V současné době pochází 80 % přímých emisí uhlíku v odvětví skleněných obalů ze spalování zemního plynu. Přechod na nízkouhlíkové zdroje energie je proto hlavní prioritou, tvrdí ve své nové zprávě FEVE (Evropská federace pro skleněné obaly), která zastupuje více než 90 % produkce skleněných obalů v Evropě. Více než 90 % skleněných obalů vyráběných v EU je podle stejného zdroje produkováno firmami, které se zavázaly k iniciativě Science-Based Targets (SBTi).
„Protože mají sklářské pece životnost 10 až 15 let a odhadovanou roční míru výměny 7–10 %, je nezbytné, aby byly staré pece postupně nahrazovány těmi, které mohou fungovat na nízkouhlíkové technologie. Okno pro akci je právě nyní, aby se zajistilo, že sektor dosáhne svého cíle nulových emisí do roku 2050. V současné době sklářský průmysl investuje více než 600 milionů eur ročně do inovací a dekarbonizace, včetně zvyšování efektivity a modernizace závodů,“ uvádí FEVE. Pro plné dosažení nulových emisí bude do roku 2050 zapotřebí odhadovaných 20 miliard eur dodatečných kapitálových výdajů na modernizaci výrobních technologií a dekarbonizaci provozu.
Federace dále informovala, že v roce 2022 se v Evropě sebralo 80,2 % použitého skla, přičemž 92 % tohoto sebraného materiálu je recyklováno v uzavřeném cyklu. V Evropě působí více než 160 výrobců obalového skla, kteří v roce 2023 vyprodukovali téměř 90 miliard kusů obalů.
Text: Stanislav D. Břeň
Foto: FEVE