
Odmítnutou firmou je totiž společnost Interseroh Czech, kde má nemalý podíl Agrofert. A pravomoc rozhodovat o udělení či neudělení licence k zajištění zpětného odvozu odpadu a následné recyklace je v rukou ministerstva životního prostředí (MŽP), jemuž šéfuje člen hnutí ANO! Jsem zvědavá, zda ministerstvo náhodou po zhodnocení všech faktů svůj názor nakonec nezmění.
Ale popořádku. Společnost Interseroh Czech se rázně ohrazuje proti neudělení autorizace. Dokonce spouští informační kampaň. Vadí jí postup MŽP, které jí autorizaci údajně neoprávněně zamítlo a za každou cenu prý brání třináct let trvající monopol EKO – KOM. Ostrá kritika směřuje rovněž proti EKO – KOM samému. Interseroh Czech mu vyčítá nejen špatné hospodaření, ale obviňuje ho dokonce z nezákonného ovlivňování MŽP. Sám obcím slibuje více financí za třídění a sběr obalových odpadů.
Vedení Interserohu navíc tvrdí, že firma splnila zákonné požadavky na 100 %, a ministerstvo tedy postupovalo protizákonně. Firma proto se zamítnutím své žádosti nesouhlasí a proti nepravomocnému rozhodnutí MŽP se odvolává. Pokud Interseroh nedostane autorizaci ani po odvolání, zváží další právní kroky.
Společnost EKO – KOM se rozhodla bránit svoji čest zveřejněním rozhodnutí MŽP o neudělení autorizace. Obsahuje důvody zamítnutí žádosti. Dozvíme se například, že podle MŽP nebylo prokázáno, že by žadatel zajistil sběrnou síť. Z projektu dále vyplývá, že žadatel chtěl odvíjet rozsah sběru pouze od minimální míry využití odpadových obalů. Rozsah zpětného odběru ovšem musí být celorepublikový a nesmí být omezen množstvím.
EKO – EKOM se vstupu nového subjektu na trh nebrání a je připraven spolupracovat. Chce pouze, aby konkurence musela plnit stejně přísné požadavky a dostupnost služby třídění občanům.
A co na to MŽP? Vzhledem k tomu, že rozhodnutí nenabylo právním moci, se k celé kauze nechce vyjadřovat. Svět Balení se sporu na trhu s recyklací obalů bude věnovat i v následujících vydáních. Konkurence není nikdy dost.