
Jak vypadá udržitelný plastový obal?
Plastové obaly nemusí představovat jen tuny odpadků v přírodě. Za posledních 15 let, kdy se zdvojnásobila produkce, také výrazně stoupá pozornost zaměřená na jejich udržitelnou podobu.
Základem je vnímat plast jako cenný zdroj, který se musí stát součástí cirkulární ekonomiky. Aby obal zůstal v oběhu po co nejdelší dobu, musí splňovat několik kritérií. Ty jsou kompromisem mezi užitnou vlastností a jeho dopadem na životní prostředí.
“Při designu udržitelných obalů klademe důraz na tři pilíře – použitý materiál, vzhled ve smyslu tvaru, barvy i použité dekorace a na ochranné vlastnosti,” přibližuje David Pištěk ze společnosti greiner packaging slušovice. Ta přišla se svým eko-design manuálem na výrobu plastových a kombinovaných obalů pro potravinářství i plastových technických dílů.
Produkt je vyroben z jednoho materiálu a i vedlejší komponenty (př. víčka, těsnění), jsou stejné. Preferovaný je PET, PP nebo PE, které se řadí mezi nejlépe recyklovatelné materiály. Zároveň se nepřesáhne 4% hranice použitých přísad neboli plniv.
U vzhledu hraje roli barva materiálu, přičemž nejlépe recyklovatelné jsou transparentní nebo bílé plasty. Tvar obalu nahrává snadnému vyprázdnění. Dekorace je buď oddělitelná nebo je potištěná nanejvýš třetina produktu, aby se barvou nesnižovala kvalita recyklátu.
Tloušťka materiálu je zvolena s cílem minimalizovat množství plastu, ale se zachováním pevnosti a ochranné funkce obalu. Je-li požadována bariéra, používá se EVOH.
Kontatkní e-mail: cz.office@greiner-gpi.com