
Papír i lepenka jsou dlouhodobě spotřebiteli vnímány jako ekologické materiály, a to i přesto, že i u těchto typů výrob je zapotřebí poměrně vysoké energetické náročnosti. Producenti jsou si však tohoto faktu vědomi a i u těchto environmentálních materiálů se neustále snaží snižovat zátěž na životní prostředí.
V dubnu oznámila asociace FEFCO (Evropská federace výrobců vlnité lepenky), do níž patří i čeští výrobci vlnitých lepenek, že současné moderní obaly z tohoto materiálu vykazují mnohem nižší dopad uhlíkové stopy na životní prostředí, a to v celém svém životním cyklu (cradle to grave). Výsledkem je nynější ekvivalent 538 kg CO2 na tunu produktu.
Co je uhlíková stopa
Jednoduše řečeno, uhlíková stopa je množství uvolněného oxidu uhličitého a ostatních skleníkových plynů uvolněných během životního cyklu produktu či služby, našeho života nebo jedné cesty apod. Její množství se udává v jednotkách hmotnosti (gramech, kilogramech, tunách). Obecně lze uhlíkovou stopu možné rozdělit na přímou (množství skleníkových plynů vypuštěných bezprostředně při dané aktivitě) a nepřímou (množství skleníkových plynů vypuštěných během celého životního cyklu výrobku – od výroby až po případnou likvidaci).
Nová metodika měření
K měření byly použity údaje poskytnuté asociací FEFCO a CCB (Cepi ContainerBoard). K současnému vyhodnocení byl použit nový typ přesnější metodiky, proto není možné toto měření plnohodnotně porovnat s výsledky předchozích let. Nicméně, i pokud by se použil starší typ metodiky, jsou výsledky pro vlnitou lepenku rovněž příznivější. V porovnání s rokem 2015 vykazuje rok 2018 zlepšení o 11 %.
Text: Jana Žižková