
Tématem číslo jedna je udržitelnost, která jde ruku v ruce s požadavkem na bezpečnou přepravu, ochranu a odolnost proti nárazům. Do vývoje obalů vstupuje také důraz na úsporu, opětovné použití krabic, funkčnost a praktičnost. U spotřebních obalů se sází na digitální technologie a efekt překvapení.
Přinášíme vám článek z časopisu Svět balení 126 (leden–březen 2025). Je to ochutnávka originálního obsahu, který najdete každé čtvrtletí v tištěném „obalu“. Nechodí vám časopis? Registrujte se k odběru a nezmeškejte žádné vydání. Pro výrobce baleného zboží je zasílání zdarma.
Elektronika, ať už určená pro koncového spotřebitele nebo pro další výrobu, vyžaduje opatrné zacházení. Tím se řídí i vývoj obalů. Stěžejní požadavek na bezpečnou přepravu k zákazníkovi doprovází ale řada dalších, neméně důležitých aspektů, které vstupují do volby materiálu, konstrukce a image výsledného obalu. Obal už není jen praktickým doplňkem moderních elektrozařízení. Stává se jejich součástí, i díky nástupu digitálních technologií a jejich využití přímo na obalech.
Papír místo plastu
„Trendy pro obaly v kategorii elektronika se nevymykají těm všeobecným v oblasti obalového hospodářství. Těmi jsou zejména ekologičnost a udržitelnost a dále pak otázky bezpečnosti produktu a jeho ochrany,“ říká Michal Prádl, vedoucí logistického centra pro síť Datart. V rámci environmentálních regulací se dbá na minimalizaci plastů a recyklovatelnost, zvyšuje se podíl obalů z materiálů pro opětovné využití a biologicky rozložitelných. Řada obalových inovací pracuje s kartonem, resp. vlnitou či hladkou lepenkou nahrazující plast. Jako bezpečný a ekologický materiál se využívá i u křehkých produktů jako svítidel.
Ústup od proložek a výplní z pěnového polystyrenu je motivován právě důrazem na ekologičnost a recyklaci, zároveň s ohledem na dostatečnou ochranu. V Datartu sledují navyšující se podíl řešení, která přinášejí větší odolnost produktu zejména lepším tlumením nárazů a vibrací, a to právě třeba náhradou polystyrenu tvarovanými výplněmi z papírových vláken.
Použití ekologičtějších materiálů a přechod k papíru jako obecně rostoucí trend vnímají i obaloví producenti. „Očekáváme, že se tento trend bude nadále zrychlovat s ohledem na postupná omezení jednorázových plastů a rostoucí poptávku spotřebitelů. Jde jistě o mnohem ekologičtější volbu. Papír je možné několikrát recyklovat a znovu použít, než pozbyde své životnosti, navíc se rozkládá rychleji než plast. Není však nyní pravděpodobné, že by obaly z papíru zaujaly větší podíl na trhu než plasty, byť se k tomuto řešení uchyluje čím dál více oblastí, kde dříve dominoval jiný materiál,” domnívá se Martin Hejl, jednatel společnosti Thimm.
Proti jiskře a korozi
Ekologická náhrada plastu za jiný materiál není samozřejmě možná vždy. Takzvaný vodivý plast je využíván v obalech (boxy, antistatické sáčky) pro ochranu výrobků, u nichž vzniká riziko elektrostatického výboje (ESD). V ESD obalech dochází k úpravě materiálu tak, aby umožnil vodivost a chránil vysoce hořlavé materiály před statickými výboji, které mohou zapříčinit jeho vzplanutí.
Bariéru proti korozi vytvoří antikorozní fólie či pytle. Obsahují tzv. inhibitory koroze, které aktivně zabraňují korozi kovů vytvořením mikroskopické ochranné vrstvy na přepravovaném produktu. Inhibitory se samy uvolňují uvnitř obalu až do stavu nasycení okolního prostředí. Kombinace s vysoušecími sáčky zajistí ještě větší bezpečí proti vzdušné vlhkosti.
Elektronická zařízení vyžadují i ochranu jiného druhu. Jak zmiňuje Iva Werbynská z Obalového institutu Syba s jejich rostoucí hodnotou se stále větší pozornost věnuje ochraně proti neoprávněné manipulaci a padělání. Výrobci hledají efektivní bezpečnostní prvky, od speciálních pečetí po sofistikované prvky viditelné pouze pod UV světlem. Inovace v této oblasti pomáhají chránit jak výrobce, tak koncového spotřebitele. „Více se prosazují bezpečnostní ochranné prvky jako pečetě, obaly s nevratným zavíráním či perforací a podobně,“ doplňuje Michal Prádl.
Wow efekt
„V oblasti obalů pro elektroniku vnímáme v současné době řadu dynamických trendů, které jdou nad rámec samotné udržitelnosti. Nejenže stále větší roli hrají funkčnost a ochrana produktu, ale zvyšuje se i důraz na zážitek z rozbalení a na přidanou hodnotu pro koncového uživatele,“ konstatuje Iva Werbynská. Rostoucí trend prémiového pojetí obalu registruje zejména u spotřební elektroniky. Kvalitní materiály, atraktivní tisk a zajímavé konstrukční prvky zdůrazňují hodnotu samotného produktu, což mohou ocenit i zákazníci.
Do obalových řešení stále více pronikají digitální technologie. „Setkáváme se s využitím RFID tagů, QR kódů či dalších interaktivních prvků, které propojují fyzický obal s online světem,“ uvádí Iva Werbynská. Technologie neslouží pouze koncovým spotřebitelům např. při zobrazení návodů, videí nebo doplňkového obsahu, ale usnadňují skladování, logistiku a evidenci. Nástup chytrých a flexibilních obalů, které spotřebiteli umožní rychlý přístup k podrobným informacím o výrobku – původ surovin, výrobní procesy, jak výrobek použít a dopad na životní prostředí, potvrzují i Thimm. Vedle QR kódů se na tomto poli objevují NFC tagy a rozšířená realita.
„Obaly pro elektroniku tedy procházejí zásadními změnami, které posouvají tradiční balení na novou úroveň. Kromě zvyšující se funkčnosti a důrazu na zabezpečení je klíčová i samotná spotřebitelská zkušenost, kterou správně navržený obal dokáže výrazně umocnit. Z pohledu Syby bude do budoucna důležité sledovat inovace ve všech zmíněných oblastech – ať už jde o chytré technologie, materiálové novinky nebo originální designová řešení. Vždy však s respektem k reálným potřebám trhu a konkrétním očekáváním spotřebitelů,“ shrnuje Iva Werbynská.
Další trendy komentuje Jan Kaprhál, innovation & marketing manager společnosti Smurfit Westrock: „Obaly jsou navrhovány tak, aby byly optimalizované pro balicí linky a snižovaly náklady na skladování a logistiku. Zrychlení balení znamená úsporu nákladů a zvýšení efektivity výroby. I proto vznikají například obaly s fixační vložkou integrovanou ve dnu a víku krabice – stroj při skládání automaticky erektuje fixaci a elektronika se jen vloží do vzniklého prostoru.“
Při ručním balení jde podle něj především o rychlost. V takovém případě pomáhají snadno aplikovatelné fixace s lepicím mechanismem. „S tím se zároveň pojí téma ochrany před vnějšími vlivy, rázy a vibracemi. Papírový obal dokáže splnit všechny tyto požadavky, ať už ve formě vlnité lepenky, nebo voštiny. Chytrým řešením je například pružinová fixace nahrazující měkké pěny. Proti poškrábání během přepravy pomáhá i antiabrazivní lak uvnitř fixace či obalu,“ doplňuje Jan Kaprhál.
Jak se s nároky zadavatelů na obaly pro elektronická zařízení vloni vypořádali obaloví výrobci, seznamujeme v další části textu. Jde o souhrn obalových inovací prezentovaných nedávno na trhu nebo v rámci loňských soutěží Pentawards, WorldStar Packaging Award a Obal roku.
Výplň pro parní čistič bez EPS
Společnost Storopack uvedla na trh obalové řešení Renature 3D, vyrobené z rostlinného škrobu. Tento materiál je znovupoužitelný a biologicky rozložitelný v domácích podmínkách, čímž představuje alternativu k výplním z EPS či lepenky. Nový materiál byl poprvé testován v pilotním projektu se společností Kärcher, kde nahradil tradiční EPS výplně v balení parního čističe Kärcher SC3.
Renature 3D se vyrábí ve formě panelů, které lze přizpůsobit na míru pro přepravní obaly. Podle výrobce poskytuje stejnou úroveň ochrany jako EPS, přičemž jeho domácí kompostovatelnost je potvrzena certifikací OK Compost Home od TÜV Austria. Surovinou pro tento obalový materiál je aktuálně žlutý hrách, běžně využívaný při střídání plodin. „Ze škrobu hrachu se vyrábí proteinový prášek. Zbytkový rostlinný materiál po extrakci proteinu se využívá k výrobě panelů. Tento přístup umožňuje efektivně zpracovat vedlejší produkt, který by jinak skončil jako odpad, a přispívá ke snížení dopadu na životní prostředí – bez konkurence s potravinářským průmyslem,“ uvádí Storopack. Na rozdíl od EPS výplní navíc výroba panelů nevyžaduje speciální nástroje.
RFID etikety pro sledování teploty akumulátorů
Společnost Brady představila inovativní řešení pro rychlou detekci nestabilních lithium-iontových baterií ve skladech. Systém dokáže automaticky měřit teplotní změny s přesností 0,5 °C za sekundu a umožňuje včasnou izolaci rizikových baterií, než se stanou bezpečnostní hrozbou. Řešení se skládá ze tří klíčových komponent: samolepicích bezbateriových etiket RFID UHF s integrovanými teplotními snímači, RFID čteček s až 16 anténami a softwarové platformy RFID. Etikety lze umístit do krabic s bateriovými články, kde monitorují teplotní změny, nebo je možné jednotlivé články označit potisknutelnými RFID etiketami určenými pro kovové povrchy.
RFID antény a čtečky každou sekundu bezdrátově napájejí etikety a jejich senzory, aby mohly kontinuálně zaznamenávat teplotní údaje. Softwarová platforma RFID následně propojuje naměřené hodnoty s konkrétními lokacemi ve skladu. Jakmile teplota překročí předem nastavený práh, systém prostřednictvím standardního API aktivuje připojená zařízení třetích stran.
Nové balení pro trouby
Další zajímavé obaly se objevily na loňském ročníku World Star Packaging (WPO). Příkladem může být box pro elektrické trouby turecké společnosti Parteks Kağit Endüstrisi. Původně byly konstruovány z EPS a dřeva. Nové řešení představuje kombinaci vlnité lepenky (C, EB, BC) a dřeva. Díky podpěrám z termo dřeva je zabráněno poškození obalu i samotného produktu v důsledku vlivů prostředí, jako je vystavení vlhkosti nebo poškození během přepravy.
Čističky vzduchu s papírovou ochranou při námořní přepravě
Další těžký výrobek, který „šel“ z EPS do papíru, byla čistička vzduchu pro LG Electronics. Firma využila buničinu k fixaci, která slouží jako tlumicí prvek k ochraně před nárazy, a to u čističek do hmotnosti až 20 kg.
Pro zajištění tlumicích vlastností obalu byla hledána optimální struktura, výška, množství tvar i tloušťka ochranných papírových žeber. Podle firmy je materiál vyroben z recyklované lepenky a novinového papíru.
V případě těžších výrobků je ještě přidáváno mikrocelulózové vlákno, jako je dřevní buničina či bavlna, což zvyšuje pevnost materiálu. Součástí ochranného prvku jsou také aditiva pro zpevnění při kontaktu s vlhkostí, protože produkty jsou po celém světě přepravovány loděmi.
ESD papírový sáček
Na WPO dále zaujal ESD papírový sáček od Weber Verpackungen. Na rozdíl od běžných ESD obalů z plastu je tato novinka vyrobena ze 100% recyklovaného papíru a je plně recyklovatelný. Výrobce uvádí, že obal pro elektronické komponenty podle normy DIN EN 61340-5-3 má objemový odpor 5,6 × 10^4 Ω (měřeno podle DIN EN 61340-2-3). Sáček má také pečeticí klapku, která jej bezpečně uzavírá pomocí samolepicího uzávěru. Díky vnitřní a vnější vrstvě, která váže prach, jsou komponenty v dodavatelském řetězci transportovány čisté a bez poškrábání.
Navigace v nasávané kartonáži
Firmy JVCKenwood Corporation a Dynapac vyvinuly obal z nasávané kartonáže pro navigační systémy do automobilů značky Kenwood, které dříve používaly (EPS). Tento krok údajně snížil hmotnost používaného plastového obalu o 66 %, což znamená úsporu 14 tun ročně pro celou řadu produktů. Zatímco podobné produkty používají U-typ obalů z nasávané kartonáže, firmy aplikovaly V-typ, který je podle nich efektivnější při výrobě i v balicím procesu.
Pacientské monitory v monomateriálovém obalu
I další řešení oceněné na WPO se snažilo vyhnout plastu. Firma Nefab vyrobila celopapírový obal pro pacientské monitory GE HealthCare Carescape Canvas. Monomateriálový obal využívá vlnitou lepenku, která nahrazuje PE pěny. To mj. podle výrobce přispívá k redukci velikosti obalu o 34 %. Podle předkladatelů bylo dosaženo zvýšení rychlosti balení o 66 % a redukce celkových nákladů o 46 %. Obal prošel testem ISTA 2A, čímž zajišťuje, že citlivé elektronické komponenty monitoru a dotyková obrazovka zůstanou během přepravy nepoškozené.
Pentawards pro designové kamery, příslušenství telefonů nebo elektronickou chůvičku
Spíše designovou záležitost představuje obal pro kameru Opal Tadpole, který před koncem roku získal Silver Award 2024 v rámci Pentawards. „Jsme hrdí na to, že jsme za kameru Opal Tadpole získali stříbrné ocenění, které je důkazem našeho závazku vytvářet obaly, jež jsou nejen funkční, ale také vizuálně atraktivní. Tento design také začátkem roku 2024 získal třetí místo na Dieline Awards v kategorii Elektronika, kancelář, e-commerce, zábava a self-promotion,“ uvedla americká firma Zenpack. Obal kamery Opal Tadpole využívá celopapírovou lisovanou vláknitou konstrukci, která nabízí zážitek z rozbalování a zároveň díky dvouvrstvé struktuře skrývá přiložený ohebný kabel.
Ve stejné soutěži získal bronzové ocenění v subkategorii Elektronické zboží design značky Changei, která nabízí příslušenství pro mobilní telefony jako dobíječky, ochranná skla, čisticí sady atd. Za tímto výsledkem stojí tým společnosti Triangler z Tchaj-wanu, který pod vedením Chi Yao Tanga vytvořil koncept propojující estetiku a funkčnost.
Společnost Xiaomi získala bronzové ocenění rovněž v podkategorii Elektronické zboží. A to za obal pro výrobek Smart Baby Monitor Camera. Na úspěchu se podílel EcoChain Packaging Design Team, přičemž kreativní směr projektu vedl Lu Chen, design obalu vytvořil Yan Ni a konstrukční návrh zajistil Fadong Zhou.
Zámořské balení pro 3D tiskárny
V závěru článku se podívejme ještě na nominanty loňského ročníku lokální soutěže Obal roku. Jedním z vítězných kandidátů (a později také oceněným v rámci WorldStar Packaging Award) bylo jednocestné obalové řešení pro novou verzi 3D tiskárny Prusa s integrovaným Enclouserem. Konstrukci Max for Eco vytvořil tým engineeringu Van De Velde Packaging Unipap s cílem vyvinout ekologicky šetrný a recyklovatelný obal. Vzhledem k přepravě do zámoří zákazník trval na maximálním snížení hmotnosti, tedy co nejnižších dopravních nákladech. Většina obalových dílů je z vlnité lepenky: dno, krycí plášť obalu i dílčí vnitřní fixace.
Dřevěnou paletu konstruktéři nahradili lisovanou paletou z nasávané kartonáže s úpravou proti vlhkosti, za paletové vázací PET pásky nastoupily kraftové. Vnitřní fixační prvky z expandované PE pěny tvůrci vybrali pro optimální fyzikální vlastnosti materiálu – mechanickou odolnost při stlačení a vibracích a vysokou ochranu výrobku před poškrábáním díky jeho struktuře a nižší hmotnost než u obvyklých např. zesítěných pěn. Tento materiál tvoří ze 30 % recyklát, celý je plně recyklovatelný. Horní části vnějšího pláště obalu kopírují tvar tiskárny, čímž nemůže dojít k nežádoucímu nastohování jiné paletové jednotky.
Ekologičtější i bez nežádoucích drobných částic
Pro zákazníka Ecom vyvinula společnost Thimm fixace z vlnité lepenky. Ecom jako výrobce elektromechanických součástek klade důraz na ochranu svých produktů během přepravy, protože jejich vysoká hodnota a citlivost vyžadují speciální péči. Nová fixace z vlnité lepenky nahradila původní řešení, které při přepravě uvolňovalo drobné částice, což mohlo ohrozit citlivé součástky. Vedle ochrany tak zajišťuje čisté přepravní prostředí. Úspory během přepravy, skladování a manipulaci přináší jednoduché skládání a možnost dopravy naplocho. Ecom fix je zároveň použitelný pro balení různých produktů.
Bezpečná zámořská přeprava komponent do větrníků
Od Thimmu byla další inovace soutěžící v Obalu roku 2024. Pro velmi jemné a drahé elektronické součástky do větrných elektráren hledal výrobce Zopf bezpečné řešení pro zámořskou přepravu. Obal obsahuje fixační vložku z vlnité lepenky. Je vyrobena pouze z jednoho dílu, ale lze ji složit do více pater. Tím vznikají kapsy, které v několika úrovních zajišťují pevné uchycení jednotlivých součástek. Výhodou konstrukce je rovněž snadné a rychlé umístění do obalu pro zjednodušení logistických kroků.
Luxusní svítidla z plastu do lepenky
S obalovou společností Boxmarker se spojil výrobce svítidel Lasvit, pro jehož luxusní kolekci Nebula vznikla řada přepravních obalů. Zadavatel klade důraz na ekologii, veškeré plasty jsou v obalech nahrazovány nebo minimalizovány na nezbytně nutnou úroveň. Obal Nest-box je vyroben z pětivrstvé vlnité lepenky v kombinaci s netkanou textilií a digitálním potiskem. Netkaná textilie nahradila pytel proti poškrábání, do nějž bylo původně svítidlo zabaleno. Zároveň funguje jako fixace a aretace produktu proti pohybu a vytváří deformační zónu. Vzniklo tak bezpečné levitující hnízdo uprostřed obalu, které doplňují rohové fixace z vlnité lepenky.
Efektivita pro automobilová svítidla
Smurfit Westrock vylepšil obalové řešení Mango pro použití v automotive (svítidla).
Původní lepené řešení, obal s vložkou a mřížkou, bylo zredukováno na jednodílnou nelepenou vložku. Obal má také efektivnější rozměrové uspořádání, na paletovou jednotku umožňuje podle výrobce obalu vložit o 88 % produktů více. Firma vyčíslila i úsporu času při balení (o 45 % méně) a použití materiálu (o 29 %). V roce 2024 slovenská společnost představila také obal pro tři rozdílná svítidla. Obal z vlnité lepenky je konstruován tak, aby každé konkrétní svítidlo sedlo a bylo fixováno v přesně připravených otvorech vložky obalu. Stejně jako předchozí obalové řešení je i toto vyrobeno z plně recyklovaného a opětovně recyklovatelného papíru bez použití lepidla a prošlo pádovými testy ISTA 6A.
Pro levý i pravý světlomet automobilů Nissan je určen jednodruhový přepravní obal s fixací vyrobený z pětivrstvé vlnité lepenky od společnosti Servisbal Obaly. Fixace kopíruje tvar světlometu, aby nedocházelo k jeho pohybu uvnitř balení, prvky výrobku náchylné k ulomení chrání vyvýšená zpevněná část. Po složení omezují pohyb také boční klopy obalu se zámečky zabraňujícími samovolnému rozevírání. Fixace i boční klopy představují dostatečnou deformační zónu proti poškození. Součástí obalu jsou vyseknuté symboly, aby nedocházelo k chybám při balení. Celý obal je vhodný pro paletizaci na europaletu.
Větší bezpečí pro trezory i zámky
Nové balení pro číselník trezoru MySafe má mj. přinést nový dojem z otevírání. Standardně byly všechny komponenty vložené dohromady, nové řešení od DS Smith Packaging krabičku rozdělilo do tří pater. První obsahuje přístroj, umístěný uprostřed a ze všech stran chráněný vrstvou lepenky. Ve druhém „šuplíku“ jsou kabely a manuál, ve třetím zbývající komponenty. Vlnitá lepenka má přirozenou hnědou barvu.
Kartonový insert do KLT boxu od DS Smith Packaging byl dalším nominantem v rámci Obalu roku 2024. Pojme 16 kusů automobilových zámků a cílem při návrhu bylo zamezit pohybu zámků tak, aby nedošlo k poškození pěnové části zámku a znehodnocení celého produktu. Zásadním prvkem obalu je možnost snadného skládání (manuální) i vkládání – potřeba rozlišit zámky pro levé a pravé dveře. Během dvouletého vývoje firma ladila pohyby robotické ruky, která zámky do insertu ukládala a upravovala jeho fixaci, aby byly vždy správně umístěny.
Pro kovové desky pro počítače a síťová zařízení klienta SwissForm se v DS Smith Packaging zamýšleli nad ochranou produktu i přes jeho vyšší hmotnost. Výsledkem jsou robustní ochranné rohy z kartonáže. Tvar fixací rozkládá tlak a minimalizuje riziko poškození, což ověřily pádové testy. Perforace umožňuje ruční skládání, povrchová úprava obalu zabraňuje poškrábání kovových dílů díky zabalení do hedvábného papíru. Obal má i ekologické aspekty – využívá přirozeně hnědého vzhledu, neobsahuje lepidla, vložky jsou recyklovatelné a plastové zámky byly nahrazeny papírem.
Vyšší efektivita a lepší ergonomie obalů pro vodní pumpy
Zefektivnit úložný prostor blistru se podařilo společnostem Vitesco Technologies Trutnov (nyní Schaeffler) a SJM Eurostat SAS. Počet lůžek v plastovém, jednocestném zákaznickém balení pro vodní pumpy EWP3 byl oproti předcházejícímu navýšen ze šesti na sedm kusů, přičemž musel zůstat zachován způsob uložení výrobku. Nový blistr dokáže nést několik různých typů natočení spiral housingu (včetně snadného načítání DMC kódu shora) a je univerzální pro pět typů finálních výrobků a tři různé zákazníky v automotive. Vylepšení konstrukce spočívá i v náklonu stěn. Ty nejsou pod obvyklým úhlem 3°, ale pod úhlem 10°, čímž jsou lépe stohovatelné a na paletu se jich vejde více. Blistry zapadnou hlouběji jeden do druhého, do objemu dvou původních prázdných blistrů se vejde až osm současných. Větší náklon stěn zajišťuje i jejich snadnější oddělování ze stohu.
Kvůli nerovnoměrnému rozložení dílů v blistru bylo potřeba zamezit překlápění při vkládání plného blistru do KLT (těžiště není ve středu blistru), což se vyřešilo lepším umístěním prostoru pro ruce a také jeho zvětšením. Změnou materiálu došlo podle firmy k úspoře nákladů na polovinu oproti původní ceně blistru, zlepšila se i pevnost. Materiál je recyklovatelný.
V rámci výroby společnosti nevyhovoval ani původní koncept zámořského balení vodní pumpy EWP3 – lepenka plus jednorázový blistr – pro novou konstrukci adaptérů. Na paletě bylo také nedostatečné množství kusů a s rostoucími objemy by nastaly problémy s velmi častým zásobováním linky prázdnými kontejnery. Vitesco oslovilo dodavatele Boxon, na hledání nejlepšího řešení se podílel i zákazník Volvo Car Corporation.
Cílem bylo vyhnout se plastovému obalu a nahradit jej papírovým separátorem. Díky tomu není nutné oddělovat vnitřní obaly a krabici při vybalování zboží u zákazníka Volvo Cars, což vede i k redukci intralogistiky pro třídění odpadu. Prostor pro každý produkt uvnitř vložené mřížky je poměrně malý, a zabraňuje tedy nežádoucímu pohybu. Pro ochranu citlivých částí bylo přidáno několik výřezů. Boxon implementoval výřez pro trubku a existuje pouze jeden způsob, jak vložit díly do obalu. Počet kusů na paletě se zvýšil z 96 kusů na 192 kusů u jedné varianty a na 256 kusů na paletě u menšího dílu. Oba zmiňované produkty byly oceněny v rámci Obalu roku 2024 i WorldStar Packaging Award 2024.
Směrem k efektivitě, ekologičnosti a interaktivitě
Obalové inovace v oblasti elektroniky jasně ukazují směr, kterým se odvětví ubírá – kombinaci udržitelnosti, ochrany a chytrých technologií. Přechod od plastů k recyklovatelným nebo biologicky rozložitelným materiálům se stává stále běžnější praxí, i když v některých případech zůstává nutností použití speciálních ochranných prvků. V případě spotřebitelských obalů hraje vedle environmentálních aspektů stále větší roli také uživatelský zážitek a bezpečnostní prvky, které chrání produkty před neoprávněnou manipulací. Digitalizace proniká i do samotných obalů, což otevírá nové možnosti pro logistiku, skladování i komunikaci se zákazníky. Celkově tak vývoj v oblasti obalů pro elektroniku směřuje k efektivnějším, ekologičtějším a interaktivnějším řešením, která reflektují jak požadavky trhu, tak legislativní změny a preference spotřebitelů.
„Zboží do prodejen distribuujeme ve vratných boxech“
V oblasti retailu používáme vratné boxy pro distribuci zboží v síti prodejen Datart. Zároveň pro B2C zakázky disponujeme bezvýplňovou automatickou balici linkou. V této oblasti tedy držíme trendy v typu balení, které realizujeme jako sekundární pro další distribuci zboží. Soustředíme se na zvýšení interních opatření směřujících k ekologičnosti řešení, zejména ke správné identifikaci a eliminaci balení produktů s obaly, které slouží zároveň jako přepravní. Taktéž posuzujeme nové investice, a to v návaznosti na pokračující růst celkového počtu našich zakázek.
Michal Prádl, vedoucí logistického centra, Datart
„Flexibilní obaly pro více typů a velikostí“
Trend miniaturizace elektroniky klade nároky na minimalizaci a variabilitu obalů. Stále důležitější jsou flexibilní obalové systémy, které umožňují snadné přizpůsobení více typům a velikostem zařízení. Dochází tak k optimalizaci skladování, přepravy i samotného balení, což přináší úsporu nákladů a zefektivňuje logistiku.
Iva Werbynská, ředitelka, Obalový institut Syba
„Univerzální obal snižuje komplexitu“
Brandy hledají víceúčelové obaly, které odpovídají na potřebu přepravy více modelů v univerzální krabici. S modularitou pomáhají nastavitelné separátory či vložky s perforacemi. Univerzální obal snižuje komplexitu i při využívání více prodejních kanálů (e-commerce vs. kamenné prodejny) – není potřeba rozlišovat, jaký obal použít. Stále platným trendem, zejména u prémiových značek, je zlepšování uživatelského zážitku a unboxingu. To zahrnuje například speciální konstrukci obalu či vložky, která umožňuje snadné vyjmutí produktu a zajišťuje, aby rozbalování přinášelo pozitivní emoce a chuť si příště koupit produkt od stejné značky. Čím dál více se také řeší přicházející PPWR, konkrétně omezení volného prostoru v obalu. Více než dříve se hledají cesty a řešení, jak nepřevážet vzduch.
Jan Kaprhál, innovation & marketing manager, Smurfit Westrock
Článek připravil: Stanislav D. Břeň