Pivovar Svijany patří mezi středně velké pivovary, které si zakládají na tom, že na trh dodávají nepasterizované pivo. Ve Svijanech stáčejí alkoholická i nealkoholická piva do rozmanité škály obalů určených pro retail i segment HoReCa. V loňském roce firma zprovoznila novou automatickou linku na plnění plechovek.
Přinášíme vám článek z časopisu Svět balení 103/2019. Je to ochutnávka originálního obsahu, který najdete každé čtvrtletí v luxusním tištěném „obalu“. Nechodí vám časopis? Registrujte se k odběru a nezmeškejte žádné vydání. Zasílaní je zdarma pro výrobce baleného zboží.
„V čem je naše pivo jiné? V tom, že je stále stejné,“ zní oblíbený slogan sládka Pivovaru Svijany Petra Menšíka. Výrobní sortiment zahrnuje 14 piv a s výjimkou nealkoholického Vozky jsou všechna nepasterizovaná. Nejprodávanější je jedenáctka Svijanský Máz a pivovar se dále výrazně zaměřuje na oblast speciálních piv. Při výrobě se drží tradičních postupů, což znamená tzv. dvourmutový způsob vaření, kvašení v otevřených kádích a přirozené dlouhodobé zrání piva v ležáckých sklepích. Jako suroviny používají většinou humnový slad z malých českých a moravských sladoven, vodu ze svých studní a chmel (zejména žatecký poloraný červeňák) z vlastních chmelnic.
S KEG sudy pomáhají Helmut a Hans
Nejvýznamnějším produkčním kanálem Pivovaru Svijany je segment HoReCa. Sem jde pivo v KEG sudech o objemu 50, 30 a 15 litrů. Sudy coby součást obalových kont mezi pivovarem a velkoobchody nebo restauracemi jsou zálohovány 1000 korunami u větších a 1500 korunami u menších objemů. Sudy se do pivovaru dostávají v rámci reverzní logistiky a vytěžení zpětné dopravy. Částečně jsou skladovány na volném prostranství (obvykle v zimním období je jich víc) nebo v hale, a to v těsné blízkosti mycího a plnicího zařízení. Prázdné sudy jsou stohovány do výšky šesti až osmi pater, „proložky“ tvoří dřevěné palety.
U plnicí linky KEG sudů lidská obsluha zasahuje zcela minimálně. Kontroluje bezchybný chod linky, naváží palety s prázdnými sudy na jedné straně a odebírá plné na straně druhé. Mezitím je sud vymyt louhem, jenž je následně neutralizován kyselinou, další proces čištění sudů zajišťuje horká voda a horká pára. Sudy jsou také omývány zvenčí. Teprve po důkladném vyčištění, které se děje dnem vzhůru, přichází na řadu plnění čerstvým pivem. Automatická linka je doplněna dvěma robotickými rameny na vstupu (depaletizace, otáčení sudu dnem vzhůru a pokládání na pás linky) a výstupu (umístění plastového návleku na hrdlo sudu a paletizace).
Když se na přelomu tisíciletí společnost odhodlala k tehdy ne příliš běžnému řešení, totiž pořízení robotů, byla patrně prvním pivovarem v Česku, který svá pracoviště podobným způsobem robotizoval. Nejdříve byly roboty Kuka, v pivovaru překřtěné na Helmuta a Hanse, nasazené právě na zmiňované plničce. Následně pak pivovar otevřel nový sklad lahví s dopravníkem, v němž byl instalován další robot. V průběhu času k němu přibyl ještě jeden. Robotická pracoviště včetně navazujících linek dodala firma Anticoro Bábik.
Zbrusu nová linka čeká na další zájem o plechovky
Pivovar má dvě linky na plnění plechovek a party soudků. Jedna je menší a vypadá spíš jako manufaktura. Zde jsou strojově plněny dvoulitrové plechovky nebo pětilitrové soudky. Zajímavostí je, že soudky jsou opětovně plnitelné. Dvoulitry lze potisknout na přání, proto takový výrobek může plnit i cíle merchandisingu. Pivovar je například výhradním dodavatelem piva pro velké koncerty skupiny Dymytry a v době redakční návštěvy se plnily právě tyto plechovky. Dvoulitrové plechovky, pivovarem označované jako „plechovky nejen pro chlapy“, s plastovým uzávěrem jsou tak trochu specialitou pivovaru. Nechce totiž stáčet do PET lahví, které považuje za obal nevhodný a nedůstojný pro pivo. Po delším hledání narazil pivovar na německého dodavatele, který na zakázku vyrobil dvoulitrové znovu uzavíratelné železné plechovky. „Pro pivo jsou stejně vhodným obalem jako klasický KEG sud. Dovnitř totiž nepustí světlo ani kyslík a ven pak oxid uhličitý, což je pro chuť piva, zachování čerstvosti i jeho pitelnost nezbytné,“ říká sládek Petr Menšík.
Plnění půllitrových hliníkových plechovek obstarává zcela jiná linka. V moderní budově, která byla uvedena do provozu v loňském roce, se nachází automatické plnicí zařízení firmy Krones. Aktuální plán plničky pro tento rok je 10 milionů plechovek, které se většinově naplní nepasterizovaným pivem. Roční kapacita linky může dosahovat až sto milionů plechovek. Po stáčení probíhá identifikace. Na pásu jsou laserem označena dna plechovek s časem výroby, o několik metrů dál je také značeno skupinové balení na svrchní průhlednou fólii. Zařízení od firmy Scaligera umožňuje i aplikaci PET sleevu, je to však spíše výjimečné. Skupinová balení se rovnají v trayích zpravidla po 12 nebo 24 plechovkách. Takové balení je poté dopravníkem přesunuto do vedlejší skladové haly.
Zde na dřevěných paletách čekají plechovky pro plnění, a to v 16 řadách na sobě. Na vrcholu každé palety je umístěna plechová proložka, která zatěžuje vyskládané obaly, jež jsou v jednotlivých řadách děleny papírovými proložkami. Robot odstraní proložky, pomocí gravitace je „uloží“ do přepravky na zemi a plechovky posune do vedlejší místnosti s plničkou. Hned vedle se nachází výstupní otvor z haly, odkud na dopravníku přicházejí už naplněné plechovky ve skupinových baleních. Paletizační zařízení je seskupuje do jedné řady, sešle o patro níže a paletizuje po sedmi vrstvách s vložením papírových proložek. Homogenní paleta je pomocí válečkového dopravníku přepravena k ovinovačce, zabalena a následně ji odebírá manipulant s vidlicovým vysokozdvižným vozíkem. V této skladové hale se nachází také oddělení VAS, které připravuje například dárková balení.
Lahve: osvědčená klasika
Další významná součást Pivovaru Svijany se nachází pod úrovní terénu. Jde o původní sklepy, kde se po celá staletí připravovalo pivo Svijany. Nyní se zde nachází nejen sama výroba piva, ale také skenovací zařízení pro kontrolu vrácených pivních lahví, plnička lahvového piva a dopravníkový pás, který posunuje přepravky ze skladových prostor a do nich. Pivovar plní do prověřených NRW lahví hnědé barvy, které kupuje od společnosti O-I. V této části se využívají plnicí technologie firmy Krones a NATE – nápojová technika.
Ve skladu na vstupu a výstupu pracují robotická ramena značky Kuka. V tomto skladu jsou pivní přepravky stohovány a vzhledem k poměrně nedostatečným skladovým prostorám rychle expedovány. Stísněný prostor a úzké průjezdy v blízkosti expedice nedovolují pohyb manipulační techniky s dvojitými vidlicemi, což by zrychlilo boční nakládku kamionů. Takto jsou nakládány jednotlivé palety, s nimiž je třeba na návěsu dále manipulovat.
Od resuscitace v roce 1998 se v pivovaru uskutečnily investice v řádu stovek milionů korun. O tom, že pro rostoucí část konzumentů jsou Svijany srdeční záležitostí, jak zní motto pivovaru, svědčí skutečnost, že výstav se za posledních dvacet let zvýšil téměř šestnáctkrát.
Data:
1564: Od tohoto data se počítá historie Pivovaru Svijany.
1912: Pivovar kupuje dosavadní nájemce a sládek Antonín Kratochvíle.
1945: Pivovar je zkonfiskován a následně znárodněn, stal se provozem národního podniku Severočeských pivovarů.
1990: Vzniká státní podnik Pivovary Vratislavice nad Nisou, do kterého spadá i Pivovar Svijany.
1992: Podnik se stává součástí Pražských pivovarů, které majoritně vlastní pivovarská skupina Baas. Vlivem obchodní politiky Pivovarů Vratislavice a později Pražských pivovarů nastává odbytová krize a hrozí uzavření pivovaru.
1998: Vzniká společnost Pivovar Svijany, která nově vlastní celý pivovar. Výstav dosahuje 43 000 hektolitrů, o tři roky později je to 100 000 hektolitrů.
2005: Výstav stoupl na 200 000 hektolitrů.
2013: Pivovar kupuje sousední zámek, který zrekonstruuje. V tomto roce vyprodukují přes 600 000 hektolitrů.
2014: Prostřednictvím distribuční pobočky Svijany Slovensko se čerstvé pivo dostává i na Slovensko.
2018: Výstav pivovaru dosáhl téměř 682 000 hektolitrů.
Čísla:
15 000 plechovek za hodinu je kapacita nové stáčecí linky plechovek, do které Pivovar Svijany investoval 100 milionů korun.
9 typů obalů používají aktuálně v Pivovaru Svijany.
173 zaměstnanců se podílí na výrobě celkem 14 piv.
240 kegů za hodinu zvládne naplnit automatická stáčecí linka.
25 000 lahví je hodinové „sousto“ pro stáčecí linku lahví.
Petr Menšík – sládek Pivovaru Svijany
„Dlouho jsme si lámali hlavu, jak nahradit PET lahve, které považujeme za obal pro pivo nevhodný a především nedůstojný. Nakonec jsme našli německého výrobce, který pro nás jako pro první pivovar v ČR vyrobil dvoulitrové opětovně uzavíratelné železné, nikoliv hliníkové, plechovky.“
Text a foto: Stanislav D. Břeň