevnější než díly zhotovené s využitím Stratasys 3D tiskáren – dokonce i při použití stejného materiálu. Pokroková technologie Fortus zajišťuje dobré mechanické vlastnosti a přesnost i trvanlivost všech zhotovovaných dílů.
Společnost prezentovala na veletrhu nejen zařízení, ale i vyrobené prototypy; ve většině případů se jednalo o technické aplikace, ale nechyběly ani umělecké artefakty.
Asi největší zájem vzbudila impozantní plastika sochy Beranidlo, stěžejního díla české futuristky Růženy Zátkové (1885–1923). Výroba téměř metrového modelu byla realizována na 3D výrobním zařízení FORTUS 900mc (Stratasys). Umělecký podklad pro rekonstrukci plastiky Beranidlo vytvořil sochař Michal Gabriel (FaVU Brno) převedením pouhých tří dochovaných fotografií originálu do datové podoby. Unikátní plastový model vyrobený technologií 3D tisku byl v loňském roce instalován v Císařské konírně Pražského hradu v rámci výstavy Růžena: Příběh malířky Růženy Zátkové. Výstavu pořádala Správa Pražského hradu a společnost Arbor vitae societas pod záštitou prezidenta republiky Václava Klause, ministra kultury Jiřího Bessera a primátora Hlavního města Prahy Bohuslava Svobody.
A do třetice ještě jednou 3D tisk
V soutěži o nejzdařilejší expozici, která je zároveň i vysoce funkční a splňuje kritéria pro komunikaci se zákazníkem včetně označení a celkového designu, získala ocenění TOP EXPO veletrhu FOR INDUSTRY společnost BIBUS, s. r. o., (na veletrhu FOR LOGISTIC byla jako nejpůsobivější oceněna expozice společnosti BITO skladovací technika CZ, s. r. o.). Hlavním obchodním artiklem společnosti BIBUS, s. r. o., jsou strojírenské, pneumatické, elektrotechnické a filtrační elementy, vzduchovací a čerpací technika a nové technologie. Zajímavou oblastí jejího portfolia je Rapid Prototyping, který zahrnuje 3D tiskárny, 3D skenery a 3D SW. Použití bezkontaktních 3D skenerů umožňuje získat CAD data již existujících dílů (Reverse Engineering). Nabídka skenerů je poměrně široká (ZScanner® 600, 700, 700 PX, 700 CX, 800).
V průmyslu umožňují 3D skenery ideální 3D skenování pro celou řadu prostředí a aplikací. Skupina 3D skenerů ZScanner je prvním ručním řešením samopolohovacího průmyslového 3D skeneru, který umožňuje snadný přístup k obtížně dosažitelným povrchům při skenování. Skenery ZScanners firmy ZCorporation splňují potřeby mnoha specializovaných aplikací od zpětného inženýrství až po balení a digitální archivaci. Např. u návrhu zakázkových obalů skener naskenuje vzorky výrobků pro zjištění přesných geometrických a strukturních dat.
Společnost má ve své nabídce i opravdu široké portfolio 3D tiskáren. Zájem vzbudila především ZBuilder ULTRA umožňující zhotovení vynikajících funkčních prototypů za zlomek nákladů proti stereolitografickým strojům. Toto zařízení zhotovuje plastové konstrukční díly vytvrzováním tekutého fotopolymeru pomocí UV světla o vysokém rozlišení (DLP technologie). Vlastnosti takto vyrobených modelů jsou srovnatelné s tlakovými plastovými výlisky.
Jana Žižková