Zatím podle předběžného vyhodnocení veletrhu vyplývá, že většina odborníků navštívila tuto významnou akci v první řadě proto, aby se informovala o novinkách, udělala si přehled o trhu a rozšířila si své odborné znalosti. Více než dvě třetiny návštěvníků získaly na veletrhu podněty, které chtějí využít ve svých firmách. Hlavní zájem se soustředil na technologie pro výrobu, plnění a balení nápojů, dále na suroviny, řešení v oblasti logistiky a marketingové nápady. Již den před zahájením veletrhu v rámci European MicroBrew Sympozia více než 120 expertů z 20 zemí diskutovalo na veletržní trendové téma Kreativní pivní kultura. Nosné téma pak bylo hojně prezentováno a diskutováno i v průběhu veletrhu v rámci odborného fóra i dalších doprovodných akcí. Příznivci piva si mohli navíc vychutnat vynikající pivní speciality nejen na výstavišti, ale i večer ve městě při akci BierErlebnis Nürnberg (Pivní zážitek v Norimberku).
Zlatou medaili získal pivovar Firestone Walker
Již tradičně v rámci veletrhu nechyběla ani řada zajímavých setkání, akcí či workshopů. Významnou událostí bylo předávání Německé ceny za obal roku, German Packaging Award. Od roku 2004 má svůj veletržní domov na BrauBeviale soutěže European Beer Star Award. Více než 1600 piv uvařených v malých pivovarech se v listopadu 2014 podrobilo přísnému hodnocení mezinárodní poroty a utkalo se o zlato, stříbro a bronz v 52 kategoriích. Ze zlatých medailistů zvolili odborní návštěvníci v první den veletrhu při slepé degustaci své oblíbené pivo. Zlatou medaili a titul Consumers‘ Favourite získal pivovar Firestone Walker (USA) se svým pivem Wood and Barrel-Aged Strong Beer Stickee Monkey. Stříbrná medaile byla udělena pivovaru Aying (Německo) za jeho pivo Urweisse a bronz obdržel pivovar Birra del Borgo (Itálie) za své světlé pivo India Pale Ale. Velmi úspěšně byla hodnocena i další významná akce – PETnology konference a mnohé další.
PET a pivo už patří k sobě
Když začal PET své vítězné tažení ve světě nealko nápojů, šťáv a minerálek, málokdo věřil, že pronikne i do sortimentu piva. Zatímco evropský trh byl orientován především na skleněné láhve, angloamerický na plech. Přesto se nyní jak ve světě, tak i u nás stále častěji setkáváme s balením piva do PET láhví. A nárůst spotřeby PET v oblasti balení piva, především díky zvedající se popularitě piva v Rusku, hned tak asi neskončí. Materiálová proměna se však netýká pouze primárního balení, ale i balení sekundárního. Pokud bychom měli uvést jeden z hlavních veletržních trendů u norimberských vystavovatelů, byl by to zřejmě jednoznačně KEG, ale nikoli kovový, jak jsme byli do nedávna zvyklí, nýbrž plastový. Výrobců i dodavatelů tu byla celá řada, a to nejen z hlediska obalů, ale celého logistického řetězce s plastovými kegy souvisejícího.
Tento typ balení se využívá nejen jako balení do restaurací apod., ale i pro vývoz piva do vzdálených zemí a hůře dostupných míst, odkud je zpětný dovoz prázdných nerezových sudů velmi drahý a časově náročný. Vzhledem k vysokým pořizovacím nákladům se obvyklá investice do kovového sudu totiž navrátí až po přibližně deseti odběrech výrobků od konečných zákazníků. Nerezové sudy jako vratné obaly se také musí dopravit na místo určení, poté opět dopravit zpět a následně vyčistit, což u jednocestných obalů odpadá. Při balení do plastového typu kegu odpadne i komplikovaný systém záloh.
KeyKeg, nebo PolyKeg?
Kompletní řada udržitelných PET kegů byla k vidění od společnosti KeyKeg Lightweight Containers. Unikátní design jednocestných kegů využívá i patentovanou bag-in-ball technologii. „Sáček v kouli“ byl poprvé použit u 20l a 30l obalů řady Baseline. Sáček je vyroben z vícevrstvé, pachům i chutím inertní fólie, skladba fólie je dána přepravovaným produktem (KeyKeg se vedle piva nejčastěji používá na víno). Celý systém je kvůli zvýšení stability ložen do lepenkové krabice ve tvaru polygonu (kvůli lepšímu rozložení tlaku). Sférický tvar „míče“ z PET umožňuje maximální vnitřní tlak s minimálními deformacemi. Tlak piva přes sáček na stěnu koule tedy vyvozuje dostatečnou pevnost. Pro vytočení piva stačí pouze tlakový vzduch, který se vhání mezi sáček a stěnu koule, ten samozřejmě nepřichází do styku s pivem. Po vyprázdnění se PET koule sešlápne jako běžná PET láhev. Na letošním veletrhu společnost Lightweight Containers představila i další modelovou řadu – SlimLine (rovněž pro objemy 20 a 30 l). Tvar tentokrát není sférický, ale cylindrický, ve tvaru velké nápojové láhve s technologií Double Wall plnění. SlimLine je vhodný pro plnění nejen piva, ale i vína či soft drinků.
Italská společnost PolyKeg má s výrobou PET obalů již více než 20letou zkušenost, tak není divu, že ani v jejím portfoliu nechybějí plastové kegy. Kegy různých designů (typy BT, T, HS, H) byly představen ve třech různých řadách (Premium, Smart, Basic). Kegy jsou běžně použitelné na objemy 16, 20, 24 a 30 litrů. Minimální hmotnost těchto lehkých velkoobjemových obalů se pohybuje v závislosti na objemu a typu konstrukce od 0,66 kg. Aplikačně jsou vhodné jak pro sycené, tak i nesycené nápoje. Díky bariéře O2/CO2 udržují produktu nezměněné aroma i chuť. Benefitem je perfektní ochrana produktu, kterou obaly poskytují. Plastové sudy jsou velmi odolné vůči tlaku, rázům i pádům. Mají excelentní stabilitu a mohou být opatřeny různými ergonomickými rukojeti. Na paletě je lze stohovat až ve čtyřech řadách nad sebou. Polykeg není vybaven vnitřním sáčkem jako keykeg, ale je plněn přímo ventilem do nádoby.
Jak umocnit stabilitu obalu
Jednocestné PET kegy dodává i belgická společnost Dispack-Projects. A ani ona na výstavišti nechyběla. Prezentovala zde dva kegy Dolium o objemech 20 a 30 l o hmotnosti cca 1,2 kg. Pracovní tlak systému je navržen na 3,5 baru při teplotě 0–35 °C. Kegy mají praktickou rukojeť, která významně usnadňuje manipulaci s nimi, a jsou stohovatelné. Kvůli zvýšení stability jsou PET velkoobjemové láhve zpevněny i v dolní části plastovým podstavcem.
Další variantou jednocestného kegu je i typ obalu petainerKeg (Petainer Czech Holdings). PetainerKeg je jednorázový plastový sud o různých objemech (15, 20, 30 l), kvůli stabilitě při přepravě umístěný v lepenkové krabici. K výrobě sudu se používá velká PET preforma. Celý sud se skládá z PET obalu, víčka, trubičky a pružinky. Petainery jsou stoprocentně recyklovatelné a jejich výroba je zcela ekologická (splňuje dané zákonné normy). Zajímavé na obalech PetainerKeg určitě je, že se mohou dodávat nejen jako kompletní kegy, ale i jako pouhé preformy, z kterých jsou u výrobců nápojů kegy vyfukovány, plněny a uzavírány. Pokud jsou petainery určeny na pivo, jsou kegy vyfukovány z hnědě zbarveného plastu. Zbarvený plast spolu s potištěnou lepenkovou krabicí zajišťuje nejen výbornou ochranu proti UV záření, ale systém navíc usnadňuje i manipulaci s výrobkem. Vyprázdněné sudy Petainer po bezpečném odtlakování mohou být lehce stlačeny a snadno likvidovány stejným způsobem jako jakýkoliv jiný PET obal. Plnění kegů probíhá na nápojových zařízeních či linkách. K největším dodavatelům linek patří společnost KHS, která na výstavišti prezentovala jako novinku na vymývání a plnění těchto plastových kegů, plně upgradovaný systém Innokeg Combikeg. Tato technologie pracuje s výkonem 80 kegů/hod. Plně automatickou plničku a myčku KEG sudů na nápojovém veletrhu nabízela i česká společnost Cheops z Chotěboře. Jednocestné kegy však lze plnit i na velmi jednoduchých zařízeních. Jedním z řešení tohoto typu může být i MiniKEG Filler od společnosti Gruber, Alfred.
Jana Žižková