Projekt HolyGrail 2.0 jde do semiindustriální testovací fáze
Asociace evropských značek (AIM) a Alliance to End Plastic Waste oznámily partnerství, které povede k další fázi vývoje inteligentního třídění odpadu v rámci iniciativy Digital Watermarks Initiative HolyGrail 2.0. Spolu s městem Kodaň provedou semiindustriální testovací fázi pilotního projektu. Vývojáři se tak posouvají o krok blíže k přesné identifikaci a třídění odpadu z plastových obalů prostřednictvím digitálních vodoznaků s potenciálem revoluce v procesu třídění a recyklace plastových obalů.
Během příštích čtyř měsíců bude v Amager Resource Center (ARC) v Kodani nainstalována jednotka pro detekci třídění prototypů, kde budou probíhat zkoušky s přibližně 125 000 kusy obalů představujících až 260 různých skladových jednotek (SKU). Inženýři budou testovat několik parametrů včetně rychlosti a přesnosti systému, aby byla zajištěna jeho schopnost odolávat tlakům průmyslových provozů v plném rozsahu. Pokud by testy byly úspěšné, mohly by být v první polovině roku 2022 obaly s digitálním vodoznakem na pultech obchodů v Dánsku, Francii a Německu.
Digitální vodoznaky jsou nepostřehnutelné kódy, každý o velikosti poštovní známky. Pokrývají povrch obalu spotřebního zboží a nesou širokou škálu atributů, jako je typ obalu, materiál a použití. Použité obaly jsou shromažďovány a skenovány na třídicí lince kamerou s vysokým rozlišením, která detekuje a dekóduje digitální vodoznak. Obaly jsou poté tříděny do odpovídajících proudů na základě specifikovaných atributů, včetně potravinářských, nepotravinářských nebo polymerních typů. To vede k přesnějším tokům třídění a vyšší kvalitě recyklovaných materiálů, které mají být směrovány zpět do hodnotového řetězce plastových obalů.
HolyGrail 2.0
Tento milník znamená druhý rok projektu HolyGrail 2.0. Od svého uvedení na trh v září 2020 se rozrostla o více než 130 zúčastněných společností a organizací v celém světě. „Jsme potěšeni, že spolu s naším novým partnerem Aliancí za ukončení plastového odpadu vstoupíme do další fáze semiindustriálního testování v rámci iniciativy Digital Watermarks Initiative“, říká Michelle Gibbons, generální ředitelka AIM. „Iniciativa, jako je tato, může vzkvétat pouze za široké podpory zúčastněných stran. Spolupráce je cestou vpřed k dosažení cílů EU v oblasti oběhového hospodářství a jsme přesvědčeni, že tato technologie má potenciál pohánět skutečně oběhové hospodářství pro obaly,“ dodává.
Recyklace je budoucností
„Recyklace je klíčovým pilířem, do kterého je třeba investovat, abychom podpořili oběhové hospodářství v oblasti plastového odpadu. Aliance je nadšená, že podpoří projekt v jeho další fázi. Idea projektu je v souladu s naším posláním vypořádat se s plastovým odpadem v životním prostředí,“ říká Jacob Duer, prezident a generální ředitel Aliance. „Jak testování pokračuje, víme, že na cestě bude mnoho překážek, které je potřeba překonat, ale díky silné spolupráci našich partnerů z veřejného i soukromého sektoru věříme, že inteligentní třídění dramaticky zlepší nakládání s plastovým odpadem,“ pokračuje.
„Město Kodaň má politickou ambici stát se do roku 2025 prvním uhlíkově neutrálním hlavním městem na světě. Klíčovým nástrojem k dosažení tohoto cíle je vysoce kvalitní recyklace plastů, která nahrazuje novou produkci a omezuje spalování. HolyGrail 2.0 má potenciál toho dosáhnout a my jsme rádi, že se můžeme podílet na testování technologie,“ říká Merete Kristoffersen, vedoucí divize odpadů a zdrojů města Kodaň.
Časová osa a testovací trhy
Se zahájením poloindustriálních zkoušek je HolyGrail 2.0 na dobré cestě dostat se do vzrušující fáze demonstrací na trhu plánovaných na rok 2022. Výrobci strojů, Pellenc ST a Tomra, společně s vybraným poskytovatelem technologie digitálních vodoznaků Digimarc, vyvíjejí přídavné moduly pro své detekční třídicí jednotky, které lze kombinovat se stávajícími třídiči NIR (téměř infračervenými). Oba moduly budou testovány během poloprůmyslové fáze prostřednictvím zkoušek na dvou různých testovacích místech. První kontrolované testy s použitím zařízení průmyslové velikosti a modulu Pellenc ST/Digimarc
O projektu HolyGrail jsme již psali ZDE.