
Společnost Coca-Cola HBC se rozhodla snížit hmotnost svých plastových lahví pro sycené nápoje. Odlehčení se dotkne lahví o objemu 0,5 litru, 1 litr, 1,25 a 1,75 litru. PET lahve budou v průměru o 13 % lehčí a ročně díky tomu v tuzemsku ubude zhruba 500 tun plastového odpadu.
„Společnost Coca-Cola HBC pokračuje v úsilí o snižování podílu plastu u veškerých svých obalových materiálů. Již v minulých deseti letech se nám podařilo snížit hmotnost samotných PET lahví i uzávěrů PET lahví v průměru o 21,4 procenta,“ říká Petr Jonák, ředitel vnějších vztahů a udržitelnosti společnosti Coca-Cola HBC Česko a Slovensko.
Výrazná redukce
Nyní přichází další významné odlehčení, které povede ke snížení produkce plastového odpadu. První šarže výrobků v tzv. LW (light weight) lahvích byly vyrobeny v červnu a dokončení procesu odlehčení se očekává do konce roku 2019.
Hmotnost PET lahví se v průměru sníží o 13 %. Například hmotnost 0,5litrové PET láhve používané pro sycené nealkoholické nápoje se sníží o 12 % (nová láhev bude tedy o 2,8 g lehčí než její předchůdce). Lahve velikosti 1,75 l se odlehčí o 8 %, velikost 1,25 l bude nově o 15 % lehčí a hmotnost litrových lahví klesne dokonce o 21 %. Díky této iniciativě společnost očekává, že ročně dodá na český trh o přibližně 500 tun méně plastových odpadů a přispěje k nižší zátěži životního prostředí.
Odlehčení lahví je dalším krokem v globální iniciativě systému Coca-Cola pod názvem World Without Waste (Svět bez odpadu). V jejím rámci chce společnost do roku 2030 dosáhnout 100% recyklace – pomoci recyklovat stejný objem obalů, jaký dodá celosvětově na trh. Podle dat společnosti EKO-KOM se loni v ČR vysbíralo zhruba 80 % PET lahví. Tento údaj řadí Českou republiku mezi nejlepší země v Evropě. „Chceme, aby v příštích letech dále výrazně vzrostl sběr, ale především recyklace plastů. Pomoci by tomu měl jak ambiciózní plán společnosti EKO-KOM, tak i omezení skládkování, po kterém voláme,“ dodává Jonák.
Příspěvek k cirkulární ekonomice
„Problémy, se kterými se dnes potýkáme, vznikají převážně po použití, buď proto, že se plasty ocitnou na skládce, nebo jsou ponechány jako odpadky v životním prostředí. Nemusí tomu tak však být. Pokud se nám podaří získat dostatek lahví zpátky a v odpovídající kvalitě, stanou se díky recyklaci a opětovnému použití cennou surovinou,“ uvádí dále Jonák.
Společnost Coca-Cola HBC je v ČR již roky jedním z lídrů ohledně používání recyklátu v PET lahvích. Takzvaný rPET je materiál, který byl získaný recyklací staré PET lahve. Nyní se podíl rPETu v lahvích pro sycené nápoje pohybuje (v závislosti na velikosti lahve) od 10 do 30 %, u prémiové vody Römerquelle činí 45 %. I v oblasti rPET má skupina Coca-Cola HBC smělé plány, jak podíl recyklátu dále zvyšovat, aby se z lahví opět stávaly lahve a cirkulární ekonomika se tak uvedla v život.