
Poslední dvě dekády přinesly v českém a slovenském „světě“ balení takřka vzrušující novinky, ale i zkoušku odolnosti vůči krizovým situacím. Průmysl obalové techniky, i když možná s jistým zpožděním, kopíruje běh ekonomiky, nejinak tomu bylo i na našich dvou malých trzích.
Naše otevřená ekonomika na přelomu tisíciletí byla živnou půdou pro rozvoj obalové kultury a úrovně balicí techniky i používaných obalových materiálů. Svět se mění a obaly s ním. V návaznosti na ně se mění i požadavky na vlastnosti obalů i lidí kolem obalů. Svět balení i Svět balení prošly výraznou změnou svého obsahu, ale i designu, na který se v obalech hledí čím dál víc, stejně tak, jako na udržitelnost. Jedním z významných roků pro obaláře byl rok 2004, kdy ČR vstoupila do EU. V rámci přípravy se přizpůsobovala i naše legislativa a již v roce 2001 byl přijat environmentální zákon o obalech. Pro běžného obyvatele může být vyjádřením tohoto kroku síť barevných kontejnerů na tříděný odpad.
Doslova revolucí prošly jak jednocestné, tak vratné lahve. U jednocestného obalového skla došlo ke znatelnému snížení hmotnosti a zavedený systém vratných jednotných lahví a jednotných přepravek byl změněn na mnoho různých.
Obaly nemohla minout ani digitalizace, která se pevně ukotvila nejen v zušlechťování plochých materiálů na bázi papíru či plastu, ale v posledních letech i potisku 3D a zároveň i v samotné výrobě obalů.
Nástupem a rozvojem sektoru automotive i elektrotechniky a strojírenství došlo k výraznému růstu kvantity a samozřejmě kvality průmyslových obalů. A to jednak v režimu opakovaného použití, jednak obalů jednocestných. Skvělá příležitost pro konstruktéry, kteří zde uplatňují své dovednosti.
Obalový institut SYBA (OIS) rozšířil své aktivity o vzdělávací projekt Obalová akademie, k posledním úspěšným školením patří Certifikovaný obalový technik. Daří se naplňovat cíl projektu soutěž OBAL ROKU, přinášet pozitivní náhled na obaly a zviditelnit obalové konstruktéry a designéry. OIS jako výsledek víceleté činnosti pracovní skupiny WG Industrial Packaging vydává letos Směrnici pro exportní balení.
Nyní obalový průmysl stojí před řadou výzev: snižování hmotnosti, udržitelnost, užívání monomateriálů pro zlepšení recyklovatelnosti. Tyto požadavky jsou často protichůdné, ale na to jsou obaláři v podstatě zvyklí. Horší je to s prázdnými pojmy typu „cirkulární obal“.
Tak do dalších 20 let vstupme s tím správným obalem!
Vlado Volek
ředitel, OBALOVÝ INSTITUT SYBA