
Obaly na CD či DVD nepředstavují pro konstruktéry-kreativce žádnou lahůdku. Obal je předem dán třemi dimenzemi a u disků ještě jedna odpadá. Proto je překvapující, že v konstrukci obalů existují desítky řešení jak pro lepenkové, tak i pro nelepenkové materiály. Obsahem tohoto článku však nebude pojednávání o konstrukčních řešeních, ale především o trendech, které s sebou přinášejí nové výrobní technologie a vnášejí je i do tohoto specifického způsobu balení.
Variabilní Burgopak
Burgopak je konstrukčně jedním z nejzajímavějších systémů balení disků do papírových obalů. Jedná se o spotřebitelský vícedílný obal skládačkového typu. Byť na první pohled tak nepůsobí, je bimateriálový. Vedle obvykle tří dílů, které jsou vyseknuty z pohlednicového kartonu o gramáži 300 – 350 g, je jeho součástí i vkládaný plastový díl. Ten v podobě termoplasticky svařené fólie tvoří smyčku, na níž jsou přilepeny vnitřní vysouvací díly, nazývané pull a pop. Celý systém funguje na základě bandového hnacího mechanismu. Zatáhnutím za jeden ze dvou vnitřních komponentů (pull), druhý komponent (pop) vyjede z vnějšího obalu na opačné straně. Poslední z vyseknutých lepenkových dílů je tzv. body. Tento díl skutečně tvoří jakési tělo obalu. Při uzavřeném obalu spotřebitel vnímá právě tento díl.
Celá tato patentovaná technologie je založena na naprosté přesnosti výroby. Snad nejdůležitější je absolutní přesnost přilepení pull a pop na smyčku. Vysouvání by mělo být pro spotřebitele naprosto bezproblémové. Vzhledem k potisku musí být co největší, ale je zajištěno, že díly při otevření za žádných okolností nevypadnou z části body. Vedle přesnosti výroby je nezbytně nutný i vhodný výběr plastové smyčky z hlediska její tloušťky a poměru k tloušťce nejenom kartonu, ale i k lepící pásce. Ideální kluznost smyčky je zajištěna přilepením pull a pop dílu přímo na svar smyčky a také speciálním klouzavým filmem na vnitřní straně smyčky.
Nejen disky, ale i květiny
Jednou z dalších mnoha výhod tohoto systému je i univerzálnost jeho použití. Byť první obaly typu Burgopak byly prezentovány především jako obaly právě na CD a DVD, jejich použití v současnosti zahrnuje mnohem širší škálu. Vysouvací díly mohou být nejen v podobě jednoduchého přeloženého a slepeného přířezu o tloušťce disku, ale může se jednat i o krabicové díly či různě tvarované prostorové výseky.
Obaly pak mohou sloužit třeba pro balení cukrovinek či prezentačních materiálů firem. Není problém do obalu vložit i mobilní telefon s nabíječkou či vysoušeč vlasů s příslušenstvím. Jedno z nejnovějších řešení obalů Burgopak představila dceřiná společnost českého zastoupení Burgopaku, slovenská Copacking Service SK, která připravila pro celosvětovou informační kampaň Breast Friends dárkové boxy Burgopak na orchidej.
Obal i POS
Vedle konstrukční variability, která může dále zahrnout i vlepené fixační díly nejen z hladké, ale i z vlnité lepenky či třeba z pěnových polymerů, by bylo nespravedlivé nevyzvednout možnosti z hlediska potisku. Obal se svým řešením může jako stolní displej řadit i mezi POP/POS materiály. Potisk je možno realizovat na všech dílech. Konstrukční řešení mimořádně zvětšuje plochu pro informace o výrobku, reklamu i estetickou stránku řešení. Z hlediska marketingu je zde umocněna prodejně-propagační, informační i psychologicko-estetická funkce obalu.
Vlastní potisk je realizován ofsetem, následují zušlechťovací procesy – laminace, ať už lesklá nebo matná, je standardní povrchovou úpravou. Dále se používá UV lakování celoplošné či parciální podle přání zákazníka. Potisk je jednostranný, byť díky důmyslnému skládání na první pohled působí, jako by obal byl potištěn oboustranně. Jeho realizace může být do CMYK i vícebarevná, včetně přímých barev. Závisí pouze na grafickém návrhu. Výroba skládačkových dílů probíhá na lisech s plochou raznicí.
Jediná malá vada na kráse je ruční kompletace a tím zpomalení celého postupu výroby. Zde se však jedná nejen o daň systému, ale především originalitě zakázek. A že je o tyto typy obalů vzrůstající zájem i na našem trhu, potvrzuje fakt, že centrála společnosti Copacking Service v Praze se v polovině února tohoto roku přestěhovala do nových prostor právě z důvodu potřeby rozšířit centrum svého obalového designu. Současně chystá i rozšíření svého strojního zařízení. První investicí je nový vzorkovací plotr Kongsberg/Esko na výrobu vzorků z papíru a plastu.
DBS obaly ze speciálních linek
Další inovací v oblasti obalů na CD a DVD jsou Discbox Sliders, ve zkratce DBS obaly. Jedná se o obaly skládačkového typu (používané hladké lepenky obvykle o plošné hmotnosti 300 g/m2) , v případě DBS obvykle dvoudílné. Konstrukce je opět vysouvací na umístění jednoho či dvou disků, ale oproti Burgopaku méně nápadná. DBS není novinkou z hlediska konstrukce, ale především z hlediska své technologie výroby. Patří totiž mezi první typy skládaček vyráběných na in-line linkách v kombinaci s digitálním tiskem. Tato výrobní zařízení vznikla díky spolupráci dvou světových gigantů, firem Stora Enso a Xeikon.
In-line zařízení s předřazením potisku
Celá linka se skládá ze tří navazujících komponentů – DBS Converter, DBS Pac Master a z digitálního stroje Xeikon (v současnosti zařazen Xeikon 5000). DBS Converter zajišťuje rotační výsek obalu, jeho vyrýhování a možný násek. Nepoužívá se však překližková skořepina s planžetou, ale vysekávací plechy. DBS Pac Master je v podstatě skládací a lepicí zařízení. Obě tato zařízení nejsou žádnou novinkou. Již v minulosti byla používána, ale pouze jako univerzální stroje, nikoli jako části výrobních linek.
Myšlenka zařadit tyto stroje do in-line zařízení spolu s digitálním tiskem byla poprvé představena na veletrhu Drupa 2004, kde zákazníci mohli získat první vzorky. Tehdy však nebyl celý systém vývojově, a hlavně výrobně plně dokončen. Revolučně snad nejzajímavější myšlenkou bylo předřazení digitálního stroje.
Na Xeikonu 5000 lze potiskovat nejen skládačkové lepenky, ale i papír již od plošných hmotností 40 g/m2. Kotoučový materiál je možné potiskovat v šíři až 500 mm. Je možný CMYK i potisk přímými barvami. Stroj umožňuje i oboustranný, až pětibarevný potisk na jeden průchod. Xeikon spolu s Indigem představuje první patentované systémy digitálních tisků, ze kterých vychází princip většiny digitálních strojů. Na rozdíl od patentu Indigo využívá Xeikon práškové tonery, princip tisku zůstává elektrografický; obvyklé rozlišení dosahuje 600 dpi.
Po vlastním tisku následuje zušlechťování. Zde je možné lepenku či papír laminovat nebo lakovat (obvykle se používají UV laky). Následuje výsek a ryl na DBS Converter se snášením obou dílů obalu.
A jako v předešlém případě se „zpomalovačem“ výroby stává sekce skládání/lepení. Zde je však vedle těchto dvou hlavních funkcí zajišťován i proces balení CD/DVD, respektive jejich vkládání do obalu.
Vedle tohoto vkládání je možné do každého obalu s jedním či dvěma disky vložit i informační či reklamní leták. A i při tomto celkovém zpomalení je výrobní rychlost 1300 obalů s vloženými disky za hodinu slušným výkonem.
FlexPlay – inteligentní balení
Poslední typ dnes představovaného obalu není pozoruhodný ani konstrukcí, ani tiskem, ale právě vlastním balením. Plná funkčnost systému závisí na ochranné funkci obalu. Vkládání a následná ochrana je zajištěna balením v ochranné atmosféře. A jak to celé funguje?
Disk (v tomto případě balení se takřka výhradně jedná o DVD s filmem) je opatřen FlexPlay technologií. DVD hned po vyjmutí z obalu začíná tmavnout, na přehrání filmu má spotřebitel 48 hodin, po této lhůtě se stává disk nečitelný. Jak je tento jev způsoben?
FlexPlay znamená opatření disku Ag-páskou ze speciálního polykarbonátu, který reaguje s kyslíkem. Tento pásek je nejen nezjistitelným lidským okem, ale ani laserem. Po vyjmutí z obalu disk (většinou s ochranou proti přepálení) začne okamžitě reagovat – oxidovat. Oxidace se projevuje změnou barvy disku – od typické světle šedé až po konečnou černou. Tento systém s sebou nese i nové názvosloví – diskům se říká EZ – D. A myšlenka celého systému?
Co se týče filmové produkce, měl by si být spotřebitel jist, že disk má nepoškozený, nový – nehrozí tedy přeskakování filmu apod. Zároveň by měl ušetřit zpáteční cestu do půjčovny. Použité disky by se měly v budoucnosti odhazovat na místo k tomu určeném. Podle výrobce jsou plně recyklovatelné.
Jana Žižková