Značka Mattoni sjednotí barvu svých plastových lahví. Splní tak základní předpoklad pro mnohonásobnou recyklaci PET lahví. Recyklace PET materiálu „z lahve do lahve“ má zásadně snížit vliv nápojového průmyslu na životní prostředí. Nové lahve Mattoni ve světle zelené barvě se budou postupně na regálech obchodů objevovat od léta.
Karlovarské minerální vody (KMV), výrobce minerální vody Mattoni, usilují o lokální uzavření koloběhu PET materiálu podle principů cirkulární ekonomiky. Sjednocení barev má být prvním krokem k recyklaci použitých PET lahví zpět do nových lahví, a tedy k zásadnímu omezení přílivu nového PETu na trh.
„Nápojový průmysl má nyní úžasnou příležitost stát se plně udržitelným při zachování všech výhod spotřebitelských balení,“ říká Alessandro Pasquale, generální ředitel KMV. „Krokem, který k tomu povede, je kromě sjednocení barev i zavedení zálohového systému. Získáme tak čistý recyklát potravinářské kvality, ze kterého budeme moci vyrábět nové lahve znovu a znovu.“
Od května jednotně
Portfolio přírodní minerální vody Mattoni zahrnuje 18 variant ochucených a 3 neochucené varianty. Nyní je v obchodech k vidění 5 různých barevných provedení lahví Mattoni. Stáčení do lahví jednotné barvy začne v květnu a v průběhu léta se budou výrobky dostávat na trh. Mattoni tímto krokem předbíhá Evropskou unii, která v rámci výkladu balíčku oběhového hospodářství připravuje doporučení k tzv. eko-modulaci. Jedná se o opatření upravující vlastnosti výrobků tak, aby bylo snazší je recyklovat.
Zálohování PET lahví: ano, nebo ne?
O případném zavedení zálohového systému v ČR se nyní vedou živé diskuze, jež odstartovaly studie proveditelnosti vypracované skupinou Zálohujme. Ta sdružuje KMV, Institut cirkulární ekonomiky INCIEN a VŠCHT. V případě zavedení systému by podle členů skupiny bylo možné efektivně recyklovat jednobarevné PET lahve opět do nových PET lahví. Již nyní je na trhu Mattoni Sport Eco, která má lahev s 50% přídavkem recyklátu. Ten však zatím vzhledem k neexistenci výrobních kapacit nepochází z České republiky. Zálohový systém by to podle skupiny Zálohujme měl změnit a umožnit recyklovat zpět do nových lahví z lokálního recyklátu v rámci České republiky.
K danému tématu se pro Svět balení vyjádřila společnost EKO‑KOM. „Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM zajišťuje třídění a využití veškerých obalových odpadů a ve spolupráci s obcemi dlouhodobě zkvalitňuje sběrnou síť nádob na separaci, zároveň již mnoho let působí na výrobce obalů, aby již při jejich designu zohledňovali jejich následnou recyklovatelnost. PET obaly jsou zpravidla dobře recyklovatelné, granulát z čirých či lehce modře zbarvených lahví má nejširší možnosti využití v recyklaci a je tedy dobře uplatnitelný na trhu druhotných surovin. Obecně snahy výrobců vedoucí ke změně designu obalů směřující k jejich lepší recyklovatelnosti hodnotíme pozitivně jako logickou přípravu na evropskou legislativu, která vejde v platnost v následujících letech,“ uvádí tisková mluvčí společnosti EKO-KOM Lucie Müllerová.