
Projekt je financovaný z evropských fondů, konkrétně z Operačního programu Životní prostředí 2007–2013. 1865 nádob na třídění papíru, plastu, skla, kovů a směsného komunálního odpadu ještě letos nainstaluje chráněná dílna, která zaměstnává víc než 50 % osob s handicapem, a to v rámci společného projektu MŽP, Národní rady osob se zdravotním postižením, Českých drah a SŽDC.
„Tento projekt se nám podařilo společně s našimi partnery zrealizovat mimo jiné i proto, že můj tým na ministerstvu a na SFŽP v loňském roce dokázal po nastavení krizového managementu zachránit 13 miliard korun z fondů EU, které jsme nemuseli vracet do Bruselu. Jsem tedy rád, že se nám povedlo najít 24,6 milionu Kč na takto užitečný projekt, který dá nejen uplatnění lidem s handicapem, ale také výrazně přispěje ke zlepšení třídění odpadu v České republice. To je dobrá zpráva hlavně pro veřejnost, která nyní bude moci konečně třídit odpad i při cestování vlakem. Kromě toho na každém koši bude informační panel připomínající výsledky realizace projektů v Operačním programu Životní prostředí 2007–2013 v ČR a představí nový Operační program Životní prostředí 2014–2020,“ prozrazuje ministr Richard Brabec.
1855 boxů na třídění odpadu budou mít ve správě České dráhy a Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), 10 košů bude umístěno v budově MŽP. To je obsahem memoranda o spolupráci na projektu, které dnes podepsali ministr Richard Brabec, Václav Krása, generální ředitel SŽDC Pavel Surý a místopředseda představenstva ČD Ludvík Urban. Dohoda stanovuje podmínky užívání košů pro ČD a SŽDC, které zajistí provoz, údržbu a obsluhu nádob na tříděný odpad a rovněž řádné třídění odpadů a jejich svoz k následnému využití.
„Jenom na pražském hlavním nádraží se ročně sebere 85 tun nevytříděného směsného komunálního odpadu, z toho 58 tun činí odpad, který lidé vyprodukují přímo v budově nádraží. Když se to sečte na 508 nádražích, kde budou boxy postupně umístěny, tak se jedná o stovky tun odpadků, které nyní budou moci cestující třídit,“ vysvětluje místopředseda představenstva Českých drah Ludvík Urban a dodává, že koše dostanou nádraží, kde se denně pohybuje více než 300 cestujících.
Chráněná dílna GERLICH ODRY, která veřejnou zakázku ve výběrovém řízení díky nejnižší cenové nabídce získala, začala s výrobou a instalací košů v polovině dubna. „Pro naši firmu se jedná prakticky o největší zakázku v historii našeho podniku. Práci díky tomuto projektu má na víc než půl roku 10 lidí se zdravotním postižením. Momentálně jsou boxy umístěné už na některých vlakových nádražích v Moravskoslezském kraji. Konkrétně se jedná o 60 nádob, které už jsme instalovali ve městech Odry, Bělotín, Nový Jičín, Příbor, Frýdek-Místek, Frenštát pod Radhoštěm, Kopřivnice, Veřovice, Ostrava – hl. n. a Suchdol nad Odrou, a také na pražském hlavním nádraží,“ uzavírá jednatel firmy Zdenek Mateiciuc.