
Povinná recyklace nápojových obalů může ušetřit ročně až milion tun oxidu uhličitého, tvrdí studie
Jako kdyby ze silnic zmizelo 810 tisíc aut. O tolik je možné realisticky snížit emise oxidu uhličitého, pokud Evropská unie zavede společný cíl pro sběr obalů z nápojových kartonů. Vyplývá to z nejnovější studie, kterou pro evropské sdružení výrobců nápojových kartonů (ACE) zpracovala společnost Roland Berger.
Češky a Češi patří v oblasti třídění odpadů mezi nejlepší v Evropě. Například ale recyklace nápojových kartonů, ve kterých spotřebitelé každý den kupují mléko, mléčné výrobky nebo džusy, má stále potenciál výrazného zlepšení. Zpátky do výrobního řetězce se totiž vrací méně než čtvrtina obalů (24 procent v roce 2020).
Nová studie firmy Roland Berger teď navíc ukázala, že bez zavedení povinného zákonného cíle pro sběr nápojových kartonů můžeme očekávat u této komodity jen velmi pozvolný nárůst počtu vytříděných obalů (44 procent v roce 2030). Pokud se ale Evropská unie (EU) shodne na plošném zavedení povinných cílů na sběr nápojových kartonů, může se míra třídění v Česku realisticky zvýšit až na 63 procent, v celé Evropské unii potom v průměru na 78 procent. To by znamenalo napříč Evropskou unií roční snížení emisí CO2 o 990 tisíc tun. Jak již bylo zmíněno, jde o podobnou změnu, jako kdyby z evropských silnic zmizelo 810 tisíc automobilů.
„Dlouhodobým cílem výrobců nápojových kartonů je, aby se co největší část jejich obalů sbírala, recyklovala a materiál se opět využíval. Bez konkrétních legislativních cílů pro sběr a recyklaci ale bude velmi složité dosáhnout v blízké budoucnosti zásadních změn,“ říká Annick Carpentier, generální ředitelka ACE.
Nápojové kartony jsou důležitou součástí evropského trhu s obalovými materiály. Přispívají k bezpečnosti potravin a odolnosti celého trhu tím, že poskytují obaly pro základní potraviny s dlouhou trvanlivostí. Například tři čtvrtiny všech obalů na mléčné výrobky v EU jsou vyrobené právě z nápojových kartonů.
Zároveň nápojové kartony patří k udržitelným obalovým řešením. Pokud se vezme v úvahu celý životní cyklus obalu, mají nápojové kartony podle studie LCA nízkou uhlíkovou stopu, uvádí ACE. Obaly z nápojových kartonů jsou recyklovatelné a v EU se jich recykluje už 51 procent (údaje z roku 2019). Nejlepších výsledků v tomto směru dosahují země, jako je Belgie nebo Německo.
Zkušenosti z těchto zemí ukazují, že cesta k vysoké míře recyklace nápojových kartonů vede přes legislativně zakotvené cíle pro sběr. Sdružení ACE prosazuje, aby evropské země včetně Česka stanovily ambiciózní sběrový cíl 90 procent.
V případě, že v některých zemích nebude sběr a recyklace nápojových kartonů fungovat dobře, se nabízí možnost zapojení obalů z nápojových kartonů do systémů zálohování (podobně jako se v současné době jedná např. o PET lahvích). Pokud bude systém zálohovaných obalů plošně zavádět Evropská unie, sdružení ACE prosazuje, aby zahrnoval také nápojové kartony.
Zvýšení míry sběru a recyklace nápojových kartonů by také mohla přinést digitalizace systému jejich zálohování pomocí unikátních kódů na každém balení. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že skenování těchto identifikátorů při vracení obalů výrazně zvyšuje flexibilitu celého systému a kvalitu vráceného materiálu. Digitální zálohování může být dobrovolné a fungovat jako doplněk k běžným automatům na vracení obalů, informuje ACE.