
Třetí ročník kurzu Oběhové hospodářství, kterého byl časopis Svět balení mediálním partnerem, právě skončil. Čtvrtý ročník otevře Fakulta technologie ochrany prostředí VŠCHT v Praze letos na podzim. Cyklus přednášek a workshopů je určen zejména pro manažery a zájemce z výrobní praxe. Jako partneři se na přípravě a realizaci kurzu podílejí také Institut Cirkulární ekonomiky, SUEZ Využití zdrojů, Veolia Česká republika a klastr WASTEN.
Kurz začíná v září a končí v květnu příštího roku. Nabídne 11 pátečních celodenních výukových bloků spolu s dvoudenní exkurzí na jižní Moravě a je zakončen certifikátem o absolvování. Frekventanti absolvují několik prohlídek včetně návštěvy čistírny odpadních vod, zařízení na využívání a recyklaci odpadů a několika dalších spolu s desítkami prezentací odborníků z praxe a akademiků. V průběhu kurzu se seznámí se všemi fázemi materiálových toků, poznají nové byznys modely a budou mít příležitost ověřit si nabyté znalosti v rámci práce na vlastních projektech, jejichž výstupy budou na posledním setkání prezentovat.
Proti neochotě hledat vhodná řešení
Oběhové hospodářství je příležitostí pro hledání mezioborových řešení, jež si kladou za cíl snížit nepříznivé dopady lidských aktivit na životní prostředí. „Rozpor mezi ekonomicky výhodným a environmentálně šetrným přístupem je často dán nikoli přírodními zákonitostmi, ale neochotou hledat vhodná řešení,“ říká Vladimír Kočí, garant kurzu a děkan Fakulty technologie ochrany prostředí VŠCHT Praha. A dodává: „V našem kurzu seznámíme s příležitostmi pro nové obchodní modely, ale také budeme ukazovat slabiny některých možná příliš zjednodušujících či aktivistických přístupů. Oběhové hospodářství není jen upgrade současného systému nakládání s odpady, je to staro-nová cesta, jak racionálně využívat suroviny, kterých na planetě není neomezené množství.“
Rozsáhlé a strukturované vědomosti získají účastníci také z oblasti cirkulární ekonomiky. „Kurz je také skvělou cestou pro potenciální byznys příležitosti a networking. Minulé ročníky to jenom potvrzují. Letošní ročník nám covid-19 sice zkomplikoval, ale přepnuli jsme se do online modelu, který funguje úplně bezproblémově,“ informuje Soňa Jonášová, ředitelka Institutu Cirkulární Ekonomiky a spolurealizátorka kurzu.
Kurz Oběhového hospodářství odpovídá na otázky, co skutečně znamená oběhové hospodářství a jaké příležitosti přináší těm, kteří jeho potenciál začnou vnímat mezi prvními. Zaměřuje se na udržitelné byznys modely, řeší aktuální legislativu a poukazuje na cirkulární inovace. Kurz je vhodný pro pracovníky v odpadovém hospodářství, manažery rozvoje, životního prostředí, CSR či podnikové ekology. Stejně tak je vhodný pro klíčové pozice, jež rozhodují o strategiích volených pro zajištění odolnosti podniku a vyhledávání nových příležitostí.
Propojení teorie a praxe
„Největší přidanou hodnotu kurzu vidím v tom, že motivuje ke skutečným činům. Nás to posunulo s projektem Cirkularní dotace k jeho úspěšnému odstartování,“ říká jedna z účastnic letošního ročníku Michaela Pešková, majitelka MIDA Consulting. Studenti dále oceňují komplexnost a široký záběr kurzu, jeho praktické zaměření i networking, který zprostředkovává.
„Osobně vnímám největší přidanou hodnotu kurzu ve třech klíčových oblastech: v komplexním pohledu a vysvětlení souvislostí mezi jednotlivými tématy v rámci cirkulární ekonomiky, v jedinečném propojení teorie a praxe prostřednictvím akademické, neziskové a soukromé sféry, včetně exkurzí a návštěv v různých provozech, a v kontaktu s ostatními účastníky,“ uvádí obchodní ředitel CIRAA Pavol Biják. Projektová manažerka Zentivy Markéta Hanzlíčková dodává: „V rámci kurzu jsem poznala možnosti, které nabízí český trh s ohledem na cirkulární ekonomiku, inspirovala se zajímavými řečníky a rozšířila obzory o technologie, které s tímto tématem přicházejí. Kurz je mimo jiné skvělým místem pro networking, doplněný zajímavými exkurzemi, společnými diskuzemi a závěrečným projektem, který propojuje mezioborové znalosti a kreativitu.“
Čtvrtý ročník kurzu se bude konat pod záštitou Ministerstva životního prostředí, Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva práce a sociálních věcí. Odborným garantem kurzu je Vladimír Kočí, který se tématu věnuje již řadu let. Podrobné informace a možnost přihlášení naleznete na stránkách kurzu.