Vítězné tažení sleevů
Jedním z hlavních pokroků posledních let je, kromě přímých nezávislých servopohonů flexotiskových jednotek, stále větší využívání pružných návleků – sleevů – místo tradičních štočků a desek upínaných na formový válec. Současný roční objem trhu flexotiskových sleevů dosahuje ve finančním vyjádření 100 mil. eur a roční růst jejich spotřeby činí 6–8 %. Využívány jsou pro potisk obalů potravin, léků i domácí chemie a mnoha dalších výrobků. Velkou výhodou sleevů je snadná možnost získat různé obvody tisku, tzv. raporty, bez nutnosti měnit celý formový válec – pro ilustraci: průměrný flexotiskový stroj dnes pracuje se 150–200 sleevy. Výrobci flexotiskových strojů přitom obvykle nevyrábějí sleevy sami a přenechávají jejich výrobu specializovaným firmám. Rozšíření sleevů se projevuje i na možnosti tisknout efektivně menší série obalů. Ke sleevům patří i adaptéry: speciální tvrdé či kompresibilní pěnové návleky umožňující zásadní zmenšení tloušťky sleevu při tisku s měnitelným raportem. Adaptéry z uhlíkových vláken jsou tuhé a výborně tlumí vibrace, což umožňuje dosáhnout vyšších rychlostí tisku.
Sleevy mají dvě hlavní vrstvy: montážní vrstvu a nadstavbu. Větší část sleevů je vyráběna ze skelných vláken v kombinaci s polyuretanovou pěnou. Jsou lehké, ale dlouhodobě nestabilní, protože mají sklon k absorpci vlhkosti a rozpouštědel. Jsou také elastické a mají malé možnosti tlumení vibrací. Stabilnější návleky se vyrábějí ze směsi pryskyřic, nadstavbu mají z pěnových epoxidových pryskyřic, často posílených strukturou voštiny (včelích pláství), což jim zajišťuje dobrou tuhost a rozměrovou stabilitu, umožňuje vysokou rychlost tisku a malý nárůst tiskového bodu. Rozdíl v ceně mezi oběma je nanejvýš pětinový.
Sleeve by měl vydržet při správném zacházení nejméně pět let. Častá poškození na sleevech ovšem nastávají při jejich montáži a demontáži na formovém válci, a také v systémech automatického mytí válců, pokud sleeve není správně upevněn, protože v takovém případě mohou čisticí prostředky proniknout až ke kompresibilní pěnové vrstvě.
Hell a ContiTech s 3D body
Společnost Hell Gravure Systems vyvinula technologii Premium Flexo pro přímé gravírování, tedy vytváření tiskového obrazu vypálením na černých elastomerních tiskových formách. Po vypálení je potřeba formu pouze vymýt vodou a ihned ji lze založit do tiskového stroje. Technologii tvoří gravírovací zařízení s vláknovým laserem PremiumSetter ve dvou formátech (1300 a 1700 mm) a softwarem Premium Profiler. Zařízení je schopno přesně softwarově definovat trojrozměrný tiskový bod na formě, respektive jeho buňku, včetně úhlů stěn bodu. Na rozdíl od laseru CO2, rovněž používaného ke gravírování, má vláknový laser s optickým vláknem dopovaným prvky vzácných zemin mnohé výhody: je energeticky šetrnější, bezporuchový, s vysokou životností. Ultratenký paprsek světla u něj má průměr 10 mikronů, tedy asi čtvrtinu tloušťky paprsku CO2 laseru. Je tak schopen dosáhnout na formě skutečného rozlišení 2540–5080 dpi s hloubkou reliéfu do 800 mikronů. Možnost projektování 3D bodů dokonale kompenzuje elasticitu formy a vede k optimalizaci tisku rastrů a detailů, světel i stínů, i k minimalizaci nárůstu tiskového bodu. Ve světě dnes pracují již více než dvě desítky zařízení PremiumSetter.
Elastomery jsou síťované polymery na bázi syntetického kaučuku. Proti fotopolymerům, také užívaným pro výrobu flexotiskových forem, jsou odolnější vůči kyslíku, ozonu i UV záření a díky své vysoké odolnosti vůči nabobtnávání mohou být použity s vodními, solventními i UV barvami. Umožňují rovněž vyšší náklady a v posledních letech začaly být dodávány nejen ve formě návleků, ale i tiskových desek. Charakteristická je pro ně černá barva díky lepší gravírovatelnosti s možností použít jemnější rastr, lepším tiskovým vlastnostem a delší životnosti.
Technologii Premium Flexo vyvinul Hell ve spolupráci s dodavatelem elastomerních flexotiskových forem ContiTech, respektive jeho řadou Conti Laserline. Ta umožňuje získat povrch s definovaným stupněm drsnosti, proto jde o ideální médium pro přenos barvy o odpovídající požadované hustotě zaručující dokonalý tisk i plných ploch. ContiTech je první výrobce, který uvedl na trh flexotiskovou formu řady CSC s integrovanou kompresibilní vrstvou zajišťující udržení stálého stupně komprese a odstraňující nutnost používání pěnových pásek.
Osmkrát digitalizace a optimalizace: Revo
Pod patronací italského výrobce flexotiskových strojů Gidue vzniklo Revo – Digital Flexo Revolution. Jde o flexotiskové workflow osmi světových výrobců: společností Adare, Apex, AVT, DuPont, Esko, FlintGroup Narrow Web, Gidue a UPM, určené zejména pro potisk etiket a flexibilních obalů včetně papírových. Workflow klade důraz na propojení, digitalizaci a optimalizaci dosud používaných technologií. Využívá sedmibarvový separační software a řídicí i kontrolní hardware Esko, tiskové formy DuPont, UV barvy FlintGroup, tiskové substráty UPM, aniloxové válce pro přenos barvy Apex, automatizační prvky Gidue a inspekční systém Helios od AVT. Celý proces v praxi testoval výrobce etiket a flexibilních obalů Adare. V rámci nového workflow byly použity nízkomigrační UV barvy Flexocure Ancora, fotopolymerní desky Cyrel DFUV a DPR, aniloxové válce GTT, prepressový software Equinox, substráty Fit, a konečně tisková jednotka Excelence Flower s automatickou výměnou tiskového válce bez zastavení stroje a Infinite temperováním barev na aniloxovém válci.
Workflow umožňuje přípravu (emulaci) přímých barev Pantone ze sedmi barev: kromě CMYK barev jsou použity oranžová, zelená a fialová či reflexní modrá. Celkem je možné velmi přesně emulovat 128 odstínů barev Pantone v rámci jedné zakázky, aniž by musely být při tisku měněny barevníkové a aniloxové válce. Objemově jde o zhruba 90 % Pantone barev používaných ve flexotisku, což umožní snížit spotřebu barvy na tisk odstínů Pantone o polovinu. Makulatura byla zredukována na 10–50 m v zakázce, příprava stroje na novou zakázku zabere jen jednu minutu. Barevná věrnost a sytost odstínů je stálá v rozmezí rychlostí tisku od 10 do 180 m/min.
Miroslav Dočkal