
Redukci jednorázových plastů v Česku posvětil i Senát
Senátoři dnes schválili zákonnou úpravu výrazně omezující používání jednorázových plastů v tuzemsku. Poté, co tento zákon podle předpokladů podepíše prezident, by měl začít platit už letos na podzim. Návrh legislativy týkající se omezení dopadu vybraných plastových výrobků převádí do českého práva evropskou směrnici o jednorázových plastech, jež se zabývá mimo jiné omezením plastového odpadu a podporou cirkulární ekonomiky. Povinné zálohy na PET lahve by podle Iniciativy pro zálohování měl řešit samostatný zákon.
Nově přijatá legislativa zahrnuje hned několik typů opatření – od úplného zákazu výrobků, přes omezení jejich spotřeby až po povinné příspěvky výrobců na úklid obcí a měst. „V Senátu dnes slavíme velký úspěch, schválili jsme nový zákon o jednorázových plastech, díky kterému se nám podaří snížit množství odpadů, které dnes nesmyslně končí na skládkách. Výrobky, které zcela zakazujeme, mají už dnes řadu alternativ a díky tomu můžeme ročně uspořit miliony kusů plastových výrobků. Kromě toho zákon pomáhá i obcím, které budou mít díky němu nárok na příspěvek na úklid veřejných prostor,“ říká ministryně životního prostředí Anna Hubáčková.
Přímo zákaz uvádění na trh se týká jen části vybraných jednorázových výrobků z plastu. Jde o plastové vatové tyčinky, plastové příbory, talíře, brčka, míchátka, tyčky k balonkům, nádoby na potraviny, kelímky a nádoby na nápoje z expandovaného polystyrénu a výrobky z oxo-rozložitelných plastů.
Návrh především pomáhá dalšímu snižování odpadů. Díky němu by se podle ministerstva životního prostředí měla ročně snížit spotřeba daných plastových výrobků o zhruba 1,77 miliardy kusů. Řada výrobků může být kromě toho používána opakovaně, jako jsou třeba zálohované kelímky na nápoje, jiné zase budou více využívat recyklované materiály.
Jak již bylo uvedeno dříve – v rámci projednávání této legislativy Poslaneckou sněmovnou – zákon nezavádí povinné zálohování PET lahví, ale ponechává je na dobrovolné bázi.
„Dobrovolný systém nezajistí pozitivní dopady plošného zálohového systému, jako jsou vysoká míra sběru k recyklaci nebo snížení množství pohozených nápojových obalů v našem okolí. Není přehledný a transparentní pro spotřebitele. Nezajistil by totiž dostatečně hustou sběrnou síť, která je důležitá pro to, aby spotřebitel mohl vrátit zálohovaný obal kdekoli. Pro spotřebitele by nebylo ani srozumitelné, který obal může a nemůže vrátit. Proto je naším cílem zavedení plošného systému zálohování, do kterého se zapojí všichni výrobci daných kategorií nápojů v PET lahvích a plechovkách,“ říká Kristýna Havligerová, manažerka vnějších vztahů Iniciativy pro zálohování. Tu založili výrobci nápojů Coca-Cola HBC Česko a Slovensko, Heineken Česká republika, Kofola ČeskoSlovensko, Mattoni 1873 a Plzeňský Prazdroj.
Cílem Iniciativy pro zálohování je samostatný zákon, který jasně definuje parametry a fungování plošného systému záloh na PET lahve a plechovky v ČR. „Zálohové systémy již nyní úspěšně fungují ve dvanácti evropských zemích, dalších zhruba 15 států jej nyní právě v souvislosti s cíli obsaženými ve směrnici o jednorázových plastech připravuje nebo o zálohách alespoň intenzivně diskutuje. V tuto chvíli aktivně jednáme se subjekty na trhu, kteří se na systému budou podílet,“ dodává Kristýna Havligerová.