Vývoj filamentu z recyklovaného PET pro 3D tiskárny je úspěchem vědeckého projektu PET MAT. Projekt podporují Karlovarské minerální vody (KMV). Nový filament nyní testuje tiskařská veřejnost. Jedním z nejviditelnějších projektů byl vánoční „Paralelní svět andělů“ v Jindřichově Hradci.
„Prostřednictvím projektu PET MAT hledáme cesty, jak cenný PET materiál co nejsmysluplněji dále zpracovat a využít. Je pro nás skvělou zprávou, že se jeden z výsledků projektu – filament z recyklovaného PETu – dostal do fáze, kdy technicky funguje, a navíc má předpoklady stát se součástí tržní ekonomiky a vydělávat si na sebe,” komentuje úspěch projektu Alessandro Pasquale, generální ředitel Karlovarských minerálních vod.
PET MAT se letos pustil do vývoje vlastního filamentu, aby bylo možné z tuzemských zdrojů nahradit jeho nákladný dovoz ze zahraničí. Vlastní filament se výzkumníkům podařilo vyrobit z recyklovaného PETu, ze kterého vytvořili regranulát k výrobě vlákna do 3D tiskáren. Jako první vytiskli části 3D tiskárny, na nichž vyzkoušeli možnost výroby funkčních součástek do strojů. Otestování prototypu ve velkém začalo záhy – PET MAT veřejně oslovil široký okruh majitelů 3D tiskáren, aby se podíleli na tvorbě 17 veřejně vystavených vánočních soch andělů pro Jindřichův Hradec v uměleckém projektu „Paralelní svět andělů“.
Tiskaři používali pouze tento filament dodaný PET MATem. Zapojilo se 73 tiskařů z celé České republiky, kteří jednotlivé díly vyrobili na 25 typech tiskáren. Propojením původní umělecké tvorby (návrhy soch z rukou Michala Trpáka) s její realizací prostřednictvím crowdfundigové výroby jednotlivých dílů soch můžeme mluvit o „novém přístupu k umělecké tvorbě“.
Tisk probíhal bez vážnějších problémů a ideálně tak otestoval kvalitu produktu v praxi. Hlavní výhodou nového filamentu je jeho univerzálnost, možnost použít jej na běžně dostupných tiskárnách. Odhadovaná cena by měla být nižší než u dostupných filamentů ze zahraničí.
„Tisk velkých soch z dílů je více o výzkumu a experimentování s potenciálem malých 3D tiskáren. Sdílený tisk mě nadchl, překvapilo mě, kolik lidí se do projektu zapojilo a jak velké sochy díky tomu v krátkém čase vznikly,“ vyzdvihuje sochař Trpák.