
Rozbalíme to se Štěpánem Ledvinou, expertem na cirkulární ekonomiku ve společnosti Tetra Pak
Český a slovenský obalový trh je plný zajímavých lidí, kteří mají ještě zajímavější názory. Časopis Svět balení vám pravidelně přináší krátké rozhovory s těmito osobnostmi, ve kterých „rozbalíme“ jejich myšlenky a ukážeme světu jejich nápady. Další osobností je Štěpán Ledvina, expert na cirkulární ekonomiku ve společnosti Tetra Pak.
Svět balení: Jak se změnily nápojové kartony za poslední desetiletí? Jsou ekologičtější a lépe recyklovatelné?
Štěpán Ledvina: Nápojové kartony měly vždy velký přínos pro životní prostředí, vzhledem k tomu, že jsou vyrobeny převážně z obnovitelných materiálů. V průběhu posledních deseti let se tento přínos ještě umocnil tím, že se na výrobu nápojových kartonů začalo používat ještě vyšší procento obnovitelných materiálů. Konkrétně došlo k nahrazení plastových komponentů vyráběných z fosilních zdrojů (používaných na víčka, krčky a ochranné fólie) za plastové komponenty vyráběné z cukrové třtiny, která je obnovitelným zdrojem.
Kromě toho se výrazně zlepšila celková recyklovatelnost nápojových kartonů – ta se stala ústředním bodem vývoje produktů, přičemž se do recyklační infrastruktury v Evropě i po celém světě významně investuje. V průměru je více než 70 % našeho obalového materiálu vyrobeno z dlouhých, silných papírových vláken, která je možné několikrát recyklovat. Tenkou vrstvu polymerů – nebo plastů – v našich nápojových kartonech lze smíchat s jinými polymery a přeměnit je tak na nové produkty, jako jsou střešní tašky, přepravky a další. V posledních letech jsme hodně investovali do vylepšení recyklace polymerů a hliníku a do vybudování infrastruktury a chytrých řešení, díky nimž bude tento proces smysluplný pro celý řetězec.
Svět balení: Podle výzkumu, který proběhl na VŠCHT (link) mají jednorázové monomateriálové plasty menší uhlíkovou stopu při výrobě, než např. sklenice. Jak je to s nápojovými kartony?
Štěpán Ledvina: Zatím jsme bohužel měli k dispozici pouze informace publikované v médiích, a ne celou studii se všemi podrobnostmi. Neznáme tak rozsah studie, ale s určitostí se dá říct, že nezahrnuje všechny alternativy balení. Na základě meta studie, která shrnuje výsledky LCA z různých trhů, mají nápojové kartony oproti alternativním obalovým materiálům menší dopad na životní prostředí. To platí i navzdory různým parametrům zahrnutým v jednotlivých studiích LCA, a obecně to platí jak o nesycených nealkoholických nápojích (včetně džusů), tak i o mléku (2020-lca-tetra-pak-european-market (tetrapak.com). Kromě toho mají obaly vyrobené z obnovitelných materiálů menší uhlíkovou stopu vzhledem k tomu, že obnovitelné zdroje (tj. stromy a rostliny) absorbují CO2 během svého růstu.
Svět balení: Jak společnost Tetra Pak podniká v duchu oběhového hospodářství? Uveďte konkrétní příklady.
Štěpán Ledvina: Naše strategie udržitelnosti je založena na našem závazku k nízkouhlíkové oběhové ekonomice. Jsme totiž přesvědčeni, že taková ekonomika by měla brát v úvahu nejen recyklaci a opětovné použití, ale také dopad surovin a výroby na klima.
Za prvé nepřetržitě pracujeme na zvýšení procenta obnovitelných materiálů, ze kterých jsou naše obaly vyrobeny. Ty, pocházející z fosilních zdrojů, nahrazujeme plasty vyrobenými z rostlin, tj. plasty získanými z cukrové třtiny.
Za druhé neustále významně investujeme do projektů, které umožňují plnou recyklaci našich nápojových kartonů. I proto je naší nejaktuálnější největší investicí velký recyklační projekt. Spolu s jedním z našich hlavních dodavatelů lepenky, Stora Enso, a třetím partnerem (Plastigram), jsme nedávno oznámili společný projekt. Budeme investovat do kompletního řešení recyklace, které ztrojnásobí objem zrecyklovaných nápojových kartonů v Polsku z 25 000 na 75 000 tun. Tím významně posílíme celkovou recyklační kapacitu ve střední a východní Evropě. Projekt, jehož celková cena přesáhne 28,5 milionu eur, bude zahrnovat novou linku v papírně Stora Enso v polské Ostrolece, a také druhou linku provozovanou společností Plastigram, která bude oddělovat a získávat polymery a hliník pomocí patentované technologie. Toto bude první řešení, které zajistí efektivní recyklaci všech obalových komponent na polském území. Nové řešení umožní plnou recyklaci celého objemu nápojových kartonů prodaných v zemi, a zároveň pokryje i značnou část objemu ze sousedních zemí včetně Maďarska, Slovenska a České republiky. Obě linky budou v provozu do začátku roku 2023.
A do třetice – kromě recyklační linky v Polsku spolupracujeme také se společností Plastigram v České republice na podobné lince, která umožňuje recyklaci polymerů a hliníku získaných z nápojových kartonů.
Svět balení: Jaké obaly je obtížné recyklovat a složité integrovat do oběhového hospodářství? Existují k nim alternativy?
Štěpán Ledvina: Pomyslným trnem v patě je především sběr a třídění. Je obtížné recyklovat obaly, které nejsou umístěny do správných recyklačních nádob a nejsou vytříděny. Proto jsme si společně s Aliancí pro nápojové kartony a životní prostředí (ACE) stanovili cíl dosáhnout do roku 2030 90% míry sběru a nejméně 70% míry recyklace.
Svět balení: Jaké obaly od společnosti Tetra Pak jsou podle vás příkladem ekologických, recyklovaných a recyklovatelných obalů?
Štěpán Ledvina: Všechny kartony Tetra Pak jsou vyrobeny převážně z obnovitelných materiálů, z nichž více než 70 % tvoří lepenka. Obsahují také tenké vrstvy plastu a hliníku, která je tenčí než lidský vlas a zajištuje trvanlivost potravin. V programu Go Nature. Go Carton jsme si vytyčili cíl vyrábět kartony výhradně z rostlinných materiálů, které jsou plně obnovitelné, plně recyklovatelné a uhlíkově neutrální.
Ve stejném duchu pracujeme už mnoho let, a to i před přijetím tohoto formálního závazku. Jako první v našem oboru jsme v roce 2007 zavedli certifikaci Forest Stewardship Council™ (FSC™), která zaručuje, že lesy, ze kterých pochází primární surovina pro naše výrobky, jsou zodpovědně obhospodařovány. V současnosti pochází 100 % lepenky, kterou používáme, z lesů certifikovaných FSC a dalších kontrolovaných zdrojů. V roce 2014 jsme opět jako první v našem oboru představili obal vyrobený kompletně z obnovitelných materiálů rostlinného původu – lepenky a plastů pocházejících z cukrové třtiny. Před pár lety, v roce 2019, jsme byli první společností vyrábějící nápojové kartony, která k malým balením připojovala brčka z papíru.
I do budoucna chceme snižovat používání plastů, odstranit hliník a zvyšovat podíl papíru, který pochází ze zodpovědných zdrojů. Každý den jsme totiž blíž k tomu, abychom na trh dodali nejudržitelnější potravinový obal na světě, který zajišťuje jak bezpečnost a dostupnost potravin, tak zároveň snižuje dopad na naši planetu.
Svět balení: Kde v České republice byste hledali nejinspirativnější řešení oběhového hospodářství?
Štěpán Ledvina: To je těžká otázka, protože především za uplynulé dva roky vidíme velké množství skvělých projektů z této oblasti.
Jako odborníka na cirkulární ekonomiku ve společnosti Tetra Pak mne nejvíce inspirovaly především environmentální cíle a ambice našich zákazníků. I přes to, že v této oblasti pracuji více než sedm let, spatřuji největší zájem o udržitelná řešení a obaly až dnes. Poptávka ze strany zákazníků se změnila. Už nevyžadují zářivější barvy či zajímavé tvary, ale právě lepší cirkularitu (nižší uhlíková stopa, méně plastů, vyšší obsah obnovitelných zdrojů…). Jsme proto rádi, že jim můžeme nabídnout různá řešení obalů, díky nimž mohou dosáhnout svých environmentálních cílů. Na druhou stranu by Česká republika mohla inspirovat svým systémem rozšířené odpovědnosti výrobce obalů, kterou zde provozuje společnost Eko-Kom. Myslím, že náš systém je jedním z nejlepších v Evropské unii a věřím, že se nám společně podaří dosáhnout cílů sběru a recyklace, které jsem zmiňoval dříve.