
V sortimentu dnešního průmyslového značení si lze podle potřeby a požadavků vybrat od nejjednodušších technologií až po ucelená sofistikovaná systémová řešení. Značením výrobce nejen často doplňuje informace pro spotřebitele (např. datum spotřeby, kódy), ale uplatňuje ho v celém logistickém řetězci (např. značení dílů, výrobků, sérií). V průmyslovém značení se velice často využívá tiskáren. Setkat se můžeme s ink jet, laserovými i termotransferovými (přenos inkoustu na substrát pomocí termotransferové pásky) i termotiskovými (tisk zatepla na substrát s termoaktivním nátěrem) zařízeními. U některých typů kovových, plastových či skleněných povrchů se lze v oblasti průmyslového značení setkat nejen s tištěnými údaji, ale i s mechanickým označováním. Ke značení lze využívat technologicky jednodušší značicí pera, odvalovací stroje i úderové značicí stroje s razníky. Značit však lze i tepelně, elektrochemicky, mikrobodově, jiskřením atd.
Ekonomická varianta per a popisovačů
I když popisovače a pera patří k jednoduché a ekonomicky velmi dostupné variantě, která pochopitelně nedisponuje možnostmi konstrukčně mnohem sofistikovanější tiskové hlavy, v mnohých případech se jedná o variantu dostatečnou. Průmyslové popisovače jsou vhodné pro celou řadu materiálů (plast, sklo, kov, beton atd.) s často velmi rozdílným povrchem z hlediska drsnosti. Často se dokonce nemusí před popisem povrch ani čistit, i když je znečištěný nebo zkorodovaný. Průmyslové popisovače mohou mít různé tloušťky, psát lze i různými barvami. Obvykle se vyznačují vysokým krycím účinkem i vysokou světlostálostí. Permanentní popisovače jsou odolné proti smazání, vodě, teplotě i některým chemikáliím. Vedle vysoce odolných permanentních popisovačů existují i popisovače smazatelné, obsahující tekutou křídu na bázi vody, která je pro popis dávkována ventilem. Na rozdíl od dřívějších popisovačů se u současných variant klade důraz i na šetrnost náplně k životnímu prostředí. Popisovače tedy neobsahují ve většině případů toluen ani xylen.
Příkladem ideálního řešením pro průmyslový popis materiálu či polotovarů jsou vysoce kvalitní permanentní popisovače Intrama a Markal, které v ČR dodává přední dodavatel technologií pro průmyslové značení a trvalé značení společnost PRAMARK. Jsou určeny k trvalému značení kovů, plastů a mnoha dalších povrchů. Lakové náplně popisovačů jsou ekologicky šetrné.
Vedle kuličkových či rychleschnoucích lakových průmyslových popisovačů existují i popisovače na mechanických principech. Mezi tyto mechanické popisovače patří gravírovací pera (pneumatická, elektrická apod.). Jde o velmi oblíbený typ péra, používaný ke značení širokého spektra povrchů. Gravírovací pero umožňuje psát a kreslit tak snadno jako běžné pero. Značení je hluboké, a tudíž velmi odolné.
Pera vyjiskřovací i gravírovací
Elektrické vyjiskřovací pero umožňuje značit nejen kovové, ale i některé typy křehkých povrchů, kde by jiný způsob mechanického značení, např. mikroúderem, byl prakticky nemožný. Elektroda při styku s povrchem způsobí jiskření, kterým povrchově vypálí daný způsob značení. Vyjiskřovací pera mohou disponovat ještě dalšími přídavnými zařízeními, jimiž se proces značení usnadňuje. Přídavnou opcí může být pracovní deska či spojovací vodiče, regulátor výkonu i signalizace přehřátí.
Vyjiskřovací pera mohou pracovat i ve spojení s CNC zařízením. Takovou možností disponuje pero Cybertronic Electric Spark engraving pen, CES 01 od společnosti CYBERTRONIC Unlimited. I přes anglický název se jedná o ryze český výrobek. Pero je řízeno výkonným procesorem od Microchip, proto je možné vyjiskřovací techniku nasadit i na CNC pro strojní popis. Na přání je možné dodat i malé CNC nesoucí vyjiskřovací pero pro přesný strojní popis nebo doplnění řídicích vstupů pro připojení CNC. Zařízení má vlastní malou kovovou pracovní plochu s nulovým potenciálem k popisování malých předmětů, jako jsou vrtáky, ložiska apod. Firma RöCom – Karel Rössl zastupuje na českém trhu firmy Technifor a PROPEN (francouzská firma Technifor je prvním světovým výrobcem mikroúderových strojů). K velmi oblíbeným typům per patří vedle vyjiskřovacích i pera gravírovací (pneumatická i elektrická). Pneumatické celokovové gravírovací pero lze používat ke značení širokého spektra povrchů. Pero umožňuje psát a kreslit tak snadno, jako se píše běžným perem. Značení je hluboké, a tudíž velmi odolné. Úderová kadence dosahuje 34 000/min. Benefitem jsou široké možnosti použití – od skla až po ocel do 63HCR. Hrot pera, který je vysoce kvalitní, je vyroben z karbidu wolframu. Umožňuje velmi snadné odmontování v případě nutnosti nabroušení.
Na průmyslové značení se specializuje i společnost Lintech. A ani zde v nabídce nechybí gravírovací pera. Elektrické gravírovací pero nabízené firmou se vyznačuje elegantním designem a představuje elektrický nástroj se širokým použitím od průmyslového až po dekorační značení. Tvar je speciálně navrhnut pro snadné a pohodlné uchopení. Přístroj je výborně vyvážený, a tím umožňuje snadno psát i kreslit. Síla úderu je nastavitelná, úderová kadence 3000/min. Kadenci lze upravovat pětistupňovou regulací.
Trvalé značení mikroúderem, ražbou i laserem
Razníky tvoří jen malou část sortimentu společnosti CEMark, která jinak nabízí komplexní sortiment produktů a technologií určených pro průmyslové značení. Razníky jsou vyrobeny z kvalitní oceli s písmeny a čísly ve velikostech od 1 až do 10 mm. Jsou určeny pro použití s držákem. Kromě standardních typů razníků či razidel si u firmy lze objednat prakticky libovolný znak, symbol či logo. Permanentní průmyslové značení výrobků je předmětem činnosti i společnosti Marksys. Vedle dodávaných technologií umožňuje svým zákazníkům i nechat si označit výrobky přímo ve firmě. Marksys nabízí značení razidly, laserem i mikroúderem. Systémy umožňují značit alfanumerické znaky libovolných tvarů, fontů, loga, čárové kódy, kódy DATAMATRIX, loga podle předlohy apod. Raznice a razidla se vyrábějí na základě podkladů (výkresů) dodaných zákazníkem. Razidla mohou obsahovat loga firem, texty, čísla, speciální znaky různých tvarů a různých velikostí. Raznice jsou dále děleny na ruční, strojní, výměnné, blokové, segmentové a rotační. Ostré razníky, tupé razníky s ploškou, zaoblené, antistresové (boule) apod.Mikroúderové značení patří mezi kontaktní způsob, kde dochází ke kontaktu mezi značicí jehlou a materiálem. Jedná se o velmi trvalé značení, které je viditelné i pod značnou vrstvou barvy či jinou povrchovou úpravou, jako je tryskání či zinkování. Značení mikroúderem je velmi rychlé, přesné a bez vedlejších nákladů. V závislosti na potřebě firma nabízí standardní systémy ruční, stojanové, k integraci nebo i kombinované. Moderní počítačově řízenou technologií, která umožňuje značit kromě libovolných alfanumerických znaků i grafiku ve vysokém rozlišení, DATAMATRIX 2-D kódy, QR kódy, čárové kódy atd., je laserové gravírování. Marksys má ve svém nabídkovém portfoliu výkonné laserové systémy od spol. TELESIS, které jsou určeny buď pro integraci do výrobních linek, nebo jako samostatná pracoviště. Lasery se liší konstrukcí, vlnovou délkou, aktivní látkou (vanadové, vláknové, CO2, zelené) i výkonem (8–60 W). Pro všechny typy laserů jsou nabízena i komplexní laserová pracoviště, která jsou dodávána v bezpečnostní třídě 1.
Permanentní značení elektrochemickou cestou
Další možností, jak značit kovové povrchy, je elektrochemický způsob. Elektrochemické značení je jednoduchý, nesmazatelný a levný způsob značení elektricky vodivých povrchů. Touto technologií lze často dosáhnout vysoce kvalitní značky, která je srovnatelná s laserovým značením, za minimální náklady. Tento typ
značení kovových součástí nezatěžuje značený povrch úderem. Umožňuje vyznačení veškerých typů log, grafik, čísel, obrázků, kódů a dalších informací s vysokou kvalitou. Ke značení je zapotřebí značicí jednotka, příslušný elektrolyt, šablona a značicí hlava. Značení je prováděno díky chemické reakci, která způsobuje povrchové narušení kovu. Reakce je vyvolána současným působením roztoku elektrolytu a elektrického proudu. Požadované znaky jsou vyznačeny přes speciální typy fólií. Ke značicím technologiím tohoto typu patří jednotky EC dodávané jako sada v plastovém kufříku zlínskou firmou Kofix, s. r. o.
Novou generaci elektrochemického značení METALETCH nabízí firma SIC-VENIM (člen SIC Marking Group). Pomocí chemické reakce elektrolytu a elektrického proudu jsou značka, logo či kód (např. DATA MATRIX) velmi přesným způsobem aplikovány přes šablonu na povrch. Efektivní využití systému je jak pro kusovou výrobu, tak i pro větší série
Jana Žižková