Obal zde již dávno neplní jen základné ochrannou a racionálně manipulační funkci, ale i funkci marketingovou, a to zdaleka nehovoříme jen o větších objemech tohoto přírodního produktu, které jsou nabízeny v hypermarketech. I soukromý včelař, který prodává medu menší množství, použije na sklenici alespoň líbivou etiketu.
Sklenice různě profilovaných, embosovaných či hladkých tvarů, nejsou jediným typem obalu na včelí produkty. Setkat se lze v široké míře i s plastovými obaly. Již několik desítek let patří k medu plastové vyfukované obaly ve tvaru známého medvídka (400 či 250 g) či soudku. Med však lze balit i do kelímků, kapslí, stick pack obalů či laminátových tub. Před třemi lety med inspiroval i vítězku patnáctého ročníku soutěže Mladý obal, který byl v roce 2010 zaměřen na Obal na sladkosti. Kanadská studentka Anne-Marie Brouillette (jen na okraj: tehdy zvítězila v soutěži již počtvrté!) z University of Québec in Montréal vytvořila velmi nápaditý typ speciálního obalu na med určený k míchání do horkých nápojů.
Inspirace kečupem Heinz
Med se nejčastěji balí do skleněných a plastových obalů. Tyto obaly jsou často doplňovány jinými materiály. Přírodním i tradičním dojmem působí na uzávěru sklenice například režná tkanina stažená provázkem či etiketa z ručního papíru. Obdobný vizuální vjem dodá skleněné láhvi plné medoviny i proutěný či tkaný prvek. Praktické, ale nápadité provedení obalu na med nedávno svým zákazníkům představila společnost Včelpo, s. r.o. Med květový pastový nabízí v objemu 130 g ve vícebarevně potištěném doypacku (stojacím sáčku) se šroubovacím plastovým uzávěrem. Bonusem pro spotřebitele je výtlačný systém vyprazdňování ve spojení s flexibilním materiálem, což umožní spotřebovat med prakticky beze zbytku. Český výrobek byl navíc vzhledem k vysoké kvalitě produktu oceněn na letošním veletrhu Salima i známou značkou kvality potravin – KLASA, protože splnil sedm nadstandardních podmínek pro ocenění i požadavky Potravinářské komory ČR.
Pro mnohé spotřebitele i včelaře je z plastových obalů stále nepřekonatelný onen již zmiňovaný medvídek, který již ve svém prvopočátku geniálně vyřešil největší problém medu při vyprazdňování – dávkování s maximálním vytlačením produktu bez nebezpečí umazání se. Podobný krok představuje pro včelaře i typ převráceného plastového obalu z PET. Kečup stejně jako med není jednoduché nabírat lžičkou, daleko praktičtější je ho vytlačit. A podobně jako u kečupu i zde se můžeme setkat jak s barevnými, tak i s transparentními typy obalů.
Žádanou alternativou pro hotely a restaurace je jednoporcové balení medu, ať již v podobě stick pack sáčků či kelímků/kapslí o obvyklém objemu 20 g.
I když na první pohled je uživatelsky přátelštější dávkování z obalů plastových, výrobci skleněných obalů, které kvůli ekologickým atributům skla spotřebitel často upřednostňuje, rozhodně nezahálí a handicap snazšího dávkování se snaží dohnat. Výsledkem jsou různé typy dávkovačů používaných u sklenic v kombinaci s uzávěry. Zajímavé, i když dražší řešení představuje skleněný dávkovač z foukaného skla se speciální nálevkou a límečkem proti nežádoucímu kapání o obsahu 750 g naplněný španělským včelím medem DOSIFICADOR ANTIGOTEO.
Formování, plnění i uzavírání obalu
Společnost TRIAPEX EXPORT, s. r. o., vznikla v roce 1996 jako firma zaměřená na výrobu balicích strojů. Ve výrobním portfoliu je i balicí stroj APB, který je v aseptickém provedení určen k výrobě obalů především na balení medu, marmelád či omáček. Na stroji dochází k formování kelímků, plnění obalů, uzavírání hliníkovou fólií a následné vystřižení jednotlivých obalů z nosné fólie. Kelímky jsou vyráběny termoformováním z tvrdé fólie (PVC/PA).
V jednom taktu stroje je vyráběno více obalů (podle typu obalu a velikosti formy), čímž se dosahuje větší výrobní efektivity. Pohon stroje je mechanický, řízený řídicím systémem SIEMENS a osazený pneumatikou FESTO.
ATIP, s. r. o., se zabývá konstrukcí a výrobou jednoúčelových strojů a zařízení převážně z nerezové oceli. Výhodný systém pro hotelová balení medu, džemů, másla apod. je jednořadová karuselová plnička ATIPACK 3000 DUO se zdvojenými pozicemi. Je určena pro plnění malých dávek (10–100 ml) do dvou kelímků současně. Maximální výkon zařízení je 5800 kusů/hod. Kvůli vyšší míře automatizace lze stroj doplnit pásovým dopravníkem s otočným sběrným stolem na výstupu. Dalším benefitem je sada rychlovýměnných prvků pro přestavbu na jiný rozměr obalů či ofukování naplněného produktu inertním plynem.
Mezi stabilní české dodavatele strojů a linek již téměř čtvrt století patří firma Albertina Trading, s. r. o. Společnost dodala kompletní plnicí linku na med například do firmy Včelnex na zakázku.
Balicí stroje z Vlašimi
Pavel Blažek, balicí stroje, s. r. o., patří mezi přední výrobce balicích strojů na našem trhu. I zde v širokém výrobním portfoliu nechybí ani balicí stroje a dávkovací zařízení určená k plnění medem. Sáčky jsou na strojích tvořeny z nekonečné role teplem svařitelné fólie, která prochází tvarovací částí a poté je podélně uzavírána čelistmi. Příčné čelisti uzavírají sáčky vodorovně, po odstřihnutí vestavěným nožem sáčky padají na odsunový dopravník, který je dopravuje k další manipulaci. Části balicího stroje přicházející do styku s baleným zbožím jsou vyrobeny z potravinářsky nezávadné nerezové oceli. Řídicí systém zajišťuje uživateli snadno a rychle spravovat veškerá nastavení balicího stroje. U balení medu se často uplatňují pístové dávkovací pumpy. Tyto pumpy jsou vhodné pro dávkování tekutin s požadavkem dávkování od 1 do 250 ml na jednu dávku. Dávkovací zařízení je osazeno servomotorem, jeho součástí jsou i plnicí trubky s uzavíracím ventilem zajišťujícím neprosáknutí dávkované tekutiny do sváru sáčku.
Plničky medu do různých typů obalů nabízí i vlašimská společnost Nomatech, s. r. o. Vybrané vertikální, karuselové a liniové stroje naplňují skleněné, plastové, papírové nebo aluminiové obaly medem. Tvoří také sáčky z role fólie, které lze naplnit medem i jinými tekutými a pastovitými produkty. Podle typu a provedení mají plničky medu výkon do 200 balení za minutu a naplňují obaly s hmotností od dvou do 1000 g. Plničky medu jsou využitelné v malých i velkých provozovnách. Stroje udržují med v dávkovači v konstantní teplotě a podle požadovaných dávek ho plní do obalů. Ty následně automaticky uzavírají a připravují na další zpracování.
Jednu z nejširších nabídek balicích strojů má i další vlašimská společnost, Viking Mašek, a. s. Stroje a linky od tohoto výrobce jsou též kromě jiného určeny i pro balení tekutin a pastovitého zboží včetně balení jednoporcového.