
Náklady na zavedení zálohového systému přesáhnou podle Svazu obchodu pět miliard
Zavedení systému zálohování PET lahví a plechovek vyjde podle analýzy Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) na zhruba 5,2 miliardy korun. Dalších téměř 1,3 miliardy ročně bude potřeba k zajištění provozu. Celkově by se mělo ročně vysbírat 2,3 miliardy kusů obalů. SOCR ČR tvrdí, že chce předejít chybám a problémům, k nimž došlo na Slovensku zavedením systému bez vyhodnocení relevantních dat.
Největšími nákladovými položkami v souvislosti se zavedením systému zálohování budou podle zmíněné analýzy stavební úpravy týkající se umístění automatů. Dále pak náklady na vytvoření skladových prostor pro obaly a pořízení samotných automatů. Mezi další položky se zařadí personál, pravidelné zaškolování obsluhy, elektrická energie potřebná k nepřetržitému provozu a pravidelný servis automatů. Důležitým tématem k vyřešení je také způsob svozu sebraných obalů.
„Analýza stojí na reálných datech a zkušenostech z obchodů. Právě ty ponesou hlavní tíhu vybudování a provozu celého systému. I proto jsme nejvíc času věnovali kalkulacím investičních a provozních nákladů. Od těch se totiž bude odvíjet správné nastavení takzvaného handling fee. To je poplatek za jednu láhev, který bude kompenzovat všechny vstupní i provozní náklady,“ říká Michael Fanta, senior analytik Centra ekonomických a tržních analýz (CETA), které analýzu nákladů systému zálohování pro SOCR ČR zpracovalo.
Míra zpětného odběru na úrovni 90 procent
„Analýza počítá s celkem 2,3 miliardami kusů obalů, které zákazníci během roku vrátí, což odpovídá 90procentní míře zpětného odběru. Ty se budou muset přijmout, uskladnit. A případně také odvézt do centrálních skladů a dále pak ke zpracovatelům. Z dlouhodobého hlediska je třeba zohlednit také nutné reinvestice do automatů nebo pravidelnou valorizaci provozních nákladů podle aktuálního vývoje makroekonomických ukazatelů, aby bylo zajištěno efektivní fungování systému pro všechny zainteresované strany,“ konstatuje Michael Fanta.
Připravovaná úprava evropského Nařízení o obalech a obalovém odpadu přináší povinnost pro členské státy zavést zálohový systém na PET lahve a plechovky v případě, že do roku 2026 nedosáhnou 90procentní míry zpětného sběru nápojových obalů.
„Cílem analýzy nebylo normativně rozhodnout o správnosti systému, ale objektivně vyčíslit veškeré relevantní nákladové položky a identifikovat případná rizika. Právě dosavadní slovenská zkušenost ukazuje, že nedostatečná analýza nákladů vede k neefektivitě a množství negativních dopadů na zákazníky i obchod,“ vysvětluje Tomáš Prouza, prezident SOCR ČR.
„Debatu o zálohovém systému na nápojové obaly a jeho parametrech je nyní třeba přesunout na půdu ministerstva životního prostředí. To by mělo připravit legislativní rámec i prováděcí předpisy, aby systém stál na pevném právním základu. Veškerá naše data dáme ministerstvu k dispozici, aby mohlo při přípravě legislativy stavět na faktech,“ doplňuje Tomáš Prouza.
Odlišný pohled na parametry systému
Iniciativa pro zálohování, která zavedení záloh dlouhodobě podporuje, upozorňuje, že její čísla se liší od závěrů, k nimž dospěla analýza SOCR ČR. „Neznáme veškerá vstupní data, ze kterých studie vycházela. Ta, o kterých víme, jako například prodejní plocha pro povinné zapojení do sběrné sítě, se zcela liší od námi navrhovaných parametrů systému záloh. Tyto parametry přitom mohou zásadně ovlivnit také dopad zálohového systému na obchodníky,“ komentuje iniciativa. S prezentovanými výstupy studie se chce detailně seznámit a vyhodnotit si je.
„Ve všech zemích, kde systém záloh funguje nebo jej spustí, existovala diskuse mezi producenty nápojů a obchodem, která vedla ke shodě. My jsme na tuto diskusi připraveni. Očekáváme její pokračování v součinnosti s Ministerstvem životního prostředí ČR, které deklarovalo přípravu zákona. Věříme, že společně veškeré technické detaily nastavíme tak, aby systém i v podmínkách České republiky fungoval dobře, jako je tomu již ve 13 zemích napříč Evropou,“ dodává Iniciativa pro zálohování.
K podpoře zavedení zálohového systému v tuzemsku se nedávno připojily řetězce Lidl a Kaufland.