
Rozbalíme to s Tomášem Körnerem, vedoucím produktu Obaly ve skupině Geis pro Česko a Slovensko
Český a slovenský obalový trh je plný zajímavých lidí, kteří mají ještě zajímavější názory. Časopis Svět balení vám pravidelně přináší krátké rozhovory s těmito osobnostmi, ve kterých „rozbalíme“ jejich myšlenky a ukážeme světu jejich nápady. Další osobností je Tomáš Körner, vedoucí produktu Obaly ve skupině Geis pro Česko a Slovensko, který v rozhovoru přiznal, že lepenková krabice je zatím ve většině odvětví nenahraditelná.
Svět balení: Jak vypadá portfolio podnikání společnosti Geis v České republice? Jaké jsou stěžejní druhy dopravy, které využíváte?
Tomáš Körner: Geis zajišťuje komplexní logistické služby: kusové, paletové a celovozové přepravy, letecké a námořní přepravy, kontraktní logistiku včetně vývoje a výroby obalů, od jednoduchého skladování až po sofistikované logistické projekty. V letošním roce slaví společnost Geis CZ 30 let na českém trhu a v rámci vnitrostátní paletové přepravy je leadrem trhu.
Svět balení: Ve výčtu jsem našel i dopravu námořní. Přeprava kontejnerovými loděmi vždy patřila mezi nejlevnější možnosti transportu, v současnosti její cena i kvůli koronavirovou pandemií způsobeným zpožděním lodí roste. Jak se podle vás bude trh vyvíjet?
Tomáš Körner: Samozřejmě se do sazeb promítají i zmiňované potíže s narušením přeprav kvůli pandemii, ale všechno je hlavně otázkou poptávky a nabídky. V současnosti je stále poptávka po námořní přepravě zboží vysoká, takže rejdaři dělají vše pro udržení, co nejvyšších sazeb, co nejdéle to půjde. Myslíme si, že zvrat přijde po čínském novém roku a citelněji to uvidíme ve druhé polovině roku 2022. Nicméně nepředpokládáme, že se sazby ještě někdy vrátí na úroveň před pandemií.
Svět balení: Co skupina Geis dělá pro to, aby byla více uhlíkově neutrální a ekologičtější směrem k životnímu prostředí? Zapojuje například elektromobily?
Tomáš Körner: Ve využívání čistě elektrických bateriových nákladních vozidel s vyšší požadovanou nosností zatím nevidíme velký smysl a přínos, držíme se proto zpátky. Místo toho raději testujeme kamiony na LNG (zkapalněný zemní plyn / Liquefied Natural Gas), které i přes neexistenci větší sítě čerpacích stanic, dávají větší smysl.
Svět balení: Jak se Geis staví k sociální odpovědnosti firmy, na kterou v posledních letech tlačí Evropská unie? Jsou v Česku v běhu nějaké konkrétní projekty? Třeba i typické pouze pro Česko?
Tomáš Körner: Vše je o osobním přístupu každého z nás, nikoliv jen o nařízeních Evropské unie. Společnost Geis šla ekologickou cestou už v dobách, kdy se o enviromentálních tématech tolik nehovořilo. Nepovinnou ekologickou ISO certifikaci dle norem 14001 máme např. více jak dekádu. Vždy se snažíme, aby to, co uděláme v oblasti enviromentální ochrany, mělo skutečně smysl a něčemu konkrétnímu a měřitelnému to pomohlo. Například v České republice jsme loni vysadili tisíce stromů v okolí Ejpovic poblíž Rokycan a letos další tisíce na Křivoklátsku a v Českém krasu.
Svět balení: Jak se společnost vyrovnává se současným nedostatkem a zvyšující se cenou lepenky? Přemýšlíte například o jiných možnostech balení, která by byla ekologická?
Tomáš Körner: Společnost Geis, konkrétně produkt Obaly dodává cca 95 % kartonových obalů externím zákazníkům. Pokud je obal nezbytný k chodu firmy, musíme jej nakoupit, stejně jako ostatní společnosti. Cena je důležitá, ale bohužel v dnešní době není rozhodující. Náklady na pořízení obalů extrémně rostou, ale nemáme na výběr. Pořád je lepší obal mít a neomezovat provoz než jej nemít. Ve spoustě odvětví je kartonová krabice zatím nenahraditelná a ani my v tuto chvíli nevidíme adekvátní a zároveň cenově dostupnou alternativu.