
Rumunsko spouští zálohový systém s řešením od slovenské firmy Sensoneo
V Rumunsku startuje provoz zálohového systému s téměř 80.000 sběrnými místy. Země se tak připojuje k dalším 13 zemím EU, které spustily systémy zálohování (DRS) s cílem zvýšit míru sběru a recyklace jednorázových nápojových obalů. Rumunský DRS využívá softwarové řešení od slovenské technologické společnosti Sensoneo.
Software funguje jako základ celého systému, protože integruje všechny zúčastněné strany a shromažďuje údaje ze všech zdrojů v rámci procesního řetězce. Rumunský zálohový systém bude sbírat plastové, skleněné a kovové nápojové obaly o objemu od 0,1 do 3 litrů. Záloha za jednu láhev bude 0,5 rumunského lei (zhruba 0,1 eur).
Vstříc náročné výzvě
Všechny právnické osoby, které v Rumunsku vyrábějí, dovážejí nebo prodávají nápoje v jednorázových obalech, jsou povinny zapojit se do zálohového systému. Oficiální spuštění systému se uskuteční 30. listopadu 2023. Zálohový systém v Rumunsku je celosvětově nejkomplexnější centralizovaný systém záloh. Jeho vytvoření čelilo složitým výzvám v několika aspektech, včetně nastavení zařízení, integraci softwaru a zajištění vhodných lokalit pro regionální centra.
Provozovatelem systému je RetuRo, konsorcium složené z několika soukromých subjektů (sdružení výrobců a prodejců nápojů) s menším zastoupením veřejné správy (rumunské ministerstvo životního prostředí, vod a lesů). RetuRo bude spravovat přibližně sedm miliard nápojových obalů ročně, což pomůže Rumunsku zlepšit míru recyklace, která je v současnosti jedna z nejnižších v Evropě. Cristian Mihai, IT ředitel společnosti RetuRo, říká: „Navzdory mnoha výzvám se nám podařilo implementovat velmi komplexní zálohový systém v neuvěřitelně krátkém čase. Mluvíme o mimořádně komplexním, modulárním IT systému, který bude nejen přijímat informace od téměř 80.000 hospodářských subjektů, ale také spojovat údaje o identifikaci, zásobách, vrácení, sběru, fakturaci a reportování téměř sedmi miliard obalů,“ říká Cristian Mihai, IT ředitel společnosti RetuRo.
Role Sensoneo v rumunském systému DRS
Společnost Sensoneo vyvinula jedinečný a na integraci připravený IT systém pro DRS, který lze přizpůsobit specifickým potřebám různých zemí a je agnostický s jakýmkoli zálohovacím automatem. V přípravné fázi společnost nástroj poskytla pro mapování trhu, což umožnilo velmi efektivní implementaci DRS. Ta zahrnovala digitální sběr a analýzu údajů od všech subjektů, registraci subjektů a nápojů do systému a automatizované digitální uzavírání smluv.
Komplexní systém DRS od společnosti Sensoneo obsahuje moduly pro každou činnost spojenou s přípravou, provozem a reportingem v zálohovém systému. Hlavní moduly systému představují webový portál pro výrobce a prodejce, rejstřík obalů, rejstřík sběrných míst, systém ERP (plánování podnikových zdrojů), reporting, systém správy dokumentů, rozhraní s jinými systémy (RVM, sčítací a třídící střediska) a mobilní aplikace. Všechny tyto moduly jsou umístěny v infrastruktuře Microsoft Azure Cloud, která poskytuje neomezené možnosti škálování výkonu a vysokou úroveň bezpečnosti. Moduly odrážejí specifické požadavky a kompletně splňují všechny povinnosti jednotlivých zúčastněných stran.
Martin Basila, generální ředitel a spoluzakladatel společnosti Sensoneo, komentuje: „Jsme velmi hrdí na to, že se můžeme významně podílet na budování největšího centralizovaného zálohového systému na světě. Jsme nadšeni, že můžeme k této průlomové iniciativě přispět naším špičkovým softwarem. Společnost Sensoneo se zavázala poskytovat inovativní řešení, která se bez problémů přizpůsobí složitým požadavkům tohoto monumentálního projektu. Těšíme se, že budeme hrát klíčovou roli při úspěchu rumunského zálohového systému.“
Společnost Sensoneo využívá své rozsáhlé zkušenosti se zálohovými systémy a v současné době je jediným integrátorem DRS, který působí v pěti evropských zemích. Kromě Rumunska slouží IT řešení DRS společnosti Sensoneo jako centrální infrastruktura pro celý systém DRS na Slovensku, Maltě, v Irsku a Maďarsku. Slovenský systém DRS, který v současnosti dosahuje 93% míru návratnosti zálohovaných obalů, Sensoneo dokázalo implementovat za pouhých 10 měsíců.
„Jsme rádi, že další evropská země je na cestě k zavedení zálohového systému. Jsem přesvědčen, že pro Rumunsko je to správný krok ke zvýšení míry recyklace, zpětného odběru čistého materiálu a snížení znečištění odpadem. Naše IT řešení pro DRS se dokonale hodí pro rozsáhlé nasazení, protože poskytuje centralizovanou platformu pro všechny zainteresované strany systému DRS s vysokou úrovní automatizace odpadového hospodářství a finančních toků,“ dodává Peter Kňaz, vedoucí divize DRS společnosti Sensoneo.