Šroubovací uzávěr se používá hlavně u vín bílých, růžových či lehkých červených. „Díky šroubovacímu uzávěru se zachová čerstvost a typické původní aroma, je ovšem potřeba speciálních láhví,“ říká Filip Jantač ze společnosti Global Wines a dodává: „Téměř každý zažil situaci, kdy se víno korkem poškodí či dokonce znehodnotí. Přihodí se to skoro každému dvacátému vyrobenému vínu. Proto je šroubovací uzávěr určitou sázkou na jistotu.“
Plastové uzávěry se vyrábějí z polyetylenu. Jejich výhodou je, že vzhledem ke svému složení zachovávají svěžest a ovocnou chuť mladých vín. Nevýhodou je to, že se vína doporučují spotřebovat do dvou let od jejich výroby. Poté může dojít ke ztrátě jejich kvality.
Skleněné zátky nejsou příliš rozšířené. Skládají se ze skla a z plastového těsnícího kroužku. Výhodou je vkusný a elegantní uzávěr. Skleněné zátky zaručují výbornou těsnost a nepropustnost. Vína s tímto řešením se velice snadno otevírají a opětovně konzumují. I pro tento typ novodobého uzávěru se musí použít speciální typ lahví. Sklo neventiluje ven a drží víno takzvaně „pod pokličkou“ napevno.
A konečně tradiční korek se hojně využívá proto, že obsahuje miniaturní póry, které umožňují vínu vykonávat proces zrání. Existuje však i korek drcený, který se svými vlastnosti a propustností výrazně podobá korku plastovému.
Volba ideálního uzávěru je subjektivní. Záleží na názoru konkrétního vinaře a jeho přístupu. „Při plastovém či šroubovacím uzavírání vína se může lépe kontrolovat proces zrání v archivu, kdy si můžeme být jisti konzistencí daného ročníku vína, při výrazném snížení rizika zkažení korkovou zátkou. Na druhou stranu se ztrácí kouzlo z tradičního ceremoniálu zvuku odšpuntování korku z hrdla vínové láhve. Jde spíše o střet moderního a tradičního názoru a je na každém z nás, co upřednostníme a jaké budeme mít od vína požadavky,“ uzavírá Filip Jantač.