V následujících letech si ve Francii zeleninu a ovoce zabalené do plastu nekoupíte
Francouzská vláda oznámila, že zakáže prodej ovoce a zeleniny v plastových obalech od 1. ledna 2022. Tímto krokem chce vyřadit plasty na jedno použití do roku 2040.
Zákon o odpadu byl schválen na začátku roku 2020, přičemž v první fázi se týkal prodeje jednorázového nádobí, včetně sklenic, šálků, talířů a vatových tamponů po dávkách. V roce 2021 francouzská vláda rozšířila tento zákon zákazem plastových brček, jednorázových příborů, míchadel, víček na nápojové kelímky, polystyrenových krabic a plastových konfet.
Plastové obaly na ovoce a zeleninu o hmotnosti nižší než 1,5 kg budou také zakázány. Zákon vstoupí v platnost 1. ledna 2022, ale účinnosti bude nabývat postupně až do 30. června 2026. Výrobci proto mají čas na změnu obalových řešení. Francouzská vláda vyhlásila šestiměsíční toleranční období pro likvidaci zásob obalů.
Zákaz balení do plastů se bude týkat pórku, papriky, okurky, brambory, rajčat, cibule, květáku a tykve. Dále jablek, hrušek, banánů, pomerančů, kiwi, citronů, melounů, ananasu a manga. U salátů, špenátu, chřestu, hub a čekanky bude lhůta pro vyřazení plastových obalů kratší, nejzazší termín bude na konci prosince 2024. Kratší lhůta, tedy 30. června 2023, bude platit i pro rajčata, broskve a nektarinky.
Výjimky pro hromadná balení a balení s rychlou spotřebou
Nový zákon bude obsahovat dvě výjimky pro ovoce a zeleninu prodávanou v šaržích 1,5 kg a více a ovoce a zeleninu, u nichž existuje riziko poškození při prodeji v hromadném balení. Půjde tedy o maliny, jahody, rybíz a borůvky, spolu se zralým ovocem. Výrobky jako čočka a sója budou rovněž osvobozeny.
Podle francouzské vlády dojde ke snížení počtu balení o 1 miliardu kusů ročně. V současné době se odhaduje, že 37 % čerstvého ovoce a zeleniny je baleno v plastu. Ve snaze podpořit cirkulární ekonomiku francouzský zákon o odpadech naléhá na spotřebitele, aby si do maloobchodních prodejen přinesli kontejnery na opakované použití.
V rámci zákona o klimatu zavedeného v srpnu roku 2021, francouzská vláda usiluje o to, aby se do roku 2030 v hromadných baleních prodávalo 20 % středně velkých a velkých produktů, čímž se sníží potřeba plastových obalů. To doplňuje cíle zákona o odpadech, aby se 5 % obalů do roku 2023 vrátilo do oběhu a 10 % do roku 2027.
Další změny zákona o odpadech se očekávají v roce 2022, včetně zákazu prodeje biologicky nerozložitelných plastových čajových sáčků. Zákazům se nevyhnou ani restaurace, budou totiž muset nahradit obaly jídla na jedno použití za opakovaně použitelné.
Projekt HolyGrail 2.0
Vlády po celé Evropě přijímají různá opatření, aby omezila plýtvání a produkci plastového odpadu. Další iniciativou ve Francii je projekt HolyGrail 2.0, který může v první polovině roku 2022 umožnit rozvoj výroků s digitálním vodoznakem. Mezitím zástupci průmyslu pro výrobu plastů vyzvali Evropskou unii, aby stanovila do roku 2030 cíl obsahu recyklovaných plastů prodávaných na evropském trhu do výše 30 %.