
„Ministr životního prostředí ČR Petr Hladík: Já vám tady ty petky budu nosit tak dlouho, dokud nebudeme projednávat zákon o zálohování. (Přinesl si k pultíku PET lahev a záměrně z ní pije.)“ Tolik doslovný přepis ze stenozáznamu jednání v Poslanecké sněmovně z 22. listopadu 2024, kdy se poslanci věnovali jinému tématu, a sice emisním povolenkám. Návrh novely zákona o obalech, která mj. zavádí zálohování nápojových PET lahví a plechovek, vláda schválila na začátku loňského října, k jeho projednání v Poslanecké sněmovně ale dosud nedošlo. Jiná témata zatím mají přednost.
Při nahlédnutí do programu schůzí PS na webu lze zjistit, že původně bylo první čtení tohoto zákona zařazeno na program 128. schůze, jež se konala letos 11. a 12. února, jako její 31. bod, nakonec ale skončila mezi neprojednanými nebo vyřazenými body schůze. Poslanci nyní jednají o jiných záležitostech.
Na stránkách PS lze zjistit, že 11. ledna k vládou schválenému návrhu předložil pozměňovací připomínku poslanec Karel Haas, který navrhuje výjimku pro prodejny s plochou menší než 200 m2, na něž by se podle něj neměla vztahovat povinnost definovaná v návrhu zákona takto: „Osoba, která uvádí do oběhu nápoje v obalech, které nejsou opakovaně použitelnými vratnými zálohovanými obaly, je povinna nabízet stejné nápoje rovněž v opakovaně použitelných vratných zálohovaných obalech, pokud jsou v nich tyto nápoje uváděny na trh.“
Podle překladatele výjimka zohledňuje provozní omezení menších podnikatelů a jejich schopnost plnit uvedenou povinnost, a přináší vyvážení environmentálních přínosů s ekonomickými aspekty a provozními možnostmi.
Novela zákona o balech předpokládá, že zálohované budou plastové lahve o objemu 0,1 litru až 3 litry od nealkoholických nápojů a alkoholických nápojů do 15 procent alkoholu. Zálohování se dotkne také plechovek o objemu 0,1 litru až 3 litry. Výjimky se týkají obalů od mléka a mléčných výrobků, které se zálohovat nemají.
Návrh novely čekající na projednání ve sněmovně má své zastánce i odpůrce.
Možnost rozšíření multikomoditního sběru
Ve čtvrtek 6. února zástupci profesních svazů svozových a třídicích firem (Sdružení komunálních služeb, Spolku veřejně prospěšných služeb a České asociace odpadového hospodářství a dvou obecních svazů (Svazu měst a obcí a sdružení místních samospráv) na tiskové konferenci oznámili, že „Češi budou moci od roku 2025 třídit kovové obaly do všech žlutých sběrných nádob, a to tam, kde nemají k dispozici nádoby šedé“. Třídicí systém v obcích se na začátku letošního roku rozšířil v obcích na jeden milion barevných nádob po celé republice, přičemž polovinu z nich tvoří ty žluté. Česká asociace odpadového hospodářství tuto variantu považuje za výhodnější než navrhované povinné zálohování nápojových plechovek, mj. i proto, že systém řeší všechny kovové obaly.
Možnost společně sbírat kovové odpady s plastovými je zakotvena v zákoně o odpadech už od roku 2020. Záleží na každé samosprávě, zda tuto možnost využije. Pro uživatele je důležité řídit se nálepkami na kontejnerech, aby poznal, zda umožňují tzv. multikomoditní sběr.
Dnes končí mimo kontejnery na tříděný odpad každá pátá PET lahev a tři ze čtyř nápojových plechovek, uvádí ministerstvo životního prostředí.
Podle Inciativy pro zálohování rozšíření možností vhazovat plechovky do žlutých kontejnerů spolu s plasty nezlepší míru jejich vytřídění a nezajistí recyklaci. Ze 140 třídicích linek v Česku je na dotřidování kovů od plastu připraven pouze zlomek. Řešením je podle ní zálohový systém, který umí „vysbírat“ minimálně 90 % obalů k recyklaci. S tím souhlasí také inciativa Starostové pro zálohy.
Ve Světě balení SB 120/2023 jsme na stranách 36 až 38 publikovali průřez názory zástupců obcí na pohled na obalový odpad. Svět balení tehdy oslovil obce napříč republikou s jednoduchou anketní otázkou: Co pro vaši obec představuje největší problém při nakládání s obalovými s obalovými odpady a co by tuto potíž případně vyřešilo? Z odpovědí bylo patrné, že co obec, to trochu jiný úhel pohledu, návrh či potíže k řešení. (PDF vydání 120/2023 je možné stahovat ZDE.)
Připravil: Filip Hubička
Ilustrační foto: Filip Hubička