
V roce 2019 bylo na tuzemský trh dodáno 1 219 696 tun jednocestných obalů, 73 % jich bylo následně vytříděno, dotříděno na třídicích linkách a druhotná surovina byla předána k recyklaci a dalšímu využití. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila společnost Eko-Kom.
Mezi „materiálové premianty“ patří tradičně papír. Jeho míra recyklace dosáhla podle Eko-Komu 88 %. Míra recyklace u skla činila 79 %, u plastových obalů 69 %, u kovů 57 % a u nápojových kartonů to bylo 25 %. Recyklací se myslí většinově surovinové, ale také energetické využití odpadu. Podíl sebraných nápojových lahví z PETu loni meziročně vzrostl a pohybuje se mezi 79 a 82 %.
Z dat Eko-Komu vyplývá, že tříděný odpad odnáší do barevných kontejnerů 73 % lidí. Většina těch, kteří si takto počínají, považují třídění odpadů za důležité a minimum toho, co mohou učinit pro životní prostředí. Autorizovaná obalová společnost konstatuje, že k třídění Čechy motivuje dobrá docházková vzdálenost a dostatek kontejnerů (společně s menšími nádobami 473 000 kusů).
Ke kontejneru blíže
„Docházková vzdálenost k barevným kontejnerům je pro mnoho lidí v otázce třídění odpadů rozhodující. Nyní to k nim máme ze svých domovů v průměru jen 91 metrů, což je zhruba 133 kroků,“ říká ředitel oddělení komunikace Eko-Kom Lukáš Grolmus. Většinu ročních nákladů (88 %) této společnosti vloni představovaly přímé náklady na sběr a recyklaci obalových odpadů. Sedmdesát procent tvořily přímé platby obcím za zajištění zpětného odběru obalových odpadů a sběrné sítě, a za jejich předání prostřednictvím svozových firem k dotřídění a zpracování.
Desetina celkového rozpočtu pak připadla na náklady na dotřídění těchto odpadů na třídících linkách a jejich úpravu na zpracovatelné druhotné suroviny. V případě některých obtížně využitelných odpadů pak firma finančně podpořila i samotnou recyklaci. Loni to byly zejména barevné plastové fólie a další druhy plastů, které na trhu druhotných surovin nemají prodejní hodnotu. Podpora směřovala také k recyklaci nápojových kartonů v papírnách.
O čtvrtinu více elektroodpadu
Další kolektivní systém sběru Rema informoval, že v loni se podařilo recyklovat téměř 21 000 tun elektrických a elektronických zařízení. Podle přepočtu společnosti jde o množství, které odpovídá hmotnosti 120 staveb Petřínské rozhledny. Meziročně Češi vytřídili o téměř čtvrtinu více tohoto druhu odpadu. David Vandrovec, generální ředitel společností Rema, říká: „Výsledky roku 2019 zapisujeme do naší historie zlatým písmem. Tím, že Rema poprvé v historii překonala hranici ročního sběru ve výši 20 000 tun elektrozařízení odeslaného k recyklaci, došlo k nárůstu sběru o přibližně 25 procent. Patnácté výročí existence Rema tak nemůžeme oslavit lépe.“
Oběhový systém zahrnuje více než 20 000 veřejných i neveřejných sběrných míst zaměřených na šest skupin vysloužilého elektra. Míra zpětného odběru vloni dosáhla téměř 80 % a v roce 2018 to bylo více než 67 %. V obou letech tak byla splněna cílová hodnota nastavená Evropskou unií. Rema zajišťuje také odběr přenosných baterii a akumulátorů. Podle statistiky Rema Battery jich lidé vloni odevzdali necelých 316 tun. Míra sběru v této kategorii překročila 71 %, tedy i v tomto případě byl splněn cíl nastavený Evropskou unií.
Rema uvádí, že průměrná hranice materiálového využití elektroodpadů, jež vstoupí do systému, překračuje hranici 95 %.