
Divoký trh obalových fólií a etiket
Miroslav Dočkal
redaktor Světa balení
V posledních deseti letech byly obalové fólie světově nejrychleji rostoucím segmentem balení. Předurčuje je k tomu jejich nízká hmotnost, malý objem (vhodný i pro recyklaci), poměrně dlouhá životnost a univerzalita použití. Podle zprávy Budoucnost vysoce bariérových obalových fólií do roku 2021 od výzkumné organizace Smithers Pira činila světová poptávka po nich loni 1,86 milionu tun a má růst ročně v průměru o 4,6 % až na 2,33 mil. tun v roce 2021. Hodnota vyrobených a prodaných materiálů pro tyto fólie byla loni zhruba 9 mld. USD a poroste ročně v průměru o 4,7 % až na 11,32 mld. USD v roce 2021. U hliníkových fólií pro flexibilní obaly se očekává jejich průměrný roční růst o 2,5 % ročně na téměř tři miliony tun v roce 2021.
Ačkoli západní Evropa stále vyrábí většinu ochranných obalových fólií – kolem 35 % světového trhu – studie říká, že hlavním faktorem při očekávaném růstu bude technologický rozvoj asijsko-pacifické oblasti. Za specifický segment fólií, zpracovávaný i na obdobných strojích, můžeme považovat také etikety.
Němci proti oxofóliím
Roste odpor proti oxobiodegradovatelným (či zkráceně oxodegradovatelným) plastům, využívaným nejčastěji na fólie pro odnosné tašky a další flexibilní obaly z fólií. Německé sdružení pro plastové obaly a fólie IK vydalo publikaci Často pokládané otázky (FAQs) o oxodegradovatelných plastech. Ke zmíněným plastům, rozkládajícím se na vzduchu, v nich zaujalo kritický postoj: zdůrazňuje například, že nesplňují požadavek úplné biologické rozložitelnosti. Rozkládají se totiž na malé viditelné či neviditelné plastové částečky, které jednak znečišťují například vodní toky a moře, jednak komplikují recyklaci jiných plastů. Ve Francii jsou tyto plasty již zakázány. Otázky a odpovědi, které k oxodegradaci vznikly v pracovní skupině bioplastů IK, lze stáhnout ze stránky www.kunststoffverpackungen.de v sekci Publikace.
BASF a další na Interpacku
Nové materiály pro fólie i etikety představí mnoho společností na květnovém obalovém veletrhu. Bude mezi nimi rovněž BASF. Její Ultramid Flex F38L je nový kopolyamid, částečně na biobázi. Jeho měkkost a průhlednost umožňuje použít jej pro tenké vakuové obaly, zrání sýrů v sáčcích nebo v obalech s upraveným prostředím. Ultramid C37LC je určen na smršťovací fólie pro balení potravin. Pro ochranu papíru a lepenky jsou určeny bariéry z polymerů ultramid (PA), polybutylentereftalát (PBT) a biologicky rozložitelná bariéra ecovio. Ultradur B1520 FC, polyester pro tenkostěnné vstřikované balení potravin, se používá hlavně pro kávové kapsle, kombinace PBT a PP zároveň umožňuje odstranit dříve používanou hliníkovou fólii. Ecoflex a ecovio jsou biodegradabilními polymery. Epotal je velmi pevné pojivo na vodní bázi pro pružné obalové materiály, díky tomu lze výsledné lamináty rovnou formátovat a vzhledem k absenci organických rozpouštědel a aromatických izokyanátů přímo použít jako obal.
Ekobal: Powerflex Stratos Quality
Pokud jde o průtažné fólie, můžeme je rozdělit na ruční a strojní. Svou efektivní strojní fólii pro přepravní i skupinová balení již nějakou dobu nabízí společnost Ekobal. Jde o fólii Powerflex Stratos Quality. S ohledem na nároky automatických linek je tato vysoce transparentní fólie vyrobena s prvky stříbra pro dostatečné zajištění lomu světla pro následné bezproblémové a bezpečné načtení čárových kódů. Díky svému zpracování fólie odstraňuje nebezpečí přetržení při tvorbě tzv. ok, a tak ji lze použít i v náročných provozech, jakými jsou například chladírny a mrazírny. Jejím použitím lze dosáhnout primární úspory až 45 % nákladů na zabalení paletové jednotky. Její dutinka váží pouze 700 g, tedy méně než polovinu hmotnosti obvyklých dutinek.
Roste síla bariéry
Společnost Martin Peroutka přišla na trh s obalovými fóliemi pro balení potravin Oxypack, vyrobenými v ČR. Jsou určeny zejména pro balení čerstvých potravin, masa, masných a mléčných výrobků a polotovarů v modifikované atmosféře. Bariérová vrstva zabrání jejich oxidaci a tak zajistí mikrobiologickou bezpečnost, stálost organoleptických vlastností a prodloužení trvanlivosti balených produktů. Bariérovými vlastnostmi výrazně předčí obvyklé materiály typu PA/PE a nabízejí několikanásobně lepší bariéru i oproti materiálům na bázi EVOH5. Jsou vysoce transparentní, neobsahují chlor a mají certifikaci pro přímý styk s potravinami. K dispozici jsou v různých tloušťkách a variantách, například s anti-fog nebo peel-efektem.
Flexpet F-PGB-12 od společnosti Uflex je nová 12mikronová biaxiálně orientovaná bariérová BOPET fólie plnící požadavky EU a US FDA pro kontakt s potravinami. Povrch jedné ze stran je modifikován, druhá může být koronována. Prostup kyslíku (OTR) je menší než 6 cm3/m3/den ve 23 °C a 0% relativní vlhkosti (RH). Fólie nepotřebuje žádné natírání nebo extruzi PVDC či EVOH pro zvýšení bariérových schopností. Připomeňme, že neupravená BOPET fólie má běžně hodnotu OTR kolem 135 cm3/m3/den.
Jak se chovají etikety
Jaké trendy můžeme vypozorovat v etiketách? Podle společnosti Wistra CZ jsou to jak voděodolné a vysoce odolné etikety, tak naopak etikety, které lze ve vodě snadno rozpustit. Etiketa může rovněž imitovat voskovou pečeť, případně samet, pergamen či dřevo. Imitovat mohou rovněž ražbu do kovových fólií, v případě transparentních etiket i embossing a debossing (ražbu) na skleněné či plastové láhvi. Podobně jako v tisku se rovněž častěji setkáváme s kombinací matného a lesklého laku. Kromě booklet etiket, které tvoří složenou „knížečku“, se například při soutěžích používá i varianta několikavrstevné etikety, kdy odtržení horní vrstvy odhalí další natištěný motiv na spodní etiketě. Při potisku teplocitlivými barvami lze etikety použít k určení správné teploty nápoje či potraviny u spotřebitele. Setkáváme se i s fotoluminiscenčními a vonícími etiketami nebo holografickým lakem. Etikety mohou samozřejmě užívat také viditelných a skrytých (OVID, DOVID) ochranných prvků, podobně jako bankovky. Stále rozšířenější jsou etikety s ochrannými RFID, EAS a NFC čipy. Již samozřejmostí se stávají QR kódy – jejich zajímavou verzí jsou QRQ kódy, které lze načíst pouze jednou.
Rozpustnost i metalizace
Do nabídky společnosti Eprin před nedávnou dobou přibyla vodou rozpustná etiketa Dissolving Paper+, určená zejména na často přeznačované přepravky, barely či kanystry. Odstranit ji lze proudem vody nebo ponořením do ní. Určena je pro etikety potištěné digitálním inkjetovým i termotransferovým tiskem. Rozpustné mohou být ale i samotné fólie tvořící flexibilní obal. Výrobce rozpustných kapslí MonoSol takto již delší dobu nabízí například gely do automatických praček, nyní přibyl ve spolupráci se společností Pacific Shaving Company její krém na holení Minis v jednoporcovém balení.
Závěrem zmiňme dvě materiálové novinky, určené především pro etikety. Společnost Cosmo Films začala vyrábět metalizovanou BOPP ultrabariérovou fólii pro oblast FMCG s delší životností, koronovanou po obou stranách. Určena je například na sáčky snacků i rukávové etikety šamponů. A společnost Lecta začala ve svém provozu v Leitzu vyrábět vysoce metalizovaný lesklý papír Metalvac A HG, určený zejména pro samolepicí etikety, a to především luxusní kosmetiky, ale i nápojů a dalšího zboží.
Zájemci o současné trendy a problémy v průmyslu etiket mohou navštívit Evropské etiketové fórum (European Label Forum ELF) organizace evropských výrobců etiket FINAT, které proběhne letos v Berlíně od 7. do 9. června.
K trendům etiket patří i ekologie
„Jsme svědky zmenšování velikosti jednotlivých nákladů tištěných etiket a jejich doručování just-in-time, zvýšeného počtu jazykových a jiných multiverzí v nákladu, a rovněž aktuální módy personalizace etiket. Hlavním problémem celého obalového trhu je udržitelnost – v případě samolepicích etiket jde o liner (podložku), která je vysoce hodnotným odpadem, který může a má být použit k recyklaci na nové papíry a PET/PP fólie.“
Thomas Hagmaier, prezident, FINAT