
První recyklovaný antibakteriální pytel na odpadky od firmy Cedo
Firma Cedo vyrábí pytle na odpadky značky Good Karma ze 100% recyklovaného plastu se zabudovanou antimikrobiální technologií. Pytle jsou plně recyklovatelné a využití najdou především v domácnostech nebo ve firmách.
„Vytvořili jsme naši vlastní značku Good Karma vyrobenou ze 100% recyklovaného plastu, který pochází z plastů recyklovaných spotřebiteli,“ vysvětluje Martin Burdekin, obchodní ředitel společnosti Cedo ve Velké Británii.
Antibakteriální směs bezpečná pro člověka
Pytle na odpad využívají technologii Bactiglas Antimicrobial vyvinutou specializovaným výrobcem aditivních směsí Wells Plastics. Společnost uvádí, že technologie likviduje více než 99 % bakterií. Vypořádá se i s nebezpečnou bakterií Escherichia coli a zlatým stafylokokem.
Podle Carla Birche, obchodního a marketingového ředitele společnosti Wells Plastics, je aktivní složka Bactiglas sloučeninou, která je přirozená pro naše životní prostředí, ale toxická pro bakterie. Pro člověka je zcela bezpečná.
„Bactiglas se už používá ve spotřebních výrobcích, zdravotnických zařízeních, odpadových pytlích a zástěrách používaných v nemocnicích, či zdravotnických zařízeních. Poskytne každému sáčku ochranu proti bakteriím, která vydrží po celou dobu jeho trvanlivosti,“ říká Birch.
Spotřebitelský odpad jako základ recyklátu
V roce 2014 začala společnost Cedo vyrábět sáčky do odpadkových košů, které vznikaly ze spotřebitelského odpadu – velkou část například tvořily použité sendvičové obaly a další měkké plastové obaly sbírané z domácností.
Společnost Cedo v současnosti každoročně recykluje více než 80 000 tun plastového odpadu prostřednictvím svého recyklačního centra v Holandsku, jednoho z největších center recyklace flexibilních fólií v Evropě. Závod v Holandsku zásobuje výrobce v Polsku a Spojeném království, kde probíhá výroba pytlů na odpadky a vložek do popelnic. Více než 93 % odpadových plastů je ve Spojeném království recyklováno na nepotravinářské produkty.