
Nedostatek surovin ohrožuje výrobu produktů z plastu
Evropský trh s polymery pro výrobu plastů čelí v posledních měsících složité situaci. Nedostatek surovin a zvyšování cen negativně dopadají na výrobu plastových produktů v EU. Informuje o tom ve svém prohlášení EuPC (European Plastics Converters), organizace zastupující evropské zpracovatele plastů. Komplikovaná situace aktuálně rezonuje i v České republice a na Slovensku.
Firmy v Evropě hlásí podle EuPC problémy se získáváním potřebných surovin pro udržení chodu výroby a znepokojující jsou i nízké zásoby těchto surovin. Poptávka po polymerech se po silném poklesu výroby, k němuž došlo v důsledku pandemie covid-19 a souvisejících vládních opatření, ve druhé polovině roku 2020 obnovila. Zatímco však zpracovatelé plastů začali znovu zvyšovat svou produkci, nabídka surovin odpovídajícím způsobem nevzrostla.
„Je to paradox dnešní doby. Evropská komise se ve jménu udržitelnosti a cirkularity snaží omezit spotřebu plastů. Poptávka po nich však stále roste, protože v některých oblastech (obalový průmysl, stavebnictví, automotive) je těžko nahraditelný. Výsledkem je, že polymerů je nyní na trhu nedostatek a zejména menší zpracovatelé možná nebudou mít z čeho vyrábět,“ upozorňuje Ivo Benda, jednatel společnosti greiner packaging Slušovice, a dodává, že ceny polymerů od začátku roku stouply zhruba o 50 procent.
Chybějící polyetylen
Jedná se o kombinaci několika faktorů a jejich interakce na trzích, vysvětluje celou situaci Renata Dobešová, obchodní ředitelka společnosti Ekobal. „Během podzimu 2020 a sezoně zářijových hurikánů, které zasáhly i ropné rafinerie, dramaticky poklesl americký vývoz polyetylenu do Evropy. Nedostatek přepravních kontejnerů, jako dopad pandemie covid -19, pak zpomalil i dovoz této klíčové komodity a výrazně omezil flexibilitu v dodavatelských řetězcích. Evropští výrobci, ovlivněni deficitem poptávky, kupovali jen to, co bylo potřeba, aniž by tvořili rezervy, neboť tou dobou existovala nejistota spojená s lockdowny v rámci druhé vlny pandemie,“ konstatuje Renata Dobešová.
Když však poptávka zhruba před Vánoci loňského roku začala dynamicky růst, omezená nabídka znamenala, že v Evropě najednou chyběl polyetylen. Renata Dobešová pokračuje: „Význačnou měrou se na situaci podílí i aktuální cena ropy Brent, která přímo letí vzhůru. Důvodem je i výsledek jednání kartelu OPEC a jeho spojenců ve formátu OPEC+, kteří oproti očekávání nepřikročili k citelnému zvýšení těžby ropy, naopak podpořili pokračující omezení. Polyetylenově ‚vyschláˊ Evropa a výrazný převis její poptávky následně vyvolaly růst cen a výrazné omezení disponibility zásob.“ Lze očekávat, že trh se v určitém časovém horizontu ozdraví sám, může to však trvat několik měsíců.
Obchod s asijskými zeměmi
Podle Davida Hausnera, ředitele Plastikářského klastru, je podstatným aspektem problému i fakt, že celkově výrazně narostl asijský dovoz do Evropy. „Mimo jiné je to jednoznačně vidět na vytíženosti námořní dopravy k nám a cenách za tuto dopravu, které jsou na rekordní výši. A evropští výrobci polymerů nyní jednoznačně preferují vývoz do Asie, protože ceny polymerů jsou tam jednak vyšší, ale také mají ‚dopravu skoro zadarmo‘. Na vině jsou tedy i výrobci polymerů a jejich chuť na vyšší zisky,“ poznamenává David Hausner s tím, že k něčemu podobnému došlo v minulosti již několikrát.