
Stále častěji se nejen v logistických provozech setkáváme se sofistikovanými balicími stroji a balicími linkami. Automatizace zkrátka výrazně zasahuje i do oblasti balení, protože zásadně zrychluje proces balení. Setkáváme se nejen se samostatnými stroji, ale i s promyšleně sestavenými automatickými balicími linkami.
Přinášíme vám článek z časopisu Svět balení 104/2019. Je to ochutnávka originálního obsahu, který najdete každé čtvrtletí v luxusním tištěném „obalu“. Nechodí vám časopis? Registrujte se k odběru a nezmeškejte žádné vydání. Zasílaní je zdarma pro výrobce baleného zboží.
Balicí linky nabízí velká řada výrobců a dodavatelů, při jejím objednání je potřeba myslet na to, aby maximálně možně plánovaná automatizovaná linka plnila současné i budoucí potřeby firmy, případně aby šlo o flexibilní linku s možností uzpůsobení. Firma si tedy nejprve musí předem přesně definovat proces balení a poté konzultovat s odborníky nejideálnější možnosti řešení. Možností je zpracování vizualizace budoucí linky, která může navazovat na výrobu.
Úsporu času a financí vyčíslí analýza
Automatizaci balení výrazně nahrávají nejen obecně známé výhody, které přináší (rychlost balení, snížení nákladů na balení, možnost zkrácení dodacích lhůt atd.), ale také to, že je nyní aktuálně velký problém s lidskými silami. Automatizace snižuje potřebu lidských zdrojů, což má vliv na efektivitu celého procesu a jeho ekonomiku. Je totiž zřejmé, že leckdy lidé zvládnou práci, kterou by mohl vykonávat stroj, pomaleji a méně přesně. Je tedy vhodné komunikovat s potenciálním dodavatelem nebo dodavateli a zjišťovat ty nejefektivnější možnost pro konkrétní provoz. Detailní analýza totiž vyčíslí úsporu jak financí, tak času potřebného k balení. Doporučení: zajímejte se při výběru balicí linky o dobu návratnosti investice. Vše totiž souvisí s výpočtem doby návratnosti, která se v závislosti na typu konkrétního provozu liší, každopádně se s rostoucími požadavky na mzdy v posledních letech zkracuje a automatizace se stává dostupnější nejen pro velké firmy. Je ovšem nutné si uvědomit, že stroje sice nepotřebují dovolenou jako lidé, mohou pracovat ve vícesměnném provozu v kuse, nicméně je nutné počítat s nezbytnou údržbou strojů. To by se mělo započítávat do doby návratnosti počáteční investice. S automatizací souvisí i výběr dopravníkové technologie.
Automatické balicí linky jsou vždy sestavovány na míru, podle potřeb konkrétního provozu. Je nutné definovat veškeré požadavky na balicí linky, včetně uvedení typů balených produktů a její kapacity. Automatické balicí linky tedy mohou být zaměřeny na různé balicí úkony. Může jít např. o balení multipacků, balení technických výrobků do sáčků, automatizovat lze i např. přepravní balení skupin výrobků do fólie, balení velkorozměrných výrobků, balení zboží do kartonových krabic, uzavírání kartonů a ovinování palet, součástí linek mohou být mimo jiné stroje na etiketování a dotisk informací (př. dotisk data, hmotnosti, šarže…). Etikety mohou být předtištěny už před umístěním na produkt.
Dokonce je možné, pokud je to vyžadováno, výrobky před samotným zabalením zvážit a hmotnost vytisknout právě na umisťovanou etiketu. Pokud je hmotnost nevyhovující, mimo definované rozhraní, je možné produkt z dalšího procesu balení vyřadit. Je dokonce možné, aby kvalitu vytištění etikety hlídala kamera. Možností automatizovaného balení je tedy mnoho a požadavky firmy musí být definovány maximálně detailně, aby dodavatel měl dostatek informací k relevantnímu doporučení konkrétního sestavení linky.
Snížení transportních nákladů
Automatizace musí být promyšlena, aby dávala ekonomický smysl. Při zadání lze řešit např. i potřebu snížení transportních nákladů. Jak to souvisí s procesem balení? Jednoduše! Pokud je potřeba automaticky balit produkty různých rozměrů, jsou na trhu automatické balicí stroje, které dokážou balit zboží do krabic různých výšek. Automaticky změří výšku obsahu a vyberou tu nejvhodnější krabici. Toto řešení je vhodné například pro e-shopy a logistická centra. Jednou z jeho výhod je, že šetří náklady na dopravu. Vyplatí se tedy myslet na vhodnost používaných obalů.
Součástí automatizovaných linek mohou být i průmyslové roboty manipulující např. s paletami. V případě jejich využití je nutné myslet na naprogramování s ohledem na reálné potřeby firmy, každopádně je zřejmé, že správně nastavená balicí linka z procesu balení odstraní chybovost. Automatizovaná balicí linka koresponduje s aktuálním trendem, kterým je rychlé tempo výroby.
Existuje několik možností pro odběr balení z balicího stroje a pro následný transport na jiné místo. Na konci balicí linky může být např. umístěn automatický či poloautomatický paletizační a manipulační systém, jehož úkolem je sdružovat produkty do vícekusových balení obalených fólií, případně vložení do krabice nebo umístění zabalených produktů na paletu. Automatizovat je možné různé procesy v rámci intralogistiky, vždy je však nutné myslet na to, jak se bude postupovat v případě jakékoliv poruchy.
Roli hraje i rychlost servisního zásahu
Při výběru dodavatele se zajímejte mimo jiné o rychlost případného servisního zásahu, protože zastavení automatizované balicí linky může v některých případech znamenat i zastavení výroby, což může být, zejména při delší prodlevě opravy, ekonomicky ztrátové (opět záleží na typu provozu). Záleží na nastavení spolupráce, každopádně samotnou dodávkou balicí linky spolupráce odběratele a dodavatele mnohdy nekončí. Vyplatí se zajímat se o to, co vše zahrnuje záruční a pozáruční servis a jaká je garantovaná doba příjezdu servisního technika.
„S vývojem atypických strojů se zvyšují náklady a tím doba návratnosti“
Návratnost investice do automatizovaných balicích linek závisí na specializaci stroje a na tom, jak zefektivní stávající proces balení. V některých případech může být návratnost investice kratší než jeden rok, nicméně některé specializované stroje ji mohou mít čtyři až pět let. Záleží na konkrétních projektech. Když je požadavek objednatele na inovativní netypický stroj, je do doby návratnosti nutné započítat jeho vývoj, protože tím se zvyšují náklady. S tím souvisí i doba dodání linky. Když jde o atypický stroj, je tato doba delší než v případě standardizovaných řešení. Každopádně automatizace má dnes vzhledem k nedostatku zaměstnanců zelenou. Zájem o automatizaci roste, což se u některých dodavatelů projevuje v prodlužování dodacích lhůt.
Mojmír Sadílek, produktový a rozvojový manažer, EKOBAL
Tabulka:
Text a foto: Petr Neckař