20 let, 20 pohledů: Farmacie – Automatické vychystávání si vynucuje standardizaci obalů
Trh s léky i potravinovými doplňky má svá jednoznačná pravidla, která platí také pro balení. Problémem je zatím nízká úroveň standardizace obalů i odlišné požadavky úřadů v jednotlivých evropských zemích, připomíná Petr Závodný, head of business operations společnosti Dr. Max Pharma.
Přinášíme rozhovor, který jsme publikovali v časopise Svět balení 109 / říjen–prosinec 2020. Jde o jeden z příspěvků, jež uveřejňujeme k výročí 20 let Světa balení.
Svět balení:
Lze shrnout, jak se za posledních několik let vyvíjela oblast balení ve farmacii?
Petr Závodný:
V posledních letech nedošlo k žádné revoluci v balení. Stále je nejdůležitější primární bezpečnost obalu tak, aby žádným způsobem nemohl ohrozit pacienta a ani neovlivnil kvalitu či stabilitu výrobku. Pro primární balení tablet a kapslí se více a více používají blistry místo lahviček. Vykazují lepší vlastnosti nejen z pohledu udržení stability, ale jsou také preferovány pacienty, protože jsou jednodušší a hygieničtější pro dávkování. Rovněž se začaly objevovat první obaly z recyklovaného papíru a ekologicky šetrnější balení. Například i některé naše krabičky mají bílý povrch jen z vnější strany.
Svět balení:
Trh farmacie, výživových doplňků a zdravotnických prostředků je silně regulován. Jak se to podepisuje na přípravě obalů, značení proti padělání nebo marketingu?
Petr Závodný:
Zásadní změna proběhla u obalů léků na předpis a dalších vyjmenovaných léků, kde začala platit evropská protipadělková směrnice. Podle ní musí být každý obal opatřen unikátním sériovým číslem a musí být zajištěn bezpečnostní etiketou, která se při otevření poškodí. Tato změna přinesla značné náklady nejen pro výrobce, ale pro celý distribuční řetězec včetně lékáren. Ve farmacii je design všech obalů léků, i volně prodejných, schvalován autoritou, takže je velice problematické prosazovat marketingové požadavky. Obaly jsou často velice jednoduché, bez nákladnějších prvků jako emboss nebo metalická barva. U potravinových doplňků je regulován vzhled tak, aby žádným způsobem nevyvolával u spotřebitelů pocit, že může léčit nebo dokonce nemohl být s lékem zaměněn.
Svět balení:
Pro výživové doplňky nebo léky existuje značné množství nejrůznějších balení. Je možné nějak standardizovat a tím si ulehčit nejen logistiku, ale třeba i recyklovatelnost?
Petr Závodný:
Standardizace je možná pro potravinové doplňky, ale pro léky je prostor velice omezený. Obal léčivých přípravků je součástí testů stability a je uveden v registrační dokumentaci, takže každá změna přináší značnou legislativní zátěž spojenou s dalšími náklady. U potravinových doplňků můžeme o standardizaci hovořit, ale dosáhnout nějakého výraznějšího posunu u primárního balení je běh na dlouhou trať. Existují stovky výrobců s různými výrobními zařízeními a stejný výrobek od každého výrobce má jinou velikost i tvar. U sekundárního balení (krabiček) ke standardizaci již dochází, snažíme se sjednocovat jak velikosti krabiček, tak velikosti přepravních krabic. To nám přináší úspory nejen v nákupu a manipulaci, ale také času na balicích linkách, kde není nutné tak často přestavovat balicí zařízení. Stejný přepravní box umožňuje bezpečnější konsolidaci více druhů výrobků na jedné paletě při expedici a přepravě.
Svět balení:
Boom v posledních letech zažívají elektronické lékárny. Ovlivňuje tento prodejní kanál způsob, jak přistupujete k balení či logistice?
Petr Závodný:
Boom e-shopů nám zatím nepřinesl zásadní požadavky na změnu balení léků a potravinových doplňků. Naše společnost začala měnit obaly celého portfolia již před několika lety. Snaha je mít snadno identifikovatelné a přehledné obaly pro pacienty a spotřebitele a zároveň sjednotit vzhled stejných výrobků ve všech zemích, kde působíme. Ale aby to nebylo tak jednoduché, tak u léků je velice náročné udržet třeba jen stejný název ve všech zemích, protože národní registrační autority mají jiný přístup. Co je možné v České republice, nemusí být přípustné na Slovensku či v Polsku, a naopak.
Svět balení:
Co bude hrát do budoucna roli v balení pro léky či potravinové doplňky?
Petr Závodný:
Poroste tlak na bezpečnost, ale také na úsporu nákladů a ekologii. Předpokládám, že se nadále bude zjednodušovat grafika a obaly se budou více standardizovat. Nicméně standardizace nebude jen z důvodu úspory nákladů, ale také se obaly budou více přizpůsobovat automatickému vychystání – v distribučních skladech či v lékárnách. Automatizace vychystávání je stále poměrně málo využívaná, ale věřím, že v budoucnu bude hrát zásadní roli v požadavcích na sekundární i přepravní obal.
Stanislav D. Břeň