Poroste spotřeba plastů i důraz na jejich udržitelnost, předpovídá analýza Smithers
Celosvětová poptávka po PET a dalších formátech tuhých plastů v packagingu ve druhé polovině roku 2021 poroste. Uvádí to nejnovější analýza trhu od společnosti Smithers. Ta zároveň predikuje, že globální spotřeba plastů v rámci obalových řešení se letos zvýší meziročně o 4,7 %.
Loni dosáhla celková spotřeba 58,83 milionu tun: za celý rok, který byl výrazně ovlivněn pandemií nemoci covid-19, tak došlo pouze k nepatrnému zvýšení poptávky. Očekávání pro letošek jsou optimističtější. Celková hodnota tohoto trhu v roce 2021 dosáhne 193,2 miliardy dolarů. Ve srovnání s hodnotou 181,9 miliardy dolarů zaznamenanou v roce 2020 půjde o nárůst o 6,2 %, který bude souviset s ústupem virového ohrožení populace a obnovením běžných aktivit v ekonomice a retailu.
Studie společnosti Smithers předkládá výhled až do roku 2026. Při předpokládané průměrné roční míře růstu 4,2 % v následujících letech se hodnota globálního trhu zvýší na 237,1 miliardy dolarů. Celosvětová spotřeba v letech 2021–2026 poroste o 3,5 % a dosáhne 73,1 milionu tun, přičemž v růstu spotřeby bude hrát dominantní roli Asie.
Zpracovatelé a dodavatelé materiálů ovšem budou muset reagovat na požadavky regulatorních organizací, majitelů značek a spotřebitelů směrem k udržitelnějším obalům. V krátkodobém horizontu půjde zejména o využití vyššího podílu recyklovaného PET (rPET) ve spotřebitelských baleních se zvláštním důrazem na jeho použití v aplikacích přicházejících do styku s potravinami.
Vývoj bude směřovat i k účinnější mechanické recyklaci dalších druhů tuhých plastů, jako je polypropylen (PP), a také k vývoji nových platforem pro chemickou recyklaci a biopolymerních materiálů. Posíleny budou výdaje na výzkum a vývoj (R&D) v oblasti pokročilých technologií bariérových povlaků s cílem zvýšit jejich životnost a rozšířit aplikace pro využití tuhých plastů. Může jít o významný posun, protože plastové obaly čelí konkurenci nové generace materiálů na bázi vláken, které byly vyvinuty a uvedeny na trh v souladu s naplňováním „zelených“ cílů.
V letech 2021–2026 bude i nadále klíčové používání plastových obalů v kategoriích potravin a nápojů. Pokračovat bude rovněž intenzivní využití v rámci produktů zdravotní péče a opět se zvýší poptávka po formátech kosmetických produktů, které v roce 2020 kvůli covidové pandemii zaznamenaly propad.
Z hlediska jednotlivých druhů plastů se bude nárůst poptávky v příštích pěti letech týkat zejména PE, PP a některých speciálních plastových směsí, uvádí analýza společnosti Smithers.