Při exportu jsou jako obaly využívány překližkové bedny, cargobedny, paletové kontejnery, ale také krabice z nejrůznějších typů zátěžových lepenek. „K nejžádanějším patří bedny, které se vyznačují rychlým složením a již není nutné je následně opáskovávat. Toto balení se osvědčilo také v letecké dopravě,“ říká country manažerka společnosti Rajapack Gabriela Fabianová a dodává: „S dřevěnými obaly, které nabízíme, je možno exportovat zboží do všech destinací, jelikož odpovídají mezinárodní normě ISPM 15, která zamezuje zavlečení škůdců dřeva do dalších zemí. Díky tomu je možné přepravovat zboží také do Číny, Kanady, USA, Indie, Turecka, Jižní Afriky či Koreje. Oblíbené jsou také bedny z březové překližky, které již disponují namontovanými dvěma nebo třemi ližinami se čtyřmi, šesti nebo devíti špalky o výšce 9,5 centimetru a průřezu 10 krát 10 centimetrů, což zjednoduší nejen přepravu, ale i manipulaci s kompletním paletovým nákladem.“
Oblíbené jsou obaly z lepenky
Pro exportní cesty po silnici nebo železnici se využívají oblíbené lepenkové kontejnery z pěti- či sedmivrstvé lepenky a paletovatelné krabice. Modulární krabice jsou ideální pro realizaci optimální logistické jednotky pro expedici, překládku i skladování. Umožňují efektivní paletizaci na evropských standardizovaných paletách o rozměrech 1200 x 800 nebo 1200 x 1000 mm a optimalizují prostor v přepravních kontejnerech.
Obaly vyrobené z vlnité lepenky nacházejí své uplatnění i v zámořské přepravě. Například společnost UNIPAP vyvinula skupinový obal pro zámořskou přepravu světlometů. Přepravní obal se skládá z lepenkového paletboxu vyrobeného z třívrstvé vlnité lepenky s výztuhou, kterou tvoří sedmivrstvá vlnitá lepenka. Světlomety chrání dvě vrstvy fixací z PE pěny. Nalepeny jsou na prokladu z vlnité lepenky a doplněny volnými PE hřebeny, které po sestavení tvoří odolnou mřížku a zajišťují požadovanou ochranu přepravovaných dílů. Pružná PE mříž poskytuje potřebné deformační zóny pro jednotlivé díly a zároveň zabraňuje jejich přímému kontaktu. Hladkých ploch světlometů náchylných k poškrábání se v balení nedotýká žádná fixace, takže nemůže dojít k jejich poškození. Pro snížení transportních nákladů na přepravu prázdných obalů je obal k výrobci světlometů dodáván ve složeném stavu. „Výhodou skupinových obalů je zkrácení času potřebného pro balení, nízká pořizovací cena a nižší náklady na manipulaci, skladování a přepravu,“ podotýká Iva Nehybová, CCO společnosti UNIPAP.
Jedním z trendů současnosti je právě profesionální řešení fixace produktů a výplně proti zabránění posuvu zboží v obalech a jeho následnému poškození. Při výběru ideální fixace je důležitým hlediskem druh produktu, který má být chráněn. Na trhu najdeme širokou škálu fixačních systémů. „Prosazují se například technické pěny jak zesíťované (s uzavřenou strukturou buněk) určené pro přímý kontakt s lakovanými díly, tak i nezesíťované (otevřená struktura buněk). Druhá možnost je nevhodná pro kontakt s lakovanými díly neboď pěna působí jako abrozivo. Dalším trendem je tlak na jednoduchost nabalovacího procesu a na snadnou separaci jednotlivých složek po použití.“ říká Roman Doležal, zástupce vývojového oddělení společnosti ThimmSchertler.
Pro ochranu rohů a hran lze použít pěnové profily. Výhodou tohoto řešení je, že není nutné balit celý produkt, ale pouze hrany, například blatníky. Pokud se správně nařežou a vytvarují, stane se z nich kvalitní fixace, která bezpečně udrží produkty na místě uvnitř vnějšího obalu.
Fixační proložky zpevní paletovou jednotku
Pro skupinové balení se doporučuje použít fixační mřížky. Díky nim se produkty snadno oddělí, čímž se předejde jejich vzájemnému poškození. Mřížky zároveň celý obal zpevní a v případě potřeby umějí i absorbovat nárazy a tlaky do obalu. „Vyrábíme fixační mřížky bez použití výsekového nástroje, odpadají tedy dodatečné náklady na raznici. Dodávky mohou probíhat v systému just-in-time, tedy podle potřeb výrobních linek zákazníků. Nabízíme také strojní kompletaci mřížek, kdy odpadá jejich pomalé a nákladné ruční skládání,“ upřesňuje Jiří Štěpán, marketingový ředitel společnosti SERVISBAL OBALY.
Dalším praktickým typem obalu jsou fixační proložky. Jde o jednoduchý lepenkový díl (přířez), který se často vkládá mezi zboží na paletě za účelem zpevnění celé paletové jednotky. Pokud se naryluje (vytvoří se místa ohybu) lze s ním bezpečně fixovat produkty. Způsobů aplikace je více. Nejčastěji slouží jako ochrana hran, vzpěry, deformační zóny a další fixace uvnitř obalu. I v tomto případě lze vyrábět proložky bez použití výsekového nástroje s možností dodávek just-in-time. Pro rychlou fixaci paletové jednotky jsou častěji než v minulosti využívány smršťovací fólie. Ty se ve srovnání se strečovými fóliemi ideálně přizpůsobí tvaru balené palety a jsou velmi odolné vůči protržení i chladu.
Specifickým druhem skupinového obalu jsou tzv. separátory, které se používají především v případě potřeby strojní manipulace s balenými produkty. Slouží ke stabilizaci produktů do přesně definované polohy, podle potřeby výrobní linky zákazníka.
K ochraně produktů lze použít také papírové fixace vyrobené strojovým mačkáním papíru. Na trhu jsou stroje pracující s jednou či dvěma vrstvami papíru. Za minutu dokážou vyrobit až několik desítek metrů materiálu. Výhodou podobných systémů je skladnost strojů. „Potřebný výplňový materiál do krabic si každý může vyrábět sám, když právě potřebuje. Vzniklá fixace výborně tlumí nárazy a otřesy. Například papír PadPak dobře funguje i na velmi těžké produkty. Společně s krabicí tvoří Padpak a FillPak jednodruhový obal,“ říká Jiří Štěpán.
Vzduchové polštářky působí esteticky
Také výrobu vzduchových polštářků zvládne jednoduchý stroj v kombinaci se speciálními fóliemi pro nafukování. Stačí pouze založit fólii do stroje a zvolit potřebné množství fixace. Přístroj je skladný, snadno se vejde na pracovní stůl. Vyrobené vzduchové polštářky se jednoduše vkládají přímo do přepravního obalu. Tento typ fixace má několik důležitých výhod. Jeho doprava i skladování jsou účelné, vždyť většinu fixace tvoří vzduch uvnitř polštářků. Zabalené produkty působí estetickým dojmem a jsou naprosto bezprašné. Výroba vzduchových polštářků může probíhat kdykoliv podle vaší potřeby.
Praktické je další řešení využívající speciální folie, které se napnou ohnutím proložky, k níž jsou připevněny. Vytvoří se stálé pnutí, které bezpečně udrží produkt pod fólií tak, že se ani nehne. Také tento systém je antistatický a bezprašný. Využívá se například k ochraně mobilních telefonů zasílaných do servisu a zpět.
Další skupinu tvoří volné fixační materiály a fólie. Například volná fixace Kartofix představuje cenově výhodné a zároveň životnímu prostředí příznivé řešení. Vyrábí se zpracováním starých kartonů. Jejich rozřezáním na speciálních strojích vznikne celistvá síť, která se dá snadno ručně upravovat a vkládat do krabice. V případě potřeby se produkty mohou celé do kartofixu zabalit, čímž vznikne účinná ochrana proti nárazům a otřesům. Jiným příkladem jsou fixační tělíska FLOPAK, která lze volně sypat do obalu. Vhodná jsou k ochraně skla a keramiky, nářadí a nástrojů, spotřební elektroniky a mnoha dalších výrobků.
Stále oblíbené jsou fixační bublinkové či polyetylenové fólie. „Důležité je ovšem dbát na správnou velikost bublin a dostatečné navrstvení fólie,“ dodává Jiří Štěpán. Jejich limitem v porovnání s papírovými fixacemi je složitější skladování a recyklace.
Adriana Weberová, Stanislav B. Břeň