Novinka ve výrobním programu společnosti REXAM Beverage Can Dýšina u Plzně, hliníková lahev Fusion, je vyráběna podobnou technologií jako klasická nápojová plechovka. V principu se jedná o stejný proces – ale s několika odlišnostmi.
Hlavními materiály pro lahev i plechovku jsou hliníkový plech, vnitřní a vnější lak a barvy potisku. Polotovar pro výrobu lahve, tedy předforma, je ve finálním stavu téměř k nerozeznání od plechovky. Jedním z rozdílů je, že plechovka je vyrobena tzv. na jeden zátah, kdežto výroba lahve se dělí na výrobu předformy, a poté zahrdlení do tvaru lahve. Hlavním důvodem pro rozdělení výroby do dvou kroků je rychlost zahrdlování, které je významně pomalejší než proces výroby předforem. Proces pro 25cl i 33cl lahve je stejný a liší se pouze v rozměrech raznice lisu a nástrojů pro tažení a při následném tvarování hrdla.
Od fólie k předformě…
Prvním procesním krokem při výrobě předformy je lis kalíšků z hliníkové fólie. Jedná se o tažení zastudena s pomocí přidržovače. Kalíšek putuje dopravníkem do následujícího stroje, kterým je tzv. Bodymaker. Jedná se opět o tažení za studena, kdy se za pomocí punche a systému zmenšujících se kroužků vytáhne konečný tvar předformy.
Předforma je po vytažení ihned oříznuta, a tím je zajištěna konečná délka výrobku. Po ukončení tohoto procesu přenese automatický dopravník předformu do myčky. Mycí proces sestává ze sedmi kroků. Po předopláchnutí, umytí, oplachu č. 1, úpravě povrchu, oplachu č. 2, oplachu DI vodou a oplachu prostředkem pro zlepšení mobility následuje sušení a předforma je připravena k nanesení první vrstvy laku. Lakovací stroj nanáší speciální lak, který se vyznačuje značnou tvrdostí, a zároveň i velkou pružností. Lak je vypálen a předforma připravena na potisk. Následuje nanesení loga (barev), podle požadavku zákazníka formou offsetového tisku, opětovné nalakování vnějším lakem odolným proti otěru a poškození při transportu, a takto upravená předforma se opět vypálí. Vnitřním lakem se plechovka pokrývá, aby nedošlo ke kontaktu nápoje s hliníkem. Po pokrytí vnitřní části lakem putuje předforma opět do pece, kde proběhne vytvrzení laku. Nyní je již předforma připravena a projde pouze kontrolními operacemi (světelný test a vysokorychlostní kamera), potom je napaletována a odvezena do skladu.
… zahrdlením k lahvi
Další fáze procesu je zahrdlení předformy do tvaru lahve. Paleta s předformou se depaletuje a systém mechanických dopravníků ji přenese do zahrdlovacího stroje. Stroj se skládá ze tří otočných kol, která jsou osazena příslušnými sadami nástrojů pro vytvoření požadovaného tvaru lahve. Počet a druh nástrojů se liší podle velikosti (25 cl a 33 cl) a typu uzávěru (klasická pivní korunka, odtrhávací víčko typu MAXI-P a uzávěr se závitem). Jedná se o postupné zužování zastudena systémem vnitřního a vnějšího nástroje, které probíhá v krocích o velikosti přibližně jednoho milimetru. První a druhé kolo je osazeno nástroji zužujícími průměr předformy až do požadovaného rozměru. Po každých šesti nástrojích se polotovar ořízne, aby hrana byla připravena pro další tváření. Třetí kolo je osazeno tzv. žehličkou, která zajišťuje vyhlazení tvaru lahve po předchozím zužování. V případě výroby lahve se závitem jsou dalšími kroky závitování, které provádí posledních šest nástrojů zužujících, a vytvoření uzavřeného ohybu na hraně lahve. Takto zahrdlená lahev jde do oplachové myčky, která pro řádné umytí lahví používá pouze vodu o teplotě 55 °C a horký vzduch k jejich osušení. Finální inspekci zajišťují dva systémy kamer pro kontrolu vnitřní i vnější části lahve. Po provedení inspekce následuje paletizace hotového výrobku a expedice k zákazníkovi.
Každý procesní krok podléhá nejen důkladné kontrole dodržování daných specifikací, ale i kontrole vizuální.
Pavel Král,
Rexam Beverage Can Czech Republic, s. r. o.