Když Evropský parlament minulý týden odložil platnost Evropského nařízení o odlesňování (The European Union Deforestation Regulation, EUDR), jež má zajistit, aby výrobky na kontinentálním trhu včetně obalů nepocházely z odlesněné půdy, přijal zároveň některé pozměňovací návrhy. Vyplývá to to z informací advokátní kanceláře Latham & Watkins, která problematiku dlouhodobě sleduje.
Nařízení EUDR bylo původně nastaveno tak, aby začalo platit od 30. prosince 2024. Začátkem října ovšem Evropská komise navrhla odložit jeho platnost o jeden rok, čímž se datum účinnosti pro většinu operátorů a obchodníků posunulo na 30. prosince 2025. Europoslanci minulý týden tento návrh schválili s tím, že pro mikropodniky (s méně než 10 zaměstnanci a ročním obratem nebo rozvahou do dvou milionů euro) a malé podniky (s méně než 50 zaměstnanci a ročním obratem nebo rozvahou do 10 milionů euro), je nové datum účinnosti 30. června 2026.
Nejvýznamnějším pozměňovacím návrhem, kterému minulý týden zároveň europoslanci dali zelenou, je podle expertů právní kanceláře Latham & Watkins zavedení nové kategorie zemí, u nichž se předpokládá, že nepředstavují „žádné riziko“ odlesňování v systému srovnávání zemí EUDR. Tato kategorie by doplnila stávající kategorie „nízkého“, „standardního“ a „vysokého“ rizika. Podstatně méně přísné požadavky na náležitou péči by se vztahovaly na země klasifikované jako „bez rizika“, zaměřené zejména na dodržování legislativy země výroby. Komise má za úkol dokončit systém srovnávání zemí do 30. června 2025.
Kvůli zmíněným pozměňovacím návrhům byl text EUDR vrácen k jednáním mezi europarlamentem, Evropskou radou a Evropskou komisí. Aby změny a dohodnuté zpoždění nabyly účinnosti, musí dohodnutý text schválit rada i parlament a následně zveřejnit v Úředním věstníku EU. Dokud nebudou uzavřena jednání i celý proces, zůstává v původní termín (tedy 30. prosince 2024), odkdy musí firmy plnit nové povinnosti podle nařízení EUDR, v platnosti, upozornil server iDnes.cz s odvoláním na mluvčího Potravinářské komory ČR Marka Zemánka.
Syba: Splnit nařízení vyžaduje přípravu
Nařízení nahrazuje původní lesnické nařízení EUTR. Odklad vítají některé průmyslové subjekty jako nezbytný krok pro zajištění hladké implementace. „Odklad použitelnosti poskytuje firmám i dalším dotčeným subjektům nezbytný čas na zavedení interních procesů a podrobné seznámení se s novým informačním systémem. Tento prostor je příležitostí, jak minimalizovat rizika spojená s implementací regulace,“ uvedla Iva Werbynská, ředitelka Obalového institutu Syba. Dodává však, že firmy by neměly propadnout „falešnému pocitu bezpečí“. Komplexita nařízení vyžaduje důslednou a časově náročnou přípravu, kterou by nikdo neměl podceňovat. Dobře připravené firmy mohou z tohoto odkladu profitovat, protože sladění EUDR s dalšími předpisy, jako je například směrnice o náležité péči podniků v oblasti udržitelnosti (CSDDD), přináší výhodu v dlouhodobé udržitelnosti.
Na opačné straně stojí ekologické organizace, které tvrdí, že odklad je jen ústupkem lobby průmyslových gigantů, upozorňuje Iva Werbynská. „Každý měsíc bez EUDR znamená podle nich další tisíce hektarů vykácených lesů, zničenou biodiverzitu a emise oxidu uhličitého, kterým se dalo předejít. Nařízení bylo koncipováno jako neodkladné řešení globálního problému. Nicméně, minimálně co se týká dřeva a výrobků z něj, například vlnitá lepenka, která je na trhu a je pod certifikací FSC nebo PEFC, tuto problematiku splňuje,“ uvedla Iva Werbynská.
Propojení s dalšími normami EU
Jednou z největších výzev EUDR je podle Ivy Werbynské jeho provázanost s dalšími evropskými předpisy. Firmy se budou muset vypořádat nejen s kontrolou dodavatelských řetězců, ale také s novými pravidly udržitelnosti v oblasti financování, logistiky a obalového průmyslu. Například v oblasti obalů může EUDR přinést zásadní změny, které ovlivní používání papírových materiálů, tak i požadavky na jejich sledovatelnost. To vytváří nové výzvy pro obalový průmysl, který se již nyní musí vypořádávat s tlaky na snižování uhlíkové stopy a recyklovatelnost.
„EUDR pro nás není žádná překážka, naopak. Zúčastnili jsme se pilotních testů informačního systému i ,forestry‘ certifikací, a dávali jsme zpětnou vazbu Evropské komisi,“ uvedl pro Svět balení ještě před schválením odkladu ze strany europarlamentu Jan Kaprhál, innovation & marketing manager Central South-East Europe společnosti Smurfit Westrock.
Text: Filip Hubička
Foto: Casey Horner /Unsplush