Na našem trhu se lze setkat s velkými hráči, kteří vyrábějí různé typy etiket v ohromných sériích především pro nápojový průmysl. Jedním z dnešních trendů při výrobě etiket je snaha rozšířit užití etiket i do dalších segmentů, kde není třeba takové masovosti. Novým výrobcům, kteří s výrobou etiket teprve začínají, nahrává rychlost vývoje především digitálního tisku.
Zatímco ještě před pár lety jsme se mohli setkat u velkých výrobců etiket hlavně s vícebarevnými ofsetovými, flexotiskovými či hlubotiskovými stroji s různým konstrukčním uspořádáním, nyní se do pozornosti jak menších, tak i velkých hráčů dostává digitální tisk. Jeho výhody proti konvenčním technologiím jsou všeobecně známy. Převažuje především nenáročnost tiskové přípravy (není potřeba tisková deska apod.) a vysoká flexibilita. Vzhledem k tomu, že obraz tisku je generován z digitálních dat pro každý tisk znovu, je možná prakticky neomezená variabilita tisku při jakémkoli množství za prakticky tytéž náklady.
Dnešní situace na trhu
Dnešní digitální stroje je možné zaintegrovat do výroby jak v podobě univerzální, tak v některých případech i jako opci do výrobní linky. I společnost OTK, která patří mezi naše přední výrobce etiket a flexibilních obalů, nabízí vedle tisku velkých sérií na konvenčních strojích i digitální tisk ve špičkové kvalitě. Tento druh tisku je vhodný především pro nízkonákladové tisky, které jsou vyžadovány nejčastěji pro speciální výrobkové řady, edice či marketingové akce výrobců.
Na druhé straně však existují i mnohem komornější konstrukční provedení digitálních tiskáren etiket, které si oblíbili především designéři z DTP, reklamních agentur či kanceláří. Tyto tiskárny jsou prostorově poměrně nenáročné a často nabízejí výbornou kvalitu tisku. Benefitem je i příznivý poměr kvalita/cena/výkon.
Široké možnosti HP Indigo
Specifickými typy strojů, které lze použít k potisku polygrafické produkce, obalů i etiket, představuje HP Indigo (v ČR dodavatel DataLine Technology, a. s.). Způsob tisku je do jisté míry obdobou ofsetové technologie, a proto se tiskové technologii HP Indigo říká také digitální ofset. Fotocitlivá fólie na tiskovém válci simuluje ofsetovou desku, gumy na přenosovém válci jsou také velmi obdobné. Na nabitém povrchu vyčištěného válce laser latentně vykreslí pro každou barevnou separaci obraz. Po otočení válce dojde z barevníku k přenosu barvy na vybitá místa. Tisk barev probíhá stejně jako u ofsetu barva po barvě. V tiskovém stroji jsou umístěny zásobníky s barvou, odkud je barva průběžně vytlačována inkoustovými pumpami do zásobníků, kde se mísí ve správném poměru s minerálním olejem, který je jejím nositelem. Podobně jako u ofsetu se obraz přenáší dále na gumu přenosového válce a odtud na potiskovaný substrát.
Nejen při výrobě etiket lze uplatnit rozšiřující možnosti tisku, které v podobě opcí HP Indigo u některých strojů nabízí. Až 95 % barev Pantone lze nasimulovat pomocí režimu HP IndiChrome, kde je použito šest barev CMYK + oranžová a fialová, v režimu HP IndiChrome Plus je použito sedm barev, kdy k uvedeným barvám přibude ještě zelená. Pro potisk transparentních substrátů etiket je doporučován HP Indigo ElectroInk White s bílou barvou. Varianta HP Indigo ElectroInk White Plus používá bílou barvu se zvýšenou kryvostí, která se hojně využívá při tisku klasických plastových etiket i shrink sleevů. HP Indigo ElectroInk UV Red se vzhledem k čitelnosti červené barvy pod UV světlem používá jako bezpečnostní či ochranný prvek. K ochraně lze využít i efektový HP Indigo ElectroInk Digital Matte lak. Efektní záležitostí je i využití tisku průhledné barvy za pomoci HP Indigo ElectroInk Transparent.
Nominace ve znamení barev
Nepřehlédnutelný stánek na letošním Embaxu měla společnost Domino, která je součástí skupiny Arcon. V rámci exponátů přihlášených do soutěže získala Arcon Machinery, a. s., nominaci za exponát tiskárny barevných etiket Trojan One. Tiskárna tiskne barevné etikety s rozlišením 1600 dpi při rychlosti až 300 mm/sec. Výsledkem jsou sytě barevné etikety, které mohou výrobek lépe prezentovat. Při tisku je využívána technologie Memjet. Tato technologie používá v tiskové hlavě více než 70 000 inkoustových trysek, tj. 17krát více než je hustota, kterou používají tradiční inkoustové tiskové hlavy. Průlomová konstrukce umožňuje tiskovým hlavám Memjet rozlišení 1600 x 1600 dpi a rychlost tisku až 300 mm/sec. Tisková hlava má šířku 222,8 mm a je navržena tak, aby mohla vystřelovat více než 700 milionů kapek za vteřinu. Trojan label používá inkousty na vodní bázi. Je to čtyřbarevná (CMYK) kombinace inkoustů přizpůsobená pro práci ve spojení s tiskovými hlavami Memjet. Unikátní inkousty Trojan splňují požadavky na vysokorychlostní vytlačování kapek, single-pass tisk a zajišťují spolehlivý, vysoce kvalitní barevný tisk po celou životnost tiskové hlavy.
Vedle tisku jsou konstrukčně velmi dobře zvládnuty i robustní podavač etiket a navíjecí systém, který zaručuje bezproblémové převíjení etiket.
Profesionální kvalita pro menší náklady
Primera LX900e patří k nejnovějším, nejrychlejším a nejekonomičtějším tiskárnám barevných etiket firmy Primera. Pro tisk výrazných plnobarevných etiket používá nejnovější technologii tisku inkoustem, která má vysoké rozlišení. Má separátní kazetu pro každou barvu inkoustu, což umožňuje provádět výměnu pouze té barvy, která byla spotřebována.
Společnost SOVTE na našem trhu nabízí nejen zařízení na tisk či aplikaci etiket, ale i různé typy dokončovacích systémů. Ke skutečně výkonným zařízením tohoto typu patří FX1200e, které umožňuje dokončující zpracování etiket zahrnující volitelné laminování, digitální vyřezávání vyřezávacími tungsten-karbidovými noži, separaci a odstranění mřížky, podélné ořezávání, respektive rozřezávání pásu potištěného materiálu a jeho finální opětovné navinutí etiket na role. Zařízení může být vybaveno až čtyřmi řezacími hlavami, takže může provádět dokončovací zpracování až čtyř produkcí etiket vedle sebe. Šíře zpracovávaného pásu média je od 152 až do 216 mm, maximální průměr role je shodný s laserovou etiketovou tiskárnou Primera CX1200e, tedy 303 mm – návin cca 380 m.
Štítky i etikety s RFID
V případě, že uživatel netiskne plnobarevné etikety, ale graficky jednodušší sortiment, např. značicí štítky apod., má na výběr z náročnějších i ekonomičtějších konstrukčních provedení tiskáren. K ekonomicky výhodným novinkám patří termotransferové tiskárny Datamax-O’Nei typu E-Class Mark III (v ČR nabízí Gaben, s. r. o.). Tiskárny mají snadné použití s rychlým vkládáním média a interaktivním LCD displejem. I když tyto tiskárny patří mezi základní typy, svou robustností, spolehlivostí a vlastnostmi se vyrovnají dražším strojům uplatňujícím se ve střední třídě.
Naopak nová řada tiskáren Datamax H-CLASS přináší revoluci v oblasti tisku tepelných a RFID etiket svou robustností vyhovující pro nasazení v oblastech náročné výroby, expedice a zpracovatelského průmyslu, zároveň ale také precizností pro jemnou grafiku a malé etikety v elektronických aplikacích. Zařízení využívá patentovanou technologií IntelliSEAQTM, která monitoruje hardwarové zatížení pro maximalizaci servisní životnosti tiskové hlavy.
Termotransferovou technologii při tisku etiket s RFID využívají i tiskárny Zebra RZ400 a RZ600 (dodává spol. Kodys). Tiskárny umožňují potisknout a kódovat etikety s RFID tagem o šíři až 6“. Okamžitě po kódování se provede ověření správnosti a následně potisk etikety čárovým kódem, grafikou nebo textem.