Při volbě jakéhokoli vhodného farmaceutického obalu je třeba znát úplné složení materiálu, aby bylo možno posoudit potenciální riziko při přímém styku s produktem. Použitý plastový materiál nesmí uvolňovat žádné látky v takovém množství, které by mohlo změnit účinnost nebo stabilitu přípravku nebo představovalo riziko toxického účinku. Složky baleného přípravku ve styku s plastovým materiálem nesmějí na jeho povrch významně adsorbovat a nesmí ani docházet k jejich pronikání do stěny a přes stěnu obalu. K nejčastěji používaným polymerům, ze kterých se vyrábějí plastové farmaceutické obaly, patří polyetylen (s přísadami a bez přísad), polypropylen, polyvinylchlorid, polyetylentereftalát a polyetylenvinylacetát.
S plasty se lze setkat ve farmacii jak v podobě flexibilních obalů (sáčky, flow pack, fólie), tak i pevných obalů (dózy, uzávěry, dávkovače). K nejpopulárnějším farmaceutickým obalům patří blister pack obaly – hlavně v kombinaci plast/hliník..
Blister pack v mnoha variantách
Základním systémem obalu blister pack je rovná podložka spojená s trojrozměrným krytem. Zatímco u technických blister pack obalů (používají se především u hraček, elektroniky, kosmetiky, potravin, hygienických či kutilských potřeb apod.) se nejčastěji uplatňuje materiálová kombinace lepenka/plast a plast/plast, ve farmacii je nejčastěji používán plast (především PVC) ve spojení s hliníkem nebo typ hliník/hliník. Hliníková fólie se používá v nepotištěné i potištěné variantě. Fólie se obvykle potiskuje flexotiskem nebo hlubotiskem. Může být opatřena i nejrůznějšími ochrannými prvky, které eliminují možnost padělání a obvykle se šijí na míru zákazníkovi. Hliníková fólie se při výrobě blister packů aplikuje v různých provedeních. Může být např. odtržitelná (peelable) nebo ve verzi odtrhnout-protlačit (peel-push).Výrobci nezahálejí a vyvíjejístále nové typy.
Plast s umocněnými vlastnostmi
Unikátním progresivním typem materiálu, který kromě farmacie lze využít i v jiných odvětvích, je DuPont™ Tyvek®. Zajímavostí je, že tento patentovaný materiál byl vyvinut již více než před půl stoletím. Je vyroben z čistých polyetylenových vláken
náhodně ukládaných a vázaných tak, aby tvořila mimořádně pevný tiskový podklad, ideální pro všechna použití, kde je na prvním místě trvanlivost. Tyvek® kombinuje vlastnosti papíru, fólie a textilie. Vzhledem ke svým jedinečným fyzikálním vlastnostem je Tyvek® univerzální, recyklovatelný a umožňuje potisk (ofset, flexotisk, sítotisk, digitální tisk). Tyvek lze použít při výrobě sterilizovaného balení, jeho použití ve farmacii a medicíně je však mnohem širší. Vzhledem k tomu, že tento obalový materiál poskytuje dokonalou antimikrobiální ochranu, je často využíván i při výrobě ochranných oděvů a pomůcek. Je vhodný i pro sterilizaci plazmou. Vhodná konstrukce obalu umožňuje vniknutí sterilizačního média a následně brání zpětné mikrobiální propustnosti. Tyvek lze také použít jako samolepicí štítek na farmaceutické produkty i jako materiál na pásky na zápěstí pacientů. Pásky jsou bezpečné a jemné a nelze je přenášet z jedné osoby na druhou bez poškození.
Farmaceutické obaly i na Embaxu
Na našem největším obalovém veletrhu, který se koná každým druhým rokem v Brně, se tradičně prezentovaly i firmy vyrábějící farmaceutické obaly. Mezi ně patřil např. BONUS HK, s. r. o., který na našem trhu zastupuje hned několik světových leaderů v oblasti výroby obalových materiálů pro farmaceutický, kosmetický a potravinářský průmysl. Nové designy lahviček prezentovala i společnost ACTI PACK CZ, která se zabývá výrobou vyfukovaných plastových obalových prostředků pro balení kosmetických, farmaceutických, potravinářských a jiných výrobků. Obalové prostředky jsou vyráběny z různých druhů termoplastů – PET, PE-HD, PE-LD, PP, PET-G, PVC, PC.
Kromě dalšího sortimentu se výrobou obalů pro farmacii zabývá i BRISK, výrobní družstvo. Novinkou družstva jsou výrobky PET vyráběné technologií vstřikovyfukování, kdy je možné vyrábět lahvičky o malém objemu, tj. od 10 ml, a složitějších tvarů, než umožňuje klasická výroba z preforem. Výrobky jsou určeny zejména pro kosmetiku, farmacii, zdravotnictví, produkty větších objemů pro potravinářství, bytovou chemii, autokosmetiku apod.
Lékovky, uzávěry, dávkovače i rozprašovače nechyběly ani v sortimentu dalšího vystavovatele, společnosti Eva Filsáková – VINAMET. Pro náročnější aplikace společnost nabízí vstřikovyfukované lékovky. Tato technologie umožňuje vyrobit vyfukované lékovky s přesností a kvalitou vstřikovaného výrobku, a je navíc bezodpadová. Lékovky z PET s moderním designem vyrábějí ve Vinametu technologií vstřikovyfukování s natahováním (ISBM).
Ergonomie, hygiena a bezpečnost
Nejen odezva od návštěvníků odborných veletrhů, ale především požadavek běžných spotřebitelů vede výrobce obalů k tomu, aby vyvíjeli obaly co nejpřátelštější k uživatelům, ať již z hlediska tvaru či způsobu otevírání. Novinky, které splňují přísné hledisko hygieny, bezpečnosti i ergonomického designu pravidelně uvádí na trh i společnost Nolato Cerbo AB. Vedle ergonomických tvarů vhodných především pro seniory, o kterých již SB informoval, jsou úplnou novinkou obaly s unikátním typem uzávěru Cerbo PocketBox. Uzávěr obalu může být dodáván v několika úrovních těsnosti podle specifických potřeb zákazníka. V případě zvýšených požadavků na těsnost obalu a uzávěru lze základní komponenty svařovat ultrazvukem. Cerbo PocketBox se dodává v barvě bílé i transparentní. Na přání zákazníka není problém dodávat i obaly barevné. Obvyklé objemy obalu jsou 30 a 50 ml.