ČR patří v oblasti třídění obalového i neobalového odpadu mezi špičku Evropské unie a ve srovnání s ostatními státy si drží 6. příčku – sběr a recyklaci přitom zašťiťuje autorizovaná obalová společnost EKO-KOM. Přesto jen dvacetina lidí je schopna vždy zvolit pro daný odpad správný kontejner. Vyplynulo to z dotazníkového průzkumu spotřebitelského časopisu dTest, kterého se zúčastnilo 10 743 respondentů. Dvě třetiny „třídičů“ mezi respondenty třídily vše, co v ČR lze. Třetina třídila pouze papír, sklo a plasty, v polovině případů ale kvůli tomu, že neměla v okolí svého bydliště kontejnery určené na jiný druh odpadu. Pokud netřídíme vůbec, tak většinou kvůli dojmu, že všechny odpadky stejně skončí na jedné hromadě.
„Někteří z respondentů, kteří odpad netřídí vůbec, si stěžovali, že nejsou ke třídění nijak finančně motivováni. Poplatek za odvoz odpadu je stejně vysoký, ať třídí, nebo ne a bez ohledu na vyprodukované množství odpadu. Tuto situaci by mohl řešit připravovaný zákon o odpadech, který dává jednotlivým obcím možnost nastavit výši poplatků podle objemu skutečně vyprodukovaného směsného odpadu,“ uvedl k výzkumu Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.
