
Případová studie: Jak se recyklují marshmallows?
Agrofólie nemusí na skládky
Suez CZ začal s recyklací v České republice v roce 2016, kdy otevřel závod v Němčicích nad Hanou. Recykluje se zde převážně jeden druh plastu – LDPE fólie. Původně pouze průmyslový odpad je stále častěji doplňován ve spolupráci se společností Eko-kom o komunální plastový odpad. Každý nový materiál na vstupu klade zvýšené nároky na technologii a obsluhu. V Němčicích tak linku stále vylepšují a zkoumají další možnosti. Na jaře 2021 se rozhodli spustit pilotní projekt Agrofólie. Jedná se o fólie, kterými zemědělci ještě na poli obalují krmivo do oněch známých balíků, které nám připomínají marshmallows.
Přinášíme vám článek z časopisu Svět balení 113/2021. Je to ochutnávka originálního obsahu, který najdete každé čtvrtletí v luxusním tištěném „obalu“. Nechodí vám časopis? Registrujte se k odběru a nezmeškejte žádné vydání. Zasílání je zdarma pro výrobce baleného zboží.
VE ZKRATCE:
Senážní fólie jsou využitelný odpad
Agrofólie, přesněji senážní ovíjecí strečová fólie, je vícevrstvá fólie vyrobená z lineárního polyetylenu o nízké hustotě (LLDPE) a ethylenvinylacetátu (EVA), nejčastěji v bílém nebo zeleném provedení. Slouží k ochraně konzervované píce. „Na nápadu recyklovat senážní fólie nebylo nic světoborného. Obecně jde u každé recyklace o to, jaká bude kvalita vstupu, jaké budou náklady spojené s čištěním a jaká bude kvalita regranulátu a s tím je logicky spojená ekonomika celého projektu,“ říká Ondřej Oliva, manažer speciálních projektů. A dodává: „Dalo se očekávat, že fólie dostaneme ze zemědělství více či méně znečištěné, a že to bude zásadní faktor.“
Farmáři na Facebooku
„Větší zemědělské podniky jsme oslovili napřímo. Rozhodli jsme se ale oslovit také farmáře a zemědělce prostřednictvím sociálních sítí. Proto jsme na Facebooku v kombinaci s Google Maps spustili kampaň se vzkazem, že senážní fólie nepatří na skládky, ale zaslouží si recyklaci. Kampaň měla velký ohlas. Cílila sice hlavně do třech regionů v blízkosti němčického závodu kvůli logistice, přesto se nám hlásili farmáři z celé republiky a měli zájem se zapojit,“ popisuje Kateřina Kodadová, vedoucí oddělení komunikace.
Průběh zkušební recyklace:
Celkem se v recyklačním závodě Suez CZ v Němčicích nad Hanou shromáždilo 30 tun agrofólií. Linka přerušila svůj běžný recyklační program a tři dny zpracovávala pouze agrofólie. „Věděli jsme, že recyklační proces bude náročný na čištění vstupního materiálu, a tak jsme test provedli těsně před obměnou vody v čistírně odpadních vod, kterou linka disponuje pro maximální úsporu vody,“ popisuje Ondřej Oliva.
Agrofólie bývají znečištěny hlavně od hlíny, sena a trávy. Mezi nepřijatelnou kontaminaci patří kameny, protože poškozují technologické části linky (zejména drtič). „Náš závěr je ale takový, že agrofólie jsou v němčické technologii vhodné ke zpracování. S tím, jak roste cena za uložení odpadu na skládky a znemožňuje se skládkování využitelných materiálů, budou původci těchto odpadů hledat udržitelné řešení,“ říká Ondřej Oliva.
Součástí pilotního projektu bylo samozřejmě také vyhodnocení uplatnění regranulátu. „Ukázalo se, že zatím není možné zrecyklovat fólie zpět do stejného produktu. Technologie výrobců agrofólií jsou do jisté míry unikátní, nastavené na specifické složení vstupního materiálu a aditiv. Regranulát však může už nyní sloužit jako přídavný materiál při výrobě plastových pytlů, u kterých může, díky vlastnostem původního strečového materiálu agrofólií, dokonce vylepšit vlastnosti,“ dodává na závěr Ondřej Oliva.

Kampaň trvala necelé tři měsíce a přinesla téměř 20 tun odpadních agrofólií vhodných k recyklaci. Už teď je z výsledků pilotního projektu jisté, že kampaň zopakují.

Peletky mají rovnoměrný tvar čočky, hladký povrch, bez prasklin, nerovností a bez viditelných nečistot.
„Vidíme potenciál“
Ondřej Oliva ‒ manažer speciálních projektů, Suez CZ
„Na základě provedeného testu vidíme v recyklaci senážních fólií potenciál. Je ale třeba důsledně dbát na čistotu vstupu, což je zrovna u odpadu ze zemědělství velká výzva. Test ukázal velké ztráty a poměrně nízkou výtěžnost právě z důvodu organického znečištění fólií – bud zeminou, nebo zetlelou pící. Laboratorní výsledky regranulátu však dopadly výborně.“
https://youtu.be/l0ajrHEPNNQ
Text: Kateřina T. Osterroth
Foto: Suez CZ, Jeffrey Osterroth